Listopad 2014

Nové knihy v knihovně V

28. listopadu 2014 v 14:34 | Lucie Vtelenská |  O knihovně
Od dnešního dne si v knihovně nově můžete vypůjčit tyto knihy:

Cockey, Tim: Omnibus
Soubor obsahuje prózy Vražda prvního stupně, Nůž v zádech a Červený pohřebák.
Hitchcock Sewell je majitel pohřebního ústavu a jeho úkolem je lidi důstojně pohřbívat, ne pátrat, proč skončili na jeho pracovním stole. Kdyby ale nestrkal nos kam nemá, nebyl by to Hitch Sewell. Dík osvědčené kombinaci šťavnatého humoru, vykreslení postav, a svižnému spádu vyprávění vás příběhy Tima Cockeyho chytí a donutí se pořádně zakousnout. (Text distributora)

Dyk, Viktor: Zmoudření dona Quijota
Vrcholné dílo Dykovy dramatické tvorby, pocházející z let 1907 - 1910, vybírá z rozsáhlé epopeje pět scén, v nichž na osudu Dona Quijota ukazuje, jak touha proměňuje člověka, činí jeho život velkým a krásným. Až násilná konfrontace se skutečnou Dulcineou, dílo to faráře a magistra, přivádí rytíře ke zmoudření. Vidina se rozplynula, život ztratil smysl, Don Quijote umírá.

Langer, František: Periférie
Příběh číšníka Franciho a jeho milé Anny z pražské periferie je osobitým pohledem na téma "zločinu a trestu".

Lewis, Sinclair: Hlavní třída
Jeden ze stěžejních románů pozdějšího nositele Nobelovy ceny je společenskou studií o americkém maloměšťáctví. Mladá vysokoškolačka plná ideálů se provdá za průměrného lékaře a následuje ho do zapadlého městečka, kde se snaží intelektuálně pozvednout místní společnost. Její snaha ztroskotává na pokrytecké morálce a omezenosti a nakonec končí hořkým kompromisem.

Rollins, James: Oltář ztraceného ráje
Po pádu Bagdádu narazí dva iráčtí chlapci na ozbrojené muže rabující v městské zoologické zahradě. Stavidla se otevřela a stovky exotických ptáků, savců a hadů se pašují do západních zemí. Jenomže tento zločin skrývá ještě hlubší tajemství. Při střelbě v ulicích je vypleněna i skrytá podzemní zbrojařská laboratoř a na svobodu se dostává něco mnohem nebezpečnějšího.
O sedm let později louisianská veterinářka Lorna Polková narazí na bariérovém ostrově na ztroskotanou rybářskou loď. Členové posádky jsou buď mrtví, anebo zmizeli, ale ve člunu se najde děsivý náklad - klece s exotickými zvířaty, která někdo evidentně pašoval pro černý trh.
Jenomže ta zvířata nejsou tak docela v pořádku a jejich podovná znetvoření nedávají smysl.
Aby Lorna Polková odhalila pravdu o původu tohoto podivného nákladu a hrozbě, kterou představuje, musí se spojit s mužem, s nímž sdílí temné tajemství z vlastní minulosti.
Společně musejí najít zvíře, které uniklo z vraku rybářské lodi, a přitom odhalit tajemství úzce související s oborem genetického inženýrství a fraktální vědy. Čeká je otřesný objev, který sahá až k samému počátku existence lidstva. (Text distributora)

Topol, Josef: Konec masopustu
Tato básnická a dramatická hra na téma kolektivizace vesnice, která ohrožuje existenci starých hodnot života na venkově, popisuje těžký boj posledního soukromého rolníka. Konec masopustu patří mezi významná díla české dramatiky minulého století, divadla ji s úspěchem uvádějí i dnes.

Tyl, Josef Kajetán: Tvrdohlavá žena. Zamilovaný školní mládenec
V Tylově báchorce z Podkrkonoší se pohádkové motivy snoubí s realistickým příběhem o protivenstvích lásky a jsou zároveň obrazem dobové reality. Krakonoš, zde nazývaný Zlatohlav, nejenže pomáhá hrdinům hry na cestě ke štěstí, ale komentuje i situaci českého národa po bouřlivém roce 1948.

Vančura, Vladislav: Jezero Ukereve. Josefina
Bouřlivé události v zemi zasažené epidemií spavé nemoci, boj domorodého obyvatelstva proti bílým kolonizátorům a pronikavý kritický pohled na rasové předsudky jsou hlavními tématy dramatu Jezero Ukereve, úsměvný příběh z prostředí studentů dramatické konzervatoře nabízí komedie Josefina. Obě zajímavé a dnes již málo známé hry vyšly jako 97. svazek edice D u příležitosti 70. výročí úmrtí významného českého autora.