Beletrie "Mc - My"

13. října 2014 v 20:50 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie

McCrumb, Sharyn: Tři případy a Elizabet MacPherson
Soubor tří detektivních románů z anglického prostředí. Hrdinkou těchto příběhů je mladá Američanka, provdaná za skotského vědce, která se honosí nekritickým obdivem k anglickým tradicím.Je doktorkou antropologie a její povolání spolu s přirozenou zvědavostí ji přímo předurčuje k tomu, aby se zapletla do neobvyklých situací...

McNeil, John: Poradce
Příběh konzultanta Christophera Webba, který nalezne, co hledal - rafinovaný a dokonale zamaskovaný systém defraudací. I pro laického čtenáře se stává přísná logika výpočetní technily živou skutečností a s napětím může sledovat lov na počítačový fantom pojmenovaný Myška.

Medeiros, Teresa: Zloděj srdcí
Lucy Snowová, zhýčkaná dcera slavného námořního admirála, věděla o mužích jen velmi málo, dokud se jedné mlhavé noci nestala obětí únosu. Náhle se ocitla na palubě pirátského škuneru a pochopila, že je vydána na milost a nemilost legendárnímu kapitánu Doomovi. Podle pověstí měl být nemilosrdný a krutý, ale Lucy té noci poznala, že umí být i něžný. Probudil v ní ženství a touhu, ale nakonec ji opustil s pouhým polibkem…
Ještě stále rozechvělá nečekaným dobrodružstvím se setkává se svým novým osobním strážcem Gerardem, kterého jí najal otec. Tento záhadný muž ji dráždí svým přitažlivým vzhledem i drzým chováním, ale jeho smyslný úsměv v ní nedokáže potlačit vzpomínku na kapitána Dooma. Teprve až se jejich cesty znovu zkříží, Lucy pochopí, který z těch dvou mužů jde cestou pomsty a který se chystá ukrást její srdce.

Meissner, Janusz.: Korzár Marten. Černá vlajka
Černá vlajka, to je první ze tří knih série korzár Marten. Kniha popisuje životní příběh piráta Jana Kuny, který úspěšně dobývá poklady jiných lodí za pomoci své posádky, ale hlavně díky své rychlé a obratné lodi Zefýr. Jan si díky své statečnosti a umu získává pozornost anglické královny a stává se korzárem, pirátem pod ochranou panovníka. Společně s touto ochranou získává jméno Marten, což je obdoba polského jména Kuna se stejným významem. Jeho loď o té doby také zdobí vlajka se zlatou kunou na černém podkladě. V prvním ze tří dílů se Jan se svými společníky, mezi nimiž nejvýznamnější je francouský rytíř Belmont, vydává do tropických oblastí, aby zde získal španělské zlato. Zde nachází zemi indiánů, zvanou Nahua. Po domluvě s domorodci si zde Martenova družina staví sklady pro své dobyté poklady, výměnou za nástroje pro indiány. Jan však v této zemi potkává Iniku, krásnou dceru náčelníkovu, do které se zamiluje. Současně se začíná více zajímat o prosperitu divošské země než o své dobyté poklady, k nelibosti svých pirátů. Nato přichází útoky španělských karavel, které mstí své potopené lodě... Do knihy jsou skvěle zapracována historická fakta, což atraktivitu příběhu jen zvyšuje.

Meissner, Janusz.: Korzár Marten. Červené kříže
Pokračování Martenova příběhu. Jan přechází pod francouzskou vlajku a chystá se na odplatu svému největšímu nepříteli, veliteli španělských karavel, Blascu de Ramirezovi. Podaří se mu výhodně koupit unesenou příslušnici španělské šlechty. Jan zjišťuje, že se jedná o seňoritu Marii Francescu de Vizella, jež je snoubenkou právě Ramirezovou. Zdá se, že nyní mu nic nestojí v cestě za pomstou, avšak krásná dívka si pomalu získává jeho srdce...

Meissner, Janusz.: Korzár Marten. Zelená brána
Závěr třídílného histor. románu o romantických příbězích dobrodružného korzára. Jeho hrdina se plavil ve službách několika panovníků, zažil nejen mnohá protivenství, ale i řadu vítězství a milostných dobrodružství.

Merle, Robert: Za sklem
Průběh jednoho revolučního dne roku 1968 na pařížské univerzitě viděný očima několika studentů. Mezi smyšlenými postavami tvořícími děj se doplňkově vyskytují i skuteční protagonisté popisované doby, např. dnes známý "zelený" Xavier Cohn Bendit.

Meyrink, Gustav: Golem
Někdy stačí málo, aby se člověk dostal do zcela jiného světa, než zná, do světa, který tančí na hraně mezi skutečností a snem, mezi normalitou a příznaky šílenství - ano, někdy stačí skutečně málo, třeba si jen s někým omylem vyměnit klobouk… Přesně to se stane hlavní postavě Meyrinkova iniciačního (zasvěcovacího) románu - omylem si nasadí na hlavu klobouk rytce Athanasia Pernatha a začíná prožívat realitu na pomezí snu a skutečnosti… - v jeho mysli začíná oživovat třicet let starý Pernathův příběh. Je určen všem milovníkům pražské německé literatury a literatury, která nabízí tajemno a ponurou atmosféru staré židovské Prahy.

Milota, Vlastimil: Šestý splav
Děj detektivního románu je zasazen do prostředí cukrovaru v malém městě na Moravě, kde se místní občané vesměs znají a vědí o sobě navzájem i to, co by si přáli zatajit. Osou příběhu je vyšetřování smrti zubní instrumentářky, která je nalezena ve splavu na mytí cukrovky. Osud této atraktivní mladé ženy naznačuje, kam až může vést malomešťáctví a promiskuita.

Mikszáth, Kálmán: Akli - Císařův šašek
Romantický příběh lásky dvorního šaška císaře Františka I. a mladičké maďarské šlechtičny Ilonky.

Mináč, Vladimír: Generace I. Dlouhý čas čekání
Mináč, Vladimír: Generace II. Živí a mrtví
Mináč, Vladimír: Generace III. Zvony zvoní na den
Pozoruhodná trilogie slovenského autora (nar. 1922), jenž s nelítostnou pravdivostí a otevřeností zachycuje světla i stíny, velikost i ubohost lidí a dějů ve vzrušených dobách Slovenského národního povstání a prvního budování socialismu do roku 1948, které byly velkou prověrkou mravních hodnot v člověku, bojem pokroku a reakce, a vepsaly se do dějin národa a formování jeho mravního a společenského profilu.

Mináč, Vladimír: Smrt chodí po horách
V roce 1948 poprvé publikovaná románová prvotina dnes jednoho z nejúspěšnějších slovenských spisovatelů. Je v ní "zakleto nejen autorovo mládí, ale i základní elementy jeho tvořivé metody a vztahu ke skutečnosti".Prostřednictvím osudů dvou bratří Lotárů, partyzána a vězně koncentračního tábora, a jejich druhů zobrazuje boj proti fašismu a proniká k nitru člověka dobírajícího se za nejtěžších podmínek dna poznání sebe sama i lidství.

Mirovská, Inna: Čtverylka pro tři muže
Román z české současnosti vypráví příběh několika žen a mužů, jejichž osudy se navzájem proplétají v usilovné snaze najít lidské štěstí a porozumění partnera.

Mlíkovský, Čestmír: Upíři z Edenu
Příběh vypráví o mladém členovi SNB, který dostane zvláštní případ, od poručíka Kučery.
Před 2 měsíci, se ve městě Eden, udál incident, s anonymním dopisem, a tvrzeným atentátem na majitele statků, pana Zewela. Strážnik Mikeš, stejnojmený, též, jako mluvící kocour, jak je v knize zmiňováno, dostane tento případ. Musí jet do města Eden, vyřešit případ anonymních dopisů, a údajných atentátů.

Möckel, Klaus: Tři lahve tokajského
Kriminální román východoněmeckého autora o osmnáctiletém chlapci, který se dostává do podezření z loupežné vraždy, představuje psychologickou a sociologickou sondu do života současných mladých lidí.

Moore, Brian: Osamělá vášeň slečny Hearnové
Novela irského autora, jejímž námětem jsou osudy stárnoucích osamělých lidí.
Jako autorova prvotina byla tato kniha již oceněna a přeložena do řady světových jazyků. Jde o tragickou a zároveň dojemně směšnou historii vztahu dvou osamělých lidí. V malém pensionu v irském Belfastu se seznámí osamělá stará panna s navrátilcem z Ameriky, který se chce v Irsku opět usadit a sní o vlastním malém hotelu. Doufá, že mu k tomu dopomůže jeho nová známost. Když však zjistí, že podivínská slečna peníze nemá a čeká, že si ji vezme a do jejich vztahu začnou neblaze zasahovat lidé z okolí, jejich vztah skončí tragicky.

Moravcová, Jana: Zátiší s citadelou
Do prostředí předmaturitní třídy gymnázia na malém městě je umístěn příběh několika studentů, jejich sourozenců a profesorů. Autorka líčí nejen studentské recese a zábavy, ale i citové a milostné problémy, které s sebou nese dospívání.

Morávek, Jan: Blázen z Lorety

Morávek, Jan: Mamánek
Idylický venkovský román.

Morávek, Jan: Ohnivá lázeň
První světová válka hraje důležitou roli i v tomto románu...

Morávek, Jan: Plavci na Sázavě
Plavecká osada na toku řeky Sázavy, osudy jejích obyvatel.

Morávek, Jan: Skalní plemeno
Román o sociálních zápasech, které svádějí obyvatelé Posázaví a to zejména dělníci v lomech.

Morávek, Jan: Srdce na zámek
Venkovský román (vyšel poprvé r. 1937) vypráví o temné vině, která se promítá ze života rodičů do života dětí. Stará matka, jež měla syna s manželovým bratrem, se na synovi dožívá jen zklamání, je svědkem jeho manželské nevěry.

Morávek, Jan: Veselá ves (2x)
Román o životě malé sázavské osady na konci minulého století. Osudy vorařů a dělníků jsou vyprávěny na pozadí dobových událostí, které formují autorovy hrdiny stejně, jako jejich namáhavá práce.

Morávek, Jan: Zpáteční voda (2x)
Morávkova románová kronika Zpáteční voda je široký obraz ze života autorova rodného Posázaví, odehrávající se v časovém rozmezí od sedmdesátých let osmnáctého století až ke sklonku století devatenáctého. Do příběhů několika rozvětvených rodin typických Sázavanů, barvitě vyprávěných zkušeným autorem, zasahují politické a sociální otřesy doby: napoleonské války, rok 1848, válka v roce šestašedesátém, konec zlatých dolů v Jílovém aj. Vyprávění se odvíjí v pestré směsi radosti a smutku, s drobnými radostmi je vykupován velkou dřinou a odříkáním, venkovská veselice je vždy dlouze připravovaným a vítaným svátkem.

Mrštík, Vilém: Santa Lucia
Santa Lucia je román o deziluzi. Mrštík ji dává prožít moravskému studentovi, pro něhož se Praha pro svou krásu a tradice stala přeludnou vidinou; v průběhu marného zápasu o uplatnění a přežití se ale mění v post a změť chaotických vjemů osamělého vyvržence. Silného emocionálního vyznění dosahuje Mrštík subjektivní perspektivou i tím, že vyprávění rámcuje hrdinovým umíráním.

Mrštík, Vilém: Zumři
Poslední studenstký román V.M. Popisuje v něm prostředí pražských studentů a drobných řemeslníků.

Müller, Václav: Hledači jistot
Románová kronika líčí příběh stárnoucího muže, vracejícího se do rodného jihočeského kraje, aby zde našel stopy dětství a života rodičů. Tak se začíná odvíjet pestrá mozaika osudů tří bratrů, železničáře, rybáře a skláře, načesko-německém rozhraní v první polovině tohoto století. Autor, oslavující i zádumčivou krásu jihočeské krajiny, sleduje především úsilí prostého člověka o politickou a sociální spravedlnost.

Müller, Vladimír: Bloudění Dorotky vojandy

Müller, Vladimír: Vrchcáby osudu

Multatuli: Max Havelaar
Neboli kávová burza Nizozemské obchodní společnosti. Obžaloba nemilosrdného kolonialismu, bída domorodého obyvatelstva, nizozemského spisovatele 19. století.

Mychajlyk, Dold: Velká hra
Příběh kapitána rudé armády Hončarenka,který pod jménem baron Heinrich von Goldring pronikl do štábu německé divize a v průběhu války dodával informace na sovětskou stranu.Kniha popisuje nebezpečí,které musel každodenně překonávat až do konce války,který divizi potkal v Itálii.

Mychajlyk, Dold: Velká hra pokračuje
Pokračování románu Velká hra.Kapitán Hončarenko po skončení války se vrátí do Itálie,aby pomohl svému příteli Matinimu.Je však unesen jako baron von Goldring a naverbován do školy pro výchovu špionů a záškodníků.Tito špioni mají jako budoucí působiště Sovětský svaz.Podaří se mu ale navázat kontakt se sovětskou stranou a pomůže při nasazení sovětského rezidenta do této školy.

Myrer, Anton: Velká válka
Proslulý americký válečný román odehrávající se za 2.sv.války v Tichomoří na ostrově Feneráhan -- smrt a život, život a smrt v divoké džungli.

Myrivilis, Stratis: Život v hrobě
Román čerpá látku z událostí a zážitků na frontách I. světové války, které se autor zúčastnil jako frontový voják. Zachycuje i život v zázemí, zejména v autorově rodném Lesbu a v makedonských vesnicích a objevuje tak čtenáři svět tak málo známý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama