Říjen 2014

Beletrie "Q"

16. října 2014 v 14:59 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Queen, Ellery: Město malérů
Spisovatel Ellery Queen přijíždí do malého amerického městečka, aby zde našel námět ke své nové detektivce. Ubytuje se pod smyšleným jménem v Domě malérů. Zpočátku se zdá, že hrozivá přezdívka, kterou toto obydlí získalo, už ztratila své opodstatnění. Postupem času však Ellery Queen zjišťuje, že si do Domu malérů přece jen našel cestu zločin…

Queen, Ellery: Přestupní stanice
Detektivní román dvou amerických autorů, bratranců píšících pod pseudonymem. Příběh, ve kterém se na pozadí politických sympatií ve prospěch rooseveltovské demokracie vyšetřuje vražda muže. Při vyšetřování se klade důraz na dedukci z maličkostí, na jejich správnou interpretaci, která umožňuje orientaci ke správnému řešení.

Beletrie "P" (Po - Pu)

16. října 2014 v 14:56 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Poberová, Slávka: Čekatelky
Z někdejších studentek z románu ZLODĚJKY VODY jsou dnes hotové ambiciózní ženy, které stojí před závažným rozhodnutím: dítě nebo úspěch v zaměstnání? Změnit kvůli dítěti dosavadní způsob života a odsunout na několik let pracovní plány, nebo se jich dokonce úplně vzdát? Jak sladit úlohu matky a úspěšné specialistky ve svém oboru? Bez laciné sentimentality, zato s humorem, pochopením a citlivým zaujetím rozvíjí Poberová osudy svých pěti hrdinek. Káždá z nich je jiná, každá jinak přijímá čekání na zrod nového života.

Podešvová, Marie: Jen jednu růži
Do výběru svých nejlepších povídek zahrnula autorka prózy z čtenářsky nedostupných svazků U nás na kotárech, Setkání a Prsten a připojila prózy nové, líčící další příběhy z prostředí svého druhého domova-Valašska.

Podešvová, Marie: Setkání
Soubor povídek ze světa valašských hor současnosti (Ještě dnes v noci, Uháčkováno z bílých nití, Na Surovčákově pasece, Sýkorky, Sasanky, Lenka, Roba a pes, Pohádková dolina, Zlaté jablíčko, Zaryje, Studánka, Kamení,Zahradník, Setkání). Autorka v nich předvádí především samorostlé ženské typy horalek, které i v dnešní uspěchané době zachovávají starosvětské zásady a nesou trpělivě svůj úděl. Sbírka, zachycující tvrdý i sentimentální svět,který pomalu zaniká, byla v r. 1968 pod názvem Na Surovčákově pasece poctěna první cenou za prózu v soutěži k 700. výročí založení města Rožnova pod Radhoštěm.

Pogodin, Nikolaj: Kremelský orloj
Hra o třech dějstvích a dvanácti obrazech...

Pohl, Josef: Právo posledního slova
Trojice sympatických hrdinů - soudce,jeho mladá sekretářka Hanka a kapitán Bezpečnosti Krotil - provází čtenáře třemi napínavými povídkami: Takový jarní den Právo posledního slova Kdo je mým soudcem?

Pohlreich, Zdeněk: V akci
Půvabná barevná knížka známého šéfkuchaře a majitele dvou restaurací. Během moderátorské práce v televizních show "utrousil" mnohá prohlášení, která začala kolovat mezi lidmi, a dokonce i na internetu. Vtipnou mluvu a oblíbené hlášky doprovázejí autorovy fotografie a ilustrace Štěpána Mareše.

Pokryškin, Alexandr Ivanovič: Válka v oblacích
Paměti jednoho z nejlepších stíhačů druhé světové války, sovětského letce A.I. Pokryškina, přinášejí dramatické líčení průběhu bitvy o nadvládu ve vzduchu mezi sovětskými a hitlerovskou Luftwaffe.
,,Pozor, ve vzduchu je Pokryškin!"- tak byli varováni němečtí letci na úseku fronty, kde bojoval. V dramatickém líčení konkrétních leteckých bojů sledujeme bojovou cestu Pokryškinova mateřského gardového stíhacího pluku.

Poláček, Karel: Doktor Munory a jiní lidé
Kniha vybraných sloupků, fejetonů a beletristických esejů oblíbeného humoristy a bystrého znalce života a lidí. Jsou seskupeny podle námětové příbuznosti do tří oddílů: první obsahuje lékařské fejetony, druhý všehochuť sloupků z let 1935-1939 a třetí eseje o lidech před soudem.

Poláček, Karel: Michelup a motocykl (2x)
Ironický obrázek ze života malého českého člověka v neklidné době hospodářské krize třicátých let.

Poláček, Karel: Muži v ofsidu
Jedna z nejúspěšnějších knih K. Poláčka, jejíž známost umocňuje i film, který byl natočený v roce 1931, ale jehož obliba vydržela do dnešních časů.
Pan Načeradec, majitel obchodu chodí na fotbal, protože mu lékař doporučil nějaký sport. Při zápase se dostane do konfliktu s mladým nezaměstnaným, který má dohru na policejní stanici. To je úvod knihy, která je je plná moudrého humoru.

Poláček, Karel: Ze soudní síně
Jako celek tvoří výbor z Poláčkových příběhů ze soudní síně v letech 1936 až 1939.

Pole a lesy
Povídky V. Hálka, K.V. Raise, V.Mrštíka, J. Kratochvíla, J. Rybáka, M. Podešvové, J. Weisse, J. Jelena, B. Říhy, B. Nohejla, P. Francouze a M. Rafaje přibližují život vesnice od poloviny 19. století...

Polevoj, Boris: Příběh opravdového člověka
Koncem března 1942 byl sestřelen stíhač Alexej Petrovič Meresjev a dopadl do centra fašisty ovládaného území v Děmjanském okruhu. Havaroval v neprostupném lese a při pádu se těžce zranil. Každý den uskutečnil za obrovských bolestí s rozdrcenými nárty a snětí v chodidlech 10 tisíc kroků, kterého ho nakonec po dlouhých 18 dnech dovedly až na svobodu. Svobodu, vykoupenou ztrátou obou končetin a obrovskou beznadějí. Opravdový Sovět Alexej Petrovič Meresjev se ale ani na okamžik nevzdal. Silou vůle překonal nástrahy osudu, aby nakonec opět usedl do kokpitu svého milovaného bojového letounu a dál bránil svou rodnou vlast.

Polonski, Abraham: Strach
"Román o protikomunistické hysterii v USA líčí život průměrných amerických občanů a vznik panického strachu, jejž mezi nimi vyvolává slídění bezpečnostních agentů, mravně rozkládající jednotlivce i celé skupiny lidí."

Poppe, K. H.: Banánová válka
Západoněmecký autor zachycuje v románě průběh imperialistické agrese proti Guatemale v roce 1954, podnícené americkou společností United Fruit Company proti pokrokovým reformám tehdejší vlády. Na pozadí železničního neštěstí v den po vypuknutí války rozvíjí pestrý obraz života lidí z nejrůznějších společenských vrstev a ukazuje jejich různý postoj k boji za nezávislost země. Do tohoto dějového pásma vkládá dokumentární záběry z politického a vojenského jednání v průběhu intervence.

Porterová, E. H.: Pollyanna
Kniha radosti - dovětek , který je opravdu pravdivý, protože každý, kdo si tuto knihu přečte, se naučí radovat z mála stejně, jako sirotek dívenka Pollyana. A snad každého čtenáře, at už dospělého či dětského dojme místy až k slzám. Pollyana žila tím, že na všem špatném se dá najít i něco dobrého.

Prečan, Vilém: Charta 77
Dokumenty Charty 77, uspořádal Vilém Prečan.

Preissová, Gabriela: Zlatý hoch
Román setmělé klenby rokoka...

Priestley, John B.: Tři muži v nových šatech

Prichardová, Kateřina Zuzana: Zlaté míle
II. díl zamýšlené trilogie zachytil období 1914 až 1927. - Mezinárodní kapitál za podpory buržoasního zákonodárství učinil z kdysi svobodných zlatokopů vykořisťované horníky. Australské dělnictvo zápasí o odborové organisace, o právo na práci a soc. zajištění. Přirozená lidská práva jsou zneuctěna. Domorodé obyvatelstvo zbaveno možnosti žít. - Hlavními představiteli děje jsou tentokrát synové Sally Goughové, kteří odcházejí do války jako schopní mladí muži, ale do zbídačeného světa se vrací pouze jeden z nich, zlomen na duchu i na těle, společensky degradován, potácející se mezi příležitostným zaměstnáním a nezaměstnaností.

Princ, Karel: 6x Angelika
Zkrácené příběhy Angeliky v šesti dobrodružství proslulé francouzské milostnice 17. století v jediné knize. Podle známé filmové adaptace obsahuje tyto příběhy: Markýza andělů; Cesta do Versailles; Angelika a král; Nezkrotná Angelika; Angelika se bouří; Angelika a láska.

Procházka, Jan: Kočár do Vídně
Komorní příběh odehrávající se v posledních dnech druhé světové války. Hlavní hrdinkou je zoufalá selka Krista, které němečtí vojáci bez zvláštní příčiny oběsili muže. Jeho smrt se rozhodne pomstít, a to vraždou mladého vojáka, který k ní přichází do statku a žádá ji, aby ho odvezla do Vídně. Celé drama se odehrává v hlubokém lese, v němž koňský povoz se ženou a mladým vojákem míří k rakouským hranicím. Krista stále čeká na příležitost pomstít smrt svého muže, když však nastane vhodná chvíle, zabít nedokáže…

Procházka, Jan: Přestřelka
Incident na hranicích a vojenské akce jednotky pohraniční stráže tvoří pouze dějovou osu románu, důraz je kladen na vztahy lidí a poměry v jednotce. Paralelně s hlavním dějem probíhají další tři dějové roviny - milostný příběh hlavního hrdiny a dvě retrospektivní roviny vzpomínek na dětství a mládí hrdiny a jeho dívky. V nich se v zajímavém a subjektivním pohledu odrážejí události z okupace, z roku 1945 a dalších deseti let poválečného vývoje a zvratů. Všechny čtyři roviny se vzájemně prolínají a navazují na sebe formální i vnitřní logikou. Kniha je výrazným dílem literatury šedesátých let, je charakteristická objektivitou kritického pohledu, hořkým humorem, sebeironií a udivující bezprostředností.

Procházka, Jiří: Lišky mění srst
Samostatné vydání nezfilmovaného dílu z cyklu 30 případů Majora zemana (části příběhu použity ve filmu Pumpaři od Zlaté podkovy).

Prokešová, Vlasta: Úly bez medu
Formou dokumentárního vyprávění líčí autorka zážitky z nemocnice, kam se dostala za těžké nemoci, a zpodobuje obětavou práci lékařů a sester, která ji vracela do života.

Proletářská poezie
Výbor z poezie dvacátých let minulého století. Vybral a uspořádal Milan Blahynka.

Prus, Boleslav: Loutka I
Prus, Boleslav: Loutka II
Prus, Boleslav: Loutka III
Široce koncipovaný román největšího polského realisty (1847-1912) o varšavské společnosti osmdesátých let minulého století. Při svém prvním knižním vydání v r. 1890 nedošel ohlasu a polskou kritikou byl plně uznán vlastně až po druhé světové válce. Teprve nová doba rozpoznala, že není jen běžným příběhem lásky - obchodně úspěšného zchudlého šlechtice k ženě-loutce, jež z něho učiní otroka svých rozmarů a postupně jej ruinuje -, ale především znamenitým obrazem společnosti v historicky důležité době, kdy se v důsledku změn společenských, zániku aristokracie a nástupu kapitalismu, od základu mění poměry politické, hospodářské, kulturní.

Przypkowski, Andrzej: Tanec marihuany
Stalo se na Ostrově nebo nikde. Není ani známo, jestli se to vůbec přihodilo. Ovšem není to zas příběh úplně vymyšlený, tak jako není vyprávěním o prohře. V rozděleném světě současnosti je stále veden boj. Také o právo na suverenitu lidského svědomí.

Psůtková, Zdeňka: Doktor Inzulín
Románový životopis objevitele inzulínu, kanadského lékaře Fredericka Bantinga, laureáta Nobelovy ceny. Autorka v retrospektivě sleduje život tohoto prostého, cílevědomého člověka od jeho dětství na kanadské farmě přes dobu studií a prvních zkušeností na frontě 1. světové války až do okamžiku jeho smrti. Líčí první nápady a první pokusy, jejichž cílem bylo zmírnit utrpení lidí, postižených nevyléčitelnou a zákeřnou chorobou i úskalí, kterým musel čelit. Kniha je koncipovaná jako vzpomínky a bilancování umírajícího člověka, který svůj život prožil v zájmu ostatních.

Ptáčník, Karel: Město na hranici
Líčí poválečné osudy lidí na Bruntálsku.

Ptáčník, Karel: Ročník 21
Klasický okupační román o osudech české mládeže, odvlečené za II. světové války nacisty do Německa a násilím oblečené do uniforem pracovních kolon.

Ptáčník, Karel: Ta maličká, ta je má
V pásmu čtyřiadvaceti kapitol sděluje autor vtipně a humorně své osobní otcovské zkušenosti.

Pujmanová, Marie: Hra s ohněm (2x)
Hra s ohněm je volným pokračováním Lidí na křižovatce, časově dovedeným až do počátku protektorátu. Autorka provádí své hrdiny třicátými lety, naplněnými vzrůstajícím nebezpečím fašismu. V centru vyprávění se ocitá rodina komunistického advokáta Gamzy, který pomáhá připravit první velkou morální porážku fašismu v lipském procesu. Jiří Dimitrov promění soudní síň v tribunu obžaloby fašismu. Autorka dále rozvádí osudu Gamzových dětí - Helenky a Stáni. Všechny osobní problémy ustupují do pozadí před neštěstím národa v letech 1938 - 1939. Gamza, jako voják v přední linii, první padá za oběť protektorátnímu režimu.

Pujmanová, Marie: Lidé na křižovatce
Sociální román Lidé na křižovatce (první díl trilogie, po válce následovaly díly: Hra s ohněm, Život proti smrti) zachycuje obraz dvacátých let až do doby hospodářské krize. Pomocí svých hrdinů líčí autorka všechny hlavní vrstvy tehdejší průmyslové společnosti a jejich vzájemného střetávání.

Pujmanová, Marie: Předtucha
Předtucha je asi druhým nejvýznamnějším románem od Marie Pujmanové (po Pacientce doktora Hegela). V této novele se velmi výrazně projevuje psychologizace postav - především u patnáctileté Jarmily, kterou se jí podařilo vykreslit ve velmi realistickém světle.

Pujmanová, Marie: Radost i žal
Sbírka poezie...

Pujmanová, Marie: Život proti smrti (2x)
Sled historických událostí a kolektivní osudy lidí v období okupace.

Puškin, Alexandr Sergejevič: Evžen Oněgin
Klasické dílo světové literatury. Veršovaný román klasika ruské literatury podává obraz života a mravů vyšší a střední ruské společnosti ve městě a na venkově v 1. polovině 19. století.

Puškin, Alexandr Sergejevič: Piková dáma
Děj povídky, kterou Puškin napsal r. 1833 za svého pobytu ve vsi Boldinu, se rozvíjí kolem mysteriosní trojice karet, přinášejících výhru. Modelem k titulní hrdince, staré hraběnce, jež znala tajemné tři karty a prozradila je po své smrti mladému ctižádostivému důstojníku Heřmanovi, který doufal s jejich pomocí nabýt jmění, který však osudným nedopatřením prohrál všechen svůj majetek a z této pohromy zešílel, byla Puškinovi skutečná postava z tehdejších moskevských aristokratických kruhů. Povídka, jejíž námět je v podstatě velmi kuriosní a bezmála anekdotický, působí díky Puškinovu realismu a mistrovství jeho stylu podmanivě, přesvědčivě a životně. S neobyčejnou úsporností a sevřeností děje, příznačnou pro veškerou Puškinovu prozaickou tvorbu, je zde podán poutavý pohled do života soudobé aristokratické společnosti.

Puškin, Alexandr Sergejevič: Výstřel-Metelice-Staniční dozorce
Tři z "Povídek Bělkinových", jimiž se P. stal zakladatelem ruské realistické novely. Přes dobovou oblibu "vznešených" themat, oslavujících samoděržaví, líčí v nich s účastí život všedních lidí, nižších důstojníků a drobných úředníků, a realistickým a střízlivým pojetím příběhů se vysmívá prázdnotě sentimentálních salonních námětů. - Výstřel: Příběh o býv. husaru, neomylném střelci, který v souboji odmítl střílet na protivníka, pohrdajícího životem, a přichází ránu vrátit měsíc po jeho svatbě. Nestřelí opět, když vidí, jakou hrůzu nyní v protivníkovi představa smrti vyvolala. - Metelice: Tajný sňatek milencům překazí metelice, ve které ženich zabloudí a nepřijede k obřadu. Po čtyřech letech zármutku by dívka byla ochotna provdat se za jednoho z důstojníků, který je však ženat. Vysvětlí se, že před lety zabloudil ve vánici k její tajné svatbě, při níž vedle omdlelé nevěsty ze žertu nahradil nepřítomného ženicha, a že jsou již dávno manžely. - Staniční dozorce: Vyprávění o přednostovi stanice, jehož dceru projíždějící husar unese do Petrohradu. Otec umírá utrápen představami, že jeho dcera žije jako všechny svedené a opuštěné dívky ve velkoměstě, ve skutečnosti však se svým únoscem žije Duňa řádným a šťastným rodinným životem.

Putík, Jaroslav: Dálky
Reportáž o zájezdu České filharmonie na Dálný východ v roce 1959.

Putík, Jaroslav: Svědomí
Případ dr. Oppenheimera, tvůrce atomové bomby, který odmítl spolupracovat na výrobě vodíkové pumy.

Puzo, Mario: Temná aréna

Tento první román světoznámého prozaika se odehrává v poválečném Německu. Je to období norimberského procesu a okupačních zón, ale i doba nových možností pro poctivé i podnikavce bez skrupulí. Americký voják Walter Mosca se obohacuje obchodem na černém trhu. Válka udělala z tohoto 23letého mladíka drsného muže spoléhajícího jen na vlastní sílu. Jediným, na kom lpí, je něžná milující Hella, s níž má syna; když ji však tragicky ztrácí, nezadrží ho už nic na cestě násilí, na kterou se dal... Německá kritika označila Temnou arénu za nejlepší americký román o životě v poválečném Německu. Puzo v něm vykreslil události moderní historie i osudy hrdinů přesvědčivě a realisticky.

Beletrie "P" (Pá - Pl)

16. října 2014 v 14:55 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Páral, Vladimír: Mladý muž a bílá velryba
V devětadvaceti horkých červnových dnech se odehraje drama čtyř osob, dvou půvabných chemiček z Prahy, rezignovaného Viktora Pance, který urputně hájí svůj vnitřní klid, poněvadž věří, že jeho život už skončil - a mladého vášnivého Břéti, jehož naopak týrá pocit, že "málo žije" ... a který se proto vydává ze své každodennosti na "velký lov bílé velryby".

Páral, Vladimír: Radost až do rána
Viola utekla z domu a ze školy. Bydlí u své sestry Jany v Mostě. Viola pije moc džin a v ničem nevidí smysl svého života. Jana má manžela Jardu, který Violu nesnáší. Pošle na ni Kazana Somra, notorického povaleče, aby ji z jejich bytu vyhnal. Viola s Kazanem spolu uzavřou mír a sní o společném životě v Dormobilu. Nakonec se do sebe zamilují a Viola si konečně najde práci. Kazan od ní poté uteče, protože si připadá jako zvířátko. Krátce na to ale zjišťuje, že u Violy mu bylo líp. Ukradne 30 000 Kčs a koupí Dormobil. Jede za Violou a vezmou se. Ale za ukradených 30 000 jde do vězení. Viola však na něj čeká.

Pargeterová, Edith: Nebeský strom
Zřejmě nejúspěšnější historický román známé anglické autorky líčí na barvitém pozadí Anglie počátku 13. století umělecký růst i životní tragédii mladého sochaře a stavitele Harryho Talvace, obdařeného výjimečným nadáním i věrnou láskou milované Gilleis, opakovaně však stíhaného nemilosrdným osudem. Pargeterové se v dramatickém ději - rozvíjeném dále v románech Zelená ratolest a Šarlatové zrnko - zdařilo podat působivý příběh lásky a přátelství a zároveň vykreslit středověkou Anglii v široké škále jejích živých a přesvědčivých podob.

Parker, Robert B.: Vyprovokovaná vražda
Chytře vymyšlený a duchaplně ironický příběh z divadelního prostředí.

Parnov, Jeremej: Truhlice Marie Medicejské
Příběh začíná tajemným zmizením cizince - sběratele starožitností - v Moskvě. Případ je svěřen sympatickému "Sherlockovi" Ljusinovi, a ten se s pomocí svého "doktora Watsona", spisovatele Berjozovského, hrouží do hlubin středověku, kde začíná putování vzácné truhlice ... Autor neklade své fantazii meze a prozrazuje tím na sebe, že miluje příběhy "s tajemstvím", s krkolomně pádícím dějem a neuvěřitelnými zápletkami. Dokazuje svou knížkou, že oblast dobrodružné literatury má dosud rezervy a nevyčerpané možnosti.

Passuth, László: Lombardský zámek
Nadaný mladý historik umění Loránd Érdy dostane během studijního pobytu v Itálii pozvání na zámek Castrum Doloris, aby posoudil sedm obrazů, objevených v zazděné místnosti. Díla jsou podepsána signaturou málo známého mistra Ambrogia de Predise spolupracovníka a přítele Leonarda da Vinci.

Pasternak, Boris: Doktor Živago
Román Doktor Živago, dlouhá léta ve vlasti autora i u nás obestřený fluidem zakázaného, vyvolal rozruch a paniku hned v r. 1956, kdy jej Pasternak dopsal a nabídl k uveřejnění. Neuspěl. O rok později vyšel rusky v Itálii, zanedlouho pak italsky, anglicky, švédsky, norsky, francouzsky a německy. Roku 1958 byla spisovateli udělena Nobelova cena, kterou však byl donucen odmítnout… Jednotlivé části románu zachycují klíčové okamžiky života titulního hrdiny Jurije Živaga, spojené s významnými společenskými událostmi v Rusku: 1905 - ruská revoluce a stávky dělníků, první světová válka, revoluce 1917, porevoluční vývoj. Jako červená nit se románem vine láska, děj je rovněž prostoupen úvahami o smyslu života a umění. Mimořádnou roli sehrává v díle náhodná osudovost, která vstupuje do životů jednotlivých postav a vzájemně je propojuje.

Pašek, Mirko: Poprask
Satira na maloměstské klepařství...

Patterson, James: Vrcholné číslo Thomase Berrymana
Román odhaluje mechanismus přípravy a provedení politicky motivovaného atentátu v USA.

Pavel, Ota: Jak šel táta Afrikou
Soubor povídek rozdělených na tři části: O rybách a řece, O sportu, O lidech a zemi.

Pavel, Ota: Plná bedna šampaňského
Plná bedna šampaňského je první povídková kniha Oty Pavla. Vyšla v roce 1967, tři roky po jeho úspěšné reportážní črtě Dukla mezi mrakodrapy. Ve třinácti příbězích zůstává Ota Pavel stále věrný pouze sportu a své hrdiny nachází mezi těmi, které jako sportovní novinář dobře zná: mezi vrcholovými sportovci, kteří v uzlových okamžicích svého života překonávají hranice lidských možností a v čestném boji také sama sebe. Na stránkách knihy žijí Zátopek, Bosáková, Veselý, Heller, Mikoláš, Hudec, Kloz... družstvo házenkářů, akrobatický pilot, horolezci, parta skokanů na lyžích, hokejisté...
Pavlovy povídky o sportovcích, sportu, sportovní slávě ( a jejím rubu ) už ale nesou výraznou autorskou pečeť budoucího Mistra daného žánru. Jsou to inspirativní, silné příběhy - hluboce pravdivé, dojímavé a navýsost lidské.

Pavel, Ota: Zlatí úhoři
Povídky Oty Pavla, jež patří ke klasickým dílům české literatury, popisují neklidnou dobu první poloviny minulého století a přinášejí vzpomínky na dětství naplněné láskou, rybařením, ale také krutou realitou, a to vše s pochopením pro velká i malá lidská trápení. Jen málokdo dokáže vyprávět tak lehce a poutavě jako Ota Pavel...

Pavlík, Petr: Řeka
Román, odehrávající se v padesátých letech na vesnici u řeky, rozvíjí v souvislosti s perspektivou spoutání řeky přehradou řadu dramatických střetů, obnažujících hlubiny lidských vztahů a vášní.

Pearlová, Mariane: Síla srdce
Příběh na základě skutečné události. 23.ledna 2002 zmizel v Karáčí americký novinář Daniel Pearl. Tragický příběh je vyprávěn z pohledu .Příběh je vyprávěn z pohledu tehdy těhotné Pearlovy manželky Mariane.

Pecka, Karel: Veliký slunovrat
Román o konzervatoristovi, který se v letech padesátých dostal pro své politické smýšlení do vězení, strávil na nucených pracích na dolech deset let a nyní se vrací do života. Po těžkých začátcích, kdy se snaží znovu začínat, je však nepřízní doby znovu postižen a je odveden na dva roky na vojnu. Autor o románu říká: "Veliký slunovrat by měl být příběhem naděje. V příběhu hlavní postavy je obsažena naděje, ostatně dost prostá, že člověk je schopennést svůj osud, a také nese, i za ne zcela příznivých podmínek a byť i jen touto skutečností znovu potvrzuje hodnotu života ..."

Pecháčková, Františka: Věrnost
Román "Věrnost", horoucí příběh lásky a nenaplněné touhy, je zasazen do podmanivé přírodní scenérie moravských Kopanic na svazích Bílých Karpat. Mladičká Magdalienka se zamilována do dvou mužů: do ohnivého a vzpurného Jury, synu gazdy, a do poctivého chudáka Michala. Jak tyhle vztahy dopadnou?

Pergner, Eduard: Děti s cedulkou
Kniha příběhů o osudech lidických dětí odebraných po lidickém masakru rodičům a určených k poněmčení. Na základě vzpomínek dětí, které přežily, se autorům podařilo bez zbytečného patosu popsat jejich osudy v nacistických "dětských domovech", v německých rodinách až po návrat domů.

Pernica, Bohuslav: Lidová vyprávění III
Soubor pověstí, historek, anekdot a příběhů ze života, vybraných z různých pamětí a knih lidové prózy. Ve své práci snažil se autor "zachytit lidovou prózu vyprávěčskou od prvních záznamů až po současnost, vybrat z ní to, co nám má podnes co říci, a zachytit i třídní stanovisko jednotlivých vyprávěčů. Rozsah práce kladl důraz především na původní záznamy, nikde dosud neotištěné, takže ze starších materiálií zařadil autor jen nejtypičtější". Záznamy jsou tematicky roztříděny na skupiny o muzikantech, vojácích, řemeslnících, hornících, měšťanech, podivínech, učitelích a pod. Jde o příběhy většinou humorné, z nichž je patrno, jak nejprostší lid byl v ustavičném sváru s majetnýmí vrstvami městskými i vesnickými.

Pernica, Bohuslav: Rok na moravském horácku a podhorácku
Kraj, zvyky a písně na Moravském Horácku a Podhorácku.

Pešek, Luděk: Lidé v kamení

Pět japonských novel
Tento výběr složený z pětice próz pěti známých japonských autorů nám poskytuje jakési "okno" do japonského způsobu myšlení a přes půl století, které dělí nejstarší a nejnovější v nich můžeme vysledovat střetávání dvou kultur, japonských národních tradic a pronikající industrializace a západních myšlenkových proudů, včetně nových estetických vzorů a teorií, přestože se u každého z autorů projevuje svérázným a osobitým stylem.

Peterka, Josef: Autobiografie člověka
Nová Peterkova básnická skladba Autobiografie člověka tvoří pendant k předchozí Autobiografii vlka. V několika ostře argumentovaných promluvách vytváří portrét mladého aktivního muže našich dnů, který se obrací k svému čtenáři jako k partnerovi v nelehké volbě mezi lhostejným a účastným přístupem k rozporné životní situaci a k vlastnímu osudu. I zde se Peterka hlásí k programu poezie nechlácholivé, obnažující konflikty k ideálu poezie neoslavné, zaujatě však stranící společenskému určení člověka a statečné spoluodpovědnosti za nás svět.

Peterka, Josef: Okna do mrazu
Výbor ze sbírek Lití olova, Krušná, Místo u ohně, Obrana příchozích a Autobiografie vlka dokumentuje postupné proměny básníkova vztahu ke skutečnosti

Petershagen, Rudolf: Vzpoura svědomí
Bývalý plukovník fašistického wehrmachtu, nositel rytířského kříže napsal tuto knihu, která poukazuje na události z jednoho červencového dne roku 1942, kdy plk. Petershagen v čele motorizovaného pluku pancéřových granátníku pronikl až k Volze. Plnil jen svou povinnost, co by důstojník fašistické armády, jak později dodává ve své knize.
Stalingradská katastrofa v níž byl zničen téměř celý jeho pluk a on sám byl těžce raněn, v podstatě vzbouřila jeho svědomí. Po dobu léčby bojoval se svým svědomím a poté se rozhodl - skoncoval se svou vojenskou dráhou, a vydal Sovětské armádě bez boje městečko Greifswald, které měl podle vůdcova rozkazu bránit do posledního muže. Samozřejmě, že se jeho vojáci dostali do zajetí, on sám do generálského tábora poblíž Moskvy, a tam si při pobytu znovu uvědomil propast, která jej dělila od většiny německých důstojníků.
V zajetí se z něj nestal komunista, ale zapojil se po válce do obnovy onoho městečka a jako svůj úkol si stanovil získat pro práci bývalé důstojníky do boje za sjednocení Německa. Osudem byl zajat americkou armádou jako bývalý voják protivníka, a až na nátlak veřejného mínění byl propuštěn z vězení. V době, kdy již Německo bylo rozděleno.

Petiška, Eduard: Nejlepší život
18 drobných próz, jež vznikly pod dojmem návštěvy určitého místa. Všechny příběhy jsou uvedeny jakousi pohlednicí - vzpomínkou, popisem určitého místa či města a snaží se přiblížit životy, problémy a myšlenky lidí současné doby v nejrůznějších končinách světa.

Petiška, Eduard: Svatební noci
Autorova čtenářsky nejoblíbenější povídková kniha. Jejich příběhy zachycují milostné vztahy zdařilé i méně zdařilé, šťastné i méně šťastné.

Petöfi, Sándor: Mé písně
Výbor z revoluční poezie a přírodní lyriky tohoto významného maďarského romantika.

Petr, Jaroslav: Zemřeš podruhé
Děj s detektivní zápletkou se odvíjí v antiutopickém státě militantních ekologů, v němž je možné po smrti člověka jeho tělo spolu s myšlením znovu rekonstruovat.

Petráň, Josef: Rebelie
Petráň pracuje s deníkovými záznamy svědka revolučních událostí knihovníka Johanna Ferdinanda Opize, které dále rozvádí zejména novými poznatky z archívu. Autor pracuje s několika prameny, například s pracemi F. M. Pelcla, či F. J. Vaváka. Tyto prameny podrobuje kritice, protože se v hodně věcech neshodují.

Philippe, André: Cesta Michala Rondeta
Historický román o životě Michala Rondeta, jednoho z prvních francouzských odborářů. Ústředním námětem románu je stávka loirských horníků v La Ricamarie a protihornický masakr 16. června 1869 v Brulé. Na rozdíl od Zolova "Germinalu", líčícím stejné události měšťácky skresleně, opírá se A.P. o líčení svědků a o dokumenty a rekonstruuje historickou pravdu. Ukazuje práci loirského horníka Michala Rondeta, který organisuje a usměrňuje masově rostoucí hnutí nejprve tak, že zakládá proti vůli ředitelství dolů podpůrnou pokladnu "Bratrství", usiluje o zastoupení horníků v parlamentě, a teprve když se Společnost snaží záměrným prodlužováním pracovní doby znemožnit schůze a v očekávání války s Pruskem nutí zvyšovat těžbu, vyzve Rondet horníky ke stávce. K jejímu potlačení je vyvolán vojenský oddíl, který na Rondetovu žádost o vyjednávání odpoví střelbou a bodáky. Po pěti letech vězení pokračuje Rondet v zakládání odborářských buněk, dosahuje obhájení hornického programu v parlamentě a zakládá Národní federaci francouzských horníků, která byla první dělnickou všeodborovou federací, z níž především se později vyvinula Ústřední konfederace práce.

Philippe, Charles-Louis: Otec Perdrix
Otec Perdrix, pařížský řemeslník, onemocněl a lékař mu zakázal pracovat. Po celoživotní dřině si staří manželé, zbaveni pravidelného výdělku, nejrůznějším způsobem opatřují to nejnutnější k nuznému životu. Nemoc se nelepší, poměry jsou den ode dne horší...

Pike, Robert L.: Automobilové neštěstí
Při běžné nehodě zahyne neopatrný chodec.Poručíku Reardonovi se však něco nezdá ...

Písař, Václav: Selská kronika
Příběhy z doby Napoleona a Metternicha.

Písař, Václav: Zlatá stezka
Zlatá stezka je stará obchodní cesta,která vedla z Bavor do nitra Čech.Byla vskutku zlatou nejen pro kupce,ale i pro ty,kdož z ní těžili.Jsou zde dvě hlavní síly.Na jedné straně mocní Rožmberkové a na druhé straně upadající táborská jednota.

Plávka, Andrej: Žíznivý milenec
Beletrizované vzpomínky národního umělce, poctěné v r. 1972 státní cenou. Na pozadí četných literárních a společenských faktů se před námi odehrává životní příběh spolutvůrce kulturního, ale i společenskěho života moderního Slovenska, a to od jeho dětství až po účast v Slovenském národním povstání a vstup do komunistické strany. Českého čtenáře zaujmou ty části, kde autor vzpomíná na své působení v Čechách na konci dvacátých let.

Playboy stories
Nejlepší povídky z čtyřiceti let trvání časopisu Playboy.

Pludek, Alexej: Dvě okna do dvora
Jde o citovou a morální výchovu studenta Ondřeje, který prožívá přerod z chlapce v muže - milostné romantické touhy v období národního ohrožení národa, v čase Mnichova a německé okupace, jeho dozrávání v školním prostředí, tak za totálního nasazení v říši.

Pludek, Alexej: Rádce velkých rádžů
Na pozadí událostí 4.stol.př.n.l. autor sleduje osudy Rádhagupty, ministra tří staroindických panovníků, od jeho mládí, přes pocty až po úděl poustevníka, po jeho návrat do vysokého úřadu u krále.

Pluhař, Zdeněk: Bar U Ztracené kotvy
Příběh českého inženýra ve Francii, kde těsně po válce jako detektiv-amatér odhaluje zradu na skupině francouzských partyzánů.
Těsně po osvobození poznal v koncentračním táboře, kde byl za války internován, členku francouzského Červeného kříže. Ta byla označena jeho umírajícím přítelem za zrádkyni jejich skupiny. Hrdina odjíždí za rok do Francie pro jeho dceru a najde záhadnou Francouzsku, do které se zamiluje. Vyřeší případ zrady a vrací se domů.

Pluhař, Zdeněk: Bronzová spirála
Životopisný román o vynálezci lodního šroubu Josefu Resslovi.

Pluhař, Zdeněk: Konečná stanice
Román pod symbolickým názvem Konečná stanice vypráví o několika lidských osudech z prostředí domova důchodců a je jakýmsi protějškem k jeho románu Ať hodí kamenem z prostředí dětských domovů. Přináší citlivý pohled do psychiky starého člověka, těžce se vyrovnávajícího s osamoceností a problémem stáří. Autor ukazuje, že ani za zdmi tohoto domova není klid, zmoudření a porozumění, že lidé tu žijí stejnými vášněmi, radostmi a bolestmi jako všude jinde, zraňují se, milují, nenávidí, chovají se čestně i hanebně a že stáří je ani nezbavilo charakteru, ani nezušlechtilo.

Pluhař, Zdeněk: V šest večer v Astorii
Román zaznamenává na osudech maturantů z roku 1942 životní proměny společnosti po roce 1948.Beletrie "O"

15. října 2014 v 15:21 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Octavian, Tudor: Möbiova páska
Detektivní příběh úspěšného rumunského autora nás od současné vraždy zavede daleko do minulosti. Pracovníci Bezpečnosti totiž zjistí, že případ sahá svými kořeny až do dnů války. Po složitém pátrání je z vraždy usvědčen muž, který kdysi zradil své spolubojovníky a zavinil jejich smrt. Toto nijak nové téma dokázal Octavian zpracovat s neobyčejnou svěžestí a originalitou. Kniha je prolnuta osobitým humorem a ironickým nadhledem, který rumunská kritika přirovnává ke stylu Karla Čapka a Jaroslava Haška.

Odpich
Kniha začínajících autorů, kteří více méně se zdarem usilují o osvědčení svých schopností v několika desítkách drobných literárních prací, povídek a básní, fotografií, kreseb, scének a písní.

O´Hara, John: Butterfield 8
Na pláži bylo nalezeno tělo mrtvé mladé ženy. Byla to náhoda, vražda nebo sebevražda? Okolnosti smrti nebyli nikdy objasněny.

Omiljanowicz, Aleksander: Přízrak Bělověžského pralesa
Tajemný zámek v srdci Bělověžského pralesa se za druhé světové války stává centrem štábu německé zpravodajské služby. Jako nepolapitelný přízrak se pohybuje mezi německými důstojníky sovětský vyzvědač polského původu Andrzej Stanger.

Olbracht, Ivan: Anna proletářka (2x)
Román líčí bouřlivé události r. 1920 v Praze, kdy došlo k rozhodujícímu boji o charakter mladé republiky.

Olbracht, Ivan: Cesta za poznáním
Olbracht pod vlivem Říjnové revoluce v Rusku začal inklinovat ke komunismu.
Proto také podnikl několik cest do Ruska, po svržení carského režimu, a nabyl dojmu, že literatura je boj proti buržoazním pořádkům.
V této knize, popisuje reportáže z ruských pobytů, které posílal do novin a časopisů a vyšly i knižně pod názvem "Rusko I - II (1920 - 21), a později v roce 1952 - přepracované pod názvem "Cesta za poznáním".

Olbracht, Ivan: Dobyvatel
Historický román o španělském dobyvateli Hernandu Cortésovi, který r. 1519 ve službách španělského krále Karla V. připlouvá s 11 loďmi ke břehům Mexika a postupně ho dobývá. Zmocňuje se pobřeží, proniká do vnitrozemí, podrobuje si domorodé kmeny, zajímá mexického císaře a kolonizuje zemi. Předlohou ke knize bylo slavné dílo amerického dějepisce Williama Prescotta "Dějiny dobytí Mexika".

Olbracht, Ivan: Golet v údolí
Golet v údolí je sbírka tří povídek, jejichž děj probíhá v židovské vesničce Polana, v níž Olbracht důvěrně zachycuje mentalitu i zvyky podkarpatské židovské komunity.

Olbracht, Ivan: Nikola Šuhaj loupežník
Nikola sloužil za války u uherského pluku, ale protože nehodlal nasazovat vlastní život pro cizí pány, rozhodl se dezertovat. Začal se pak živit zbojnictvím a v okolí se začala roznášet legenda o kouzelné větvičce, jež od jeho těla odráží kulky...

Olbracht, Ivan: O zlých samotářích
Soubor 3 povídek z prostředí cirkusáků, tuláků a lidí na okraji společnosti, kteří bojují o udržení zbytků své důstojnosti a svobody.

Opočenský, Gustav R.: Čtvrt století s Jaroslavem Haškem
14 autentických snímků a ilustrací ze života Jaroslava Haška a jeho přátel...

Oriolová, Laurence: Vrah je mezi námi
Detektivní román, v němž se z úzkého kruhu podezřelých hledá bestiální vrah, který zabil pět těhotných žen.

Orwell, George: 1984
1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"

Otčenášek, Jan: Když v ráji pršelo
Hlavní hrdinka Ludmila je učitelka z Prahy. Formou deníku vypráví kousek ze svého života, kdy následuje hlas svého srdce, romantika a snílka, a následuje trochu nepraktického muže Petra, filozofa s doktorátem) do hlubin šumavských pohraničních hvozdů. Mají vyhlídnutý objekt starého mlýna, který zakoupili a rozhodli se zrekonstruovat a provozovat v něm hospodu a penzion. Na cestu se vydali stařičkým, téměř nepojízdným vozem, kterému důvěrně říkají Samson.
Zažijí drsnou horskou zimu a pocit bezmoci, dům je provlhlý, špinavý, plný harampádí a bez přívodu elektrické energie a vody. Musí se spolehnout jen sami na sebe. Jsou závislí na mizivých zásobách potravin, protože sněhové závěje jim nedovolí několik dní vyjít dál než na pár metrů od domu. Setkávání s místními lidmi proběhne místy s humorným podtextem, jindy dojde až k fatální neshodě.
Spousta každodenních trampot při dřině s vyklízením a opravováním polorozbořeného domu Lídu s Petrem stmeluje, ale oba si postupně uvědomují, jak jim chybí město, kavárny, telefon - prostě civilizace.

Otčenášek, Jan: Kulhavý Orfeus
Román, ve kterém Otčenášek ukazuje snahu mládeže aktivně se podílet na odbojové činnosti, jejich odhodlání nestát stranou v těžkých dobách okupace.

Otčenášek, Jan: Občan Brych
"Nezměněné vydání románu, v němž autor zachytil některé charakteristické rysy svého pokolení kolem únorových událostí v roce 1948. Na řadě postav ukazuje, jak se lidé zbavovali přežitků minulosti a jak se pasivní obyvatelé stávali uvědomělými, aktivními občany nové společnosti."

Beletrie "N" (Ner - Ny)

14. října 2014 v 22:51 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Neruda, Jan: Balady a romance
Tato sbírka básní vyšla poprvé v roce 1883 jako první číslo Poetických besed redigovaných Janem Nerudou. Jednotlivé básně sbírky vznikaly a byly uveřejňovány v časopisech v letech 1875-1883, většina z nich ale vznikla až v 80. letech.

Neruda, Jan: Knihy básní
Do souboru jsou pojaty všechny knižně vydané sbírky Nerudovy: Hřbitovní kvítí (1858), Knihy veršů (1868 a 1673), Písně kosmické (1878), Balady a romance (1883), Prosté motivy (1883 a 1888), Zpěvy páteční (1896). K Prostým motivům jsou přiřazeny dvě básně ("Smrt zvoní: Na vůz! Čas je - čas!" a "Sluníčko ještě jen jednou také poskoč si"), které Neruda chtěl zařadit do 3. vydání své sbírky. Do Zpěvů pátečních je pojata báseň "Ku vzkříšení", která vydavatelům Zpěvů pátečních z r. 1896 nebyla známa a která svým námětem a ideou jasně zapadá do okruhu této sbírky.

Neruda, Jan: Obrázky z domova i z ciziny
Kněžky lásky, paničky, paní lékárníkové,titulární radové a jinochové všeho druhu ožijí ve fejetonech a povídkách.

Neruda, Jan: Obrazy ze života
Tento výbor z, v užším slova smyslu beletristického, díla, uspořádaný v podstatě chronologicky, zahrnuje podstatnou část jeho prozaické prvotiny Arabesky, výběr z Pražských obrázků a celé Povídky malostranské. Výbor jako celek i jeho jednotlivé části jsou uvedeny citacemi z Nerudovi korespondence a teoretických projevů, které odhalují autorova životní i tvůrčí východiska.

Neruda, Jan: Povídky malostranské
Sbírka povídek Povídky malostranské je vrcholným prozaickým dílem Jana Nerudy a jedním z nejvýznamnějších literárních děl české literatury vůbec. Soubor třinácti povídek, které původně samostatně vycházely v různých časopisech (Květy, Národní listy, Podřipan, Lumír), autor sestavil a prvně společně vydal v roce 1877. Náměty k povídkám autor čerpal ze vzpomínek na léta svého dětství a dospívání strávená životem na Malé Straně. Čtenářům v nich předkládá věrný obraz každodenního života měšťanů i prostých obyvatel města v polovině 19. století. Jeho postavy jsou vždy pečlivě a podrobně vylíčeny a charakterizovány. Nemalý význam v jeho povídkách zaujímá i přesný místopis prostředí, v němž se děje povídek odehrávají.

Výbor z poesie Jana Nerudy

Neruda, Jan: Studie krátké a kratší I
V souboru naleznete povídku Trhani, Pražské obrázky, Studie masopostní, Rozjímání postní.

Neruda, Jan: Studie krátké a kratší II
Druhý svazek "Studií" vyznačuje se námětovou pestrostí, svědčící o obsáhlosti Nerudových zájmů a o jeho opravdu světovém rozhledu. První oddíl (Články různé) obsahuje úvahy o umění, soudobé politice i drobné úvahy,týkající se každodenního života, druhý (studie výstavní) statě napsané pod dojmem světové výstavy ve Vídni v r. 1873. Proti původnímu vydání z r. 1876 je připojen ještě další oddíl (Dodatky), který obsahuje fejetony napsané v letech pozdějších,avšak obsahově i formálně navazující na oddíly předcházející.

Neruda, Jan: Zpěvy páteční
Reprezentativní tisk přináší sbírku veršů z Nerudovy pozůstalosti, uspořádanou a vydanou původně péčí Jaroslava Vrchlického. Básník v nich srovnává utrpení národa s utrpením Kristovým na kříži a vyjadřuje odhodlání a víru v národní vzkříšení.

Neruda, Jan: Žerty hravé a dravé
Sbírka povídek Jana Nerudy.

Netolička, Jaroslav: Lidé proti zákonu
Od krádeže vloupáním až po chladnou vraždu, to je tematický rozsah kriminálních povídek Jaroslava Netoličky. A mezi těmito trestnými činy se odehrává řada dalších desíti příběhů, jejichž společným jmenovatelem je lidská slabost, touha po bezpracném životě, cynismus ve vztahu k druhým, zneužití milostného citu osamělých žen, velikášství a především lidská lhostejnost, umožňující lidem z Netoličkových povídek žít na konto jiných.
Všechny příběhy z této knížky se staly na území jednoho velkého průmyslového města, všemi se zabývaly bezpečnostní orgány a všichni pachatelé byli dopadeni. Znamená to tedy, že druhou linií Netoličkových próz je obraz každodenní práce Bezpečnosti, obraz důsledného ohledávání stop, objasňování motivů, prověřování stovek indicií, vedoucích nakonec k cíli: ochraně společnosti, jejímiž jsme všichni členy.

Neumann, Stanislav Kostka: A hrdý buď
Ukázky, charakterisující Neumannovu tvorbu básnickou, prosaickou i populárně naučnou, rozdělené v osm námětově příbuzných oddílů. Úvodní stať Polanova seznamuje se životem a dílem básníka - "pokorného spolupracovníka na novostavbě lidského budoucna ve znamení dělného bratrství a účinné lásky všech ke všem".

Neumann, Stanislav Kostka: Nové zpěvy. Rudé zpěvy. Anti-Gide
Svazek obsahuje tři z nejvýznačnějších knih klasika české socialistické poesie: "Nové zpěvy", vzniklé r. 1918, v nichž SKN pojal problém techniky a civilisace jako nové životní hledisko a po prvé v české poesii vyslovil civilisační pathos jakožto věc "nejbližší tomu, co v nové poesii může komunistovi poskytnout něco kladného"; "Rudé zpěvy", jež jsou zhuštěným básnickým přehledem posledních 30 let čs. a evropských dějin, neseným událostmi z konce 1. svět. války a s rozhodujícím předělem Říjnové revoluce. SKN se zde přihlašuje k Sovětskému svazu a ke komunismu jakožto jedinému zdroji obrodných sil lidstva a ve světle pravdivé, bojovné kritiky odhaluje vše, co jakkoli udržuje starý svět; "Anti-Gide" - kniha úvah, napsaných r. 1937 a věnovaných hlavně mládeži, jíž SKN v osobě mladého kamaráda vysvětluje rozdíly mezi svobodou a svévolí, revolučností ducha a exklusivností, internacionalismem a kosmopolitismem, a podává obraz zápasů, které bojoval český básník proti odlidšťující atmosféře tehdejší společnosti.

Neumann, Stanislav Kostka: Paměti a drobné prózy
Práce v tomto svazku zahrnuté přes to, že jsou thematicky nesourodé a pokud jde o chronologii jejich vzniku, časově velmi vzdálené (vznikaly 1912-1939), představují jako celek produkt období básníkovy zralosti, dobu, kdy má za sebou období "velkého čestného tápání" a stojí už, pokud jde o ideovou stránku díla, na pevné půdě socialismu... (Štoll)

Neumann, Stanislav Kostka: Sám nejsi nic
Sebrané básně a povídky Stanislava Kostky Neumanna.

Neumann, Stanislav Kostka: Válčení civilistovo
Svazek zahrnuje autorovy prozaické práce z let 1918-1928. Do čela jsou zařazeny tři knihy vzpomínek z první světové války (Válčení civilistovo, Elbasan Bragodža a jiné válečné vzpomínky). K nim se tematicky i časově řadí pohádka otištěná ve sborníku Nůše pohádek (O minaretu, který šel na procházku, a o vojáčkovi, který se přitom najedl), povídky a fejetony otiskované v l. 1918 -1926 v Šibeničkách, Rudém právu, Proletkultu a Reflektoru (Ironické nokturno, Sufražetka, Honákova jídelna, Smír, Tichý zápas, Laskavá matka, O pěti stolech) a úvaha otištěná v Lidových novinách (Na uherské půdě).

Neužil, František: Trýzeň slávy
Historický román v němž autor obrací svou pozornost k údobí českého státu - ke konci dvanáctého a do první poloviny třináctého století. Vlády se ujímá Přemysl Otakar I., jehož panování trvalo přibližně půl století a bezmála stejný čas mu stála po jeho boku ctižádostivá manželka Konstancie Uherská, která je hlavní hrdinkou tohoto dramatického románu.

Neužil, František: Zlomená pečeť
Román zavádí čtenáře do posledních let života Záviše Falkenštejna, do pohnutého období českých dějin v době vlády Václava II. Postavy příběhů soupeří o vliv a mocenské postavení, aby ve svůj prospěch ovlivnili nerozhodného Václava II. Mocenský zápas, který zlomí bývalý Falkenštejnův vliv představuje autor jako tragiku historie české země té doby, jako panskou záležitost, v níž jsou angažovány vysoké společenské vrstvy. Pouze postava vypravěče, Bohuše z Kysku, si nakonec uvědomí, že není rozdílu mezi oběma tábory.

Newerly, Igor: Šťastný Bída
Příběh polského proletářského chlapce, prožívaný v období mezi Velkou říjnovou revolucí, za vlády Pilsudského až po vypuknutí občanské války ve Španělsku. Autor zde líčí osudy rodiny vesnického tesaře, válkou zahnaného do Ruska, odkud se po Velké říjnové revoluci vrací zpět, do své vytoužené vlasti. A zde začíná tragedie těchto prostých lidí...

Nexö, Martin Andersen: Slepí pasažéři
Soubor povídek dánského realistického spisovatele, v nichž je uloženo mnoho motivů z autorova života. Ožívají tu drobné proletářské figurky, vyhmátnuté přímo ze života, líčené někdy groteskně a s jemným humorem, takže připomínají líčení Nerudovo. Kromě povídek z Dánska a Španělska je zde i obrázek ze Sovětského svazu - vzpomínka na první autorův pobyt.

Nezval, Vítězslav: Křídla
Do souboru Křídla (oddíly: Ohňostroj, Telegram z Pekinu, České balady, Křídla), shrnul svoji poesii, vzniklou v období posledních tří let. Básník, inspirován životem vlasti, budující socialismus, bojem všeho pokrokového lidu za udržení světového míru, věnuje své básně především těm, kdož za mír bojují: korejskému a čínskému lidu, který ho hájí se zbraní v ruce, komunistické straně, presidentu Kl. Gottwaldovi, dělníkům a všem, kdož v práci a nadšení tvoří nový život na této zemi. Podstatnou část sbírky pak tvoří cyklus lyrických, osobních zpovědí autorových, jeho nadšená oslava krás rodné země, baladická rozloučení s mrtvou matkou a pozdravy zemřelým druhům (K. Bieblovi a Fr. Halasovi).

Nezval, Vítězslav: Manon Lescaut
Milostný příběh abbého Prévosta proměnil Vítězslav Nezval v jevištní báseň, v níž jde především o zachycení citových prožitků půvabné Manon a chudého rytíře Des Grieux. Manon, dychtivá přepychu a flirtu, přijímá obdiv a dary bohatých Duvalů a naivně si myslí, že tím pomáhá svému chudému rytíři. Nejrůznější intriky však nakonec dohánějí milence k deportaci za moře a k záhubě.

Nezval, Vítězslav: Sbohem a šáteček
Známá sbírka veršů, v nichž autor sdružil své dojmy z cest po Francii, Alpách a severní Itálii.

Nezval, Vítězslav: Schovávaná na schodech
Veršovaná hudební komedie, kterou básník - laureát státní ceny - napsal v r. 1930 na námět jedné z t. zv. "komedií se zápletkami" španělského dramatika Calderona de la Barca (1600-1681). Děj a situační postup (žertovná milostná zápletka dvou granadských šlechtických dvojic, komplikovaná souboji, krevní mstou, převleky, milostnými city předstíranými i skutečnými, plná záměn a nedorozumění, která důvtip bodrého sluhy pomůže rozluštit) je ponechán z Calderona. Vnitřní život postav, řeč a básnická stránka hry je novým dílem, v němž "lidovost a klasičnost se slučují. Hra po stránce citovosti je srozumitelná i dnešnímu divákovi. A navíc, lidovost, veselí a hudebnost ve spojení s poetičností mohou dát lidem po práci potěšení, radost i lyrické vzrušení a dojetí" (autor v rozhovoru s novinářem).

Nezval, Vítězslav: Z domoviny
Rozsáhlá lyrická báseň, vznikající v době smrtelně vážného autorova onemocnění, v níž básník ve vzpomínkách na kraj svého dětství se "pokusil vyjádřit živými barvami a nejsrdečněji," jak jen to dovedl, "svou domovinu", její minulost, současnost i perspektivu její budoucnosti.

Nezval, Vítězslav: Zpěv míru
Básně oslavující život v míru.

Nezval, Vítězslav: Zpívám zpěv míru
Výbor z veršů,próz, dramat, publicistiky a korespondence.
Nobile, Umberto: Červený stan
Paměti letce a arktického badatele, v nichž vypráví o svém mládí, o své rodině a především o dvou výpravách k severnímu pólu.

Nohejl, Miloslav: Sud se zlatým dnem
Povídky o pivu a těch, kdo jej vaří a pijí. Jsou čerpány z dějin českého, především světově proslulého plzeňskěho pivovarnictvi a doprovozeny řadou dokumentárních fotografií.

Nopová, Stanislava: Daiquirita
DAIQUIRITA je současný společenský román, román pro ženy. Děj se odehrává na třech kontinentech.
Hlavní představitelka je žena středních let, úspěšná manažerka. Dcera Hanička pracuje ve Francii a dělá rodičům radost. Jenže je tady manžel, kterému stačí k životu málo. Hana je úžasná, stará se o rodinu, vydělává peníze a svého muže jaksi přeroste. Jejich hádky se stupňují, až nakonec začne jít Haně o život. Když musí odejít z manažerského postu v práci, rozhodne se, že vezme život do svých rukou a začne opravdu netradičně.
Odmítá pouze snít o tom, že se jednou bude živit malováním, a proto se vydává na fantastickou cestu. Chce si pro začátek svého budoucího života vytvořit menší kapitál prací v zahraničí. Čekají na ni překážky i nečekaná překvapení. Z domova odchází jako manažerka, v cizině poznává extrémy nelegální práce. Zažívá smutek, strach, ponížení. Vše ale bere statečně a nedá se zastrašit. Vážně onemocní, je okradena o všechny své věci, dostává se až na samé dno. Ovšem je bojovnice, která svou odvahou a smyslem pro humor zdolá všechny překážky a dokonce při hledání svého štěstí narazí také na lásku.
Přestože dcera i všichni, se kterými se při své práci v cizině potká, stále opakují, že je stará a má už sedět doma, dokazuje svým postojem k práci a celkově k životu, že má ještě co říct. Její pobyt v zahraničí jí přináší také poznávání nových míst, která jsou nádherná a přirostou jí k srdci. Jsou také velkou inspirací pro Haninu životní vášeň - malování.

Nopová, Stanislava: Dárek (2x)
Sbírka poezie Dárek obsahuje na 200 rozmanitých originálních básní i takříkajíc příběhů poezie ze života, které jsou různě zpracovány.

Nopová, Stanislava: Pro práci zabíjet
Děj knihy Stanislavy Nopové Pro práci zabíjet je situován do malé politicky nestabilní země. Před volbami slibují usměvaví kandidáti nulovou kriminalitu, prosperitu a sociální jistoty pro všechny. Zvítězí, ale po volbách je všechno jinak… Ruší se tisíce pracovních míst, mizí lidé, objevují se hromadné hroby. Nově vytvořený Ochranný program má být záchranou pro všechny, ale skutečnost je temná a nikdo se o skutečném poslání podivné organizace neodvažuje hovořit nahlas. Hlavní hrdina Johan se dlouho tváří, že se ho nová doba netýká. Dál cvičí, běhá, plave, pečuje o své dokonalé tělo jako dřív. Ale náhle je i on bez práce. Nejsou peníze, není na účty, není naděje, že se to změní a manželka Adriana je náročná a bezohledná. Johan obětuje dceru, zbaví se manželky, nedbá na přátele. Nebojuje s diktaturou, on chce přežít za každou cenu.

Nopová, Stanislava: Riskantní prázdniny
Boj o holý život může začít docela nevinně. Dlouho připravovaná prázdninová cesta osamělé turistky je poklidná jen chvíli. Stačil záblesk na obloze, lesklé oválné těleso nad obzorem, a všechno je náhle jinak. Anastasia, studentka z Brna, do tohoto okamžiku netušila, že zážitky na její výpravě předčí barvitou fantazii rodičů, kteří ji od dobrodružství zrazovali. Veškeré plány a přípravy byly zbytečné, protože nastala situace, s níž nemohl počítat vůbec nikdo. Najednou se ocitá sama uprostřed americké pouště, v rozbitém autobuse, s vědomím, že rodina a ani kamarádi neví, kde se nachází. Bude ji někdo hledat? Pokud ano, má šanci dívku zachránit? Jestliže se Anastasia dostane k lidem, budou ochotni uvěřit jejímu téměř šílenému vysvětlení?

Nopová, Stanislava: X Terra incognita
Austrálie v centru světových zpráv! Policie i vojáci mají pohotovost. Obrovské plochy buše hoří. Za podivných okolností umírají lidé i zvířata. A začalo to tak nevinně…
Rozmazaný záběr bezpečnostní kamery z malého zaprášeného obchůdku na pustém australském venkově ukazuje podivného zloděje zápalek. Zdeformovaná tvář, velký nos, šlachovité tělo v hlubokém předklonu. Je to člověk, zvíře nebo neznámé monstrum? Nebýt kamery, nikdo by čínskému obchodníkovi nevěřil, jaká návštěva ho nad ránem přepadla. Ukradené zápalky? Koho by to mohlo zajímat v extrémním horku australského léta?

Nor, A. C.: Bürkental
Souborné vydání tří Norových románů ze slezského prostředí v době po první světové válce. První z nich je kronikou slezské dědiny z doby poválečné pozemkové reformy, druhý zachycuje mravní úpadek selského rodu, který se vyžila zchátral, a třetí je příběhem bezzemka, který se pílí a houževnatostí stal vlastníkem gruntu.

Nor, A. C.: Můj nepřítel osud
Román ze slezské vesnice před druhou světovou válkou, který vyšel poprvé r. 1941. Na pozadí širokého záběru ze života vesnice a jejího smyslu pro právo a spravedlnost líčí boj selské rodiny o statek a o právo na půdu proti koňskému handlíři vydřiduchu, proti člověku, jenž je nakonec potrestán. Román s poutavým plasticky líčeným dějem je podán lašským dialektem.

Norris, Frank: Chobotnice
Román vypráví o marných bojích velkopěstitelů pšenice s kapitálem ještě mocnějším, s železniční společností, která diktuje celému kraji ekonomicky i politicky, co se bude dít.
Autor stojí nezúčastněně nad krvavými konflikty, ledaže by výrazem jeho postoje byl symbolický incident, kdy pšenice, mechanicky nakládaná na loď, zasype k smrti podnikatele, který ji nepoctivě získal.

Nováková, Teréza: Drašar
Román kněze buditele. Životopisný román kněze buditele Justina Michla (1810-1862) je i obrazem českého předbřeznového života v horské oblasti českomoravského pomezí.

Nováková, Teréza: Jiří Šmatlán
Životopis člověka, který se od náboženství dostává k myšlenkám socialismu.

Novotný, František: Tvář bohyně války
Román z doby vlády římského císařa Marka Aurelia (161-180) a jeho spoluvládce Lucia Vera. Kniha se nevěnuje jen císařům, ale popisuje život v římské provincii Panonii a života v ní za Markomanských válek. Na skos si odskočíme i do Parthie a povstání Parthských legií.

Nový, Karel: Na rozcestí (2x)
Sociální román z r. 1934, v němž autor reagoval na krizovou situaci naší společnosti v třicátých letech. Hlavní postava románu, proletářský chlapec, syn pražského nezaměstnaného dělníka, prochází hmotnou a mravní bídou nouzové kolonie na periférii, rodinný rozvrat ho přivádí do chudobince na Českomoravské vysočině, léta krize zpět do Prahy, kde zmítán krizemi puberty klesá na pouličního žebravého tuláka, přičemž jen sehnání práce v kritické chvíli ho zachraňuje. Román, který je obrazem zmarněných lidských osudů a ukázkou svrchovaného vypravěčského umění, vyznívá vírou v lepší budoucnost chudých, v sociální revoluci.

Nový, Karel: Rytíři a lapkové
Historický román z doby předhusitské, kde se mladý vladyka Zbyněk vyráží z hradu Buchlova mstít na Rožmbercích. V pozdější době se z něj stane husitský vojevůdce blízký spolubojovník Jana Žižky.

Nový, Karel: Sarajevský atentát
Beletristicky pojatá významná historická událost - atentát na následníka habsburského trůnu Ferdinanda d´Este - další, přepracované vydání, obohacené o nové dokumenty. Karel Nový přesvědčivě ukazuje dějinné okolnosti i vnitřní motivace, které vedly k osudovým výstřelům v Sarajevu 28. června 1914.

Nový, Miloš: Návrat nežádoucí
Zážitky autora, zatčeného roku 1940 Gestapem pro odbojovou činnost, v knize líčí bestiální vyšetřovací "metody" nacistické policie, poměry ve věznicích a koncentrácích. Osvobození ho stihne až v r. 1945 v Buchenwaldu.

Nytrová, Olga: Opravdové příběhy zvířat
Osudy zvířat z útulků.

Beletrie "N" (Na - Nep)

14. října 2014 v 22:50 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Nádaši, Ladislav Jégé: Adam Šangala
Historický román slovenského realisty líčí osudy oravského nevolníka, později císařského vojáka a naposledy trnavského měšťana za třicetileté války. Šangalova životní pouť, vyznačená odporem proti panskému útlaku a končící napopravišti, je obrazem typických poměrů na Slovensku v časech protireformačních. V knize ožívají některé dějinné postavy (dočasný král uherský Bethlen, kardinál Pazmány) v souladu s tehdejší skutečností: chováním šlechty a hodnostářů obou církví, jakož i scénami ze života poddanského lidu jsou výstižně charakterisovány tehdejší feudální poměry.

Nagibin, Jurij: Cizí srdce
Šest povídek (Vrchol úspěchu, Na lesní samotě, Hledají se naléhavě šedivé lidské vlasy, Cizí srdce, Žít ... až do posledního dne, Písařka zde v pátém patře) sovětského prozaika, patřícího k spisovatelům, jejichž literární počátky určovala druhá světová válka. Společným rysem těchto tematicky odlišných próz je autorova snaha řešit problémy lidského nitra. Hrdinové příběhů hledají kontakt s přírodou a s přirozeným životem lidí s ní srostlých či kontakt se světem vůbec, aby se chránili před pocity osamění, výjimečnosti, odcizení, milostného zklamání, vyděděnosti, a aby dovedli čelit mezním situacím v těžké nemoci a v blízkosti smrti.

Narcejac, Thomas: Ztracenému srdci
Napětí v detektivním románu z prostředí pažířských šansonů udržuje záhada, kdo po násilné smrti úspěšného skladatele šansonů posílá jeho ženě desku s jeho hlasem s krásnou loučící se písní.

Nasková, Růžena: Jak šel život
Vzpomínky herečky.

Nauman, Pavel: Pomník kovu trvalejší
Příběh sochaře Jana Myšky.

Navrátilová, Martina: Soupeřky na smrt a na život
Hrdnkou příběhu je bývalá šampiónka, která po skončení kariéry pracuje jako terapeutka a je náhodným svědkem vraždy. Při pátrání po příčině je i ona sama cílem vražedných útoků. Nedá se odradit a proniká do zákulisí velkých sportovních agentur...

Neff, Vladimír: Císařské fialky
Šedesátá léta 19. století - doba prvního rozběhu emancipačního hnutí i vyhlášení dogmatu o papežské neomylnosti, doba války prusko-francouzské, pověstného krachu na vídeňské burze a bourání pražských městských hradeb - promítají se ve druhém díle Neffova románového cyklu do osudu Bornů a Nedobylů, ovlivňují jejich citové i majetkové vztahy. Pokrokáře a vlastence Jana Borna tu zastihujeme na vrcholu společenského vzestupu, zbohatlého odvážnou burzovní spekulací i pohotovým prodejním nápadem s francouzským parfémem, jehož značka se stává jakýmsi symbolem náhlé obrovské prosperity "prvního slovanského obchodu" na Příkopě. Také Martin Nedobyl, prozíravě ukládající zisky ze svého zasílatelství do pozemků za hradbami, nepřestává finančně mohutnět ani po smrti nezapomenutelné paní Valentiny, a v touze po dědici svého doposud bezcílně hromaděného majetku uzavírá po Bornově příkladu nový sňatek - tentokrát nikoli z rozumu, ale z lásky. Mezi postavy kypivé životní plnosti, do jejichž osudů jsme už začteni a jejichž charaktery zde autor, znalý hlubin i mělčin lidského nitra, dál rozvíjí, pronikají tak s novými rodinnými svazky ústředních hrdinů nové pozoruhodné společenské typy tehdejší doby, jejíž románovou analýzu Neffova kniha podává.

Neff, Vladimír: Královny nemají nohy
Příběh šlechtice Petra Kukaně z Kukaně je vyprávěn od jeho početí a zasazen do konkrétních historických reálií rudolfinské doby plné alchymistů, čarodějek a králů. Hrdina se dostává do neuvěřitelných situací a prožívá nejpodivnější dobrodružství, která mu komplikují život. To vše díky své pravdomluvnosti, kterou nedokáže ovládnout ani když mu jde o život. Samozřejmě je díky své kráse a mužnosti milován a obdivován a milostná dobrodružství jsou ta jediná, v nichž podléhá. Jeho postoj k životu a vlastně ducha celé knihy trefně charakterizuje přísloví: Kdyby teta měla kulky, tak by to byl strýc!

Neff, Vladimír: Královský vozataj
Královským vozatajem Vladimír Neff svou pětidílnou románovou epopej o nástupu, rozmachu a úpadku pražské buržoazie uzavírá.
Tomuto poslednímu svazku předcházel velký časový oblouk, sahající od prvních dnů naší národní samostatnosti roku 1918 až do květnového povstání roku 1945. Léta, jež v tomto mezidobí uplynula, a pohnuté události, které je naplňovaly, učinily konec někdejšímu vdovskému veselí Marie Nedobylové. Otřásly také její vírou ve správnost otcovy životní filozofie, kterou převzala a se zdarem vštěpovala svým dětem - nyní zestárlým, neúspěšným, zahořklým. Marie Nedobylová, která vytrvale odolávala času i ranám osudu, bylo souzeno dočkat se, jak její rodina morálně i finančně chátrá, jak se její svět hroutí a kácí… Zároveň tu končí dlouholetý svár mezi Nedobyly a Pecoldy, živený po tři generace, který zatím ztratil osobní rysy a nabyl znaků vysloveně třídních. Střetnutím vnuka Martina Nedobyla se synem Růženy Pecoldové na posledních stránkách knihy tento konflikt symbolicky vrcholí.

Neff, Vladimír: Krásná čarodějka
Poslední setkání s Petrem Kukaněm z Kukaně, nazvané Krásná čarodějka, se odehrává uprostřed třicetileté války, která navzdory Petrovu úsilí zachvátila Evropu. Krvavé hrůzy, jež po sobě zanechávají postupující a rabující protestantské i katolické armády, naplňují Petra odporem a pocitem ztráty životního smyslu. Mocní tohoto světa si však ve chvílích nejtěžších na Petra vzpomenou a žádají statečného a hrdinného Petra o pomoc. Úkol, jejž je mu uložen a který Petr přijímá coby svou povinnost, tedy vyvést Evropu z válečných hrůz, je vskutku úkolem hodným Kukaňova jména. A tak se Petr setkává s Valdštejnem, rozporuplným mužem, jenž do evropských dějin první poloviny sedmnáctého století zasáhl nemalou měrou.

Neff, Vladimír: Prsten Borgiů
Druhý díl románové trilogie Vladimíra Neffa - Prsten Borgiů - přináší po knize Královny nemají nohy další příběhy rytíře Petra Kukaně z Kukaně, syna pražského alchymisty z doby Rudolfa II. Tentokrát se odehrávají v rudolfínské Praze, v renesanční Itálii a také na cařihradském dvoře tureckého sultána a pařížské Bastile. Neohrožený Petr Kukaň opět prochází na své dobrodružné cestě za spasením světa mnoha podiv budícími nebezpečenstvími a protivenstvími, neboť jeho ušlechtilé názory a chvályhodné záměry se znovu tvrdě střetávají s realitou mocenských zájmů v tehdejší Evropě, stojící na prahu třicetileté války. Ze všech nástrah a léček však znovu s pomocí autorova fabulačního mistrovství a jemně ironického nadhledu šťastně vyvázne. Jak tomu bude příště?

Neff, Vladimír: Roucho pana de Balzac
Satiricko-humorný příběh z uměleckého prostředí. Pod vlivem tohoto pláště se původně skromný člověk stane požitkářem, zatouží po snadném zbohatnutí, po úspěších u žen. Jen jeho vlastní tvůrčí činnost zůstává stranou. Prožije řadu trapných a groteskních situací.

Neff, Vladimír: Sňatky z rozumu
Úvodní svazek rozměrného cyklu o osudech dvou pražských měšťanských rodů od poloviny 19. století až do poloviny století dvacátého.
Autor líčí Prahu jako ospalé město, které se teprve probouzí a pomalu začíná konkurovat Vídni. V těchto podmínkách vznikají dva rody, jejichž osudy autor sleduje v celém cyklu. Zakladatelem prvního je Jan Born, majitel obchodu s uměleckými předměty. Druhou rodinu zakládá Martin Nedobyl, zběhlý student, který otcovo formanství přemění na první českou zasilatelskou firmu. Obě rodiny jsou zpřízněny a oba muži ztrácejí své manželky při železničním neštěstí. Born snáší ztrátu důstojně, ale v Nedobylovi neštěstí zničilo všechno, co v něm bylo lidského.

Neff, Vladimír: Srpnovští páni
Románová kronika o předhusitských sociálních otřesech z doby posledních Přemyslovců a Jana Lucemburského. Na osudech tří generací smyšlených pánů ze Srpna - Odolena, Epíka a Křišťana - je plasticky předveden život šlechty v době, kdy nástup peněžního hospodářství vytlačuje směnný obchod a kdy rozvojem řemeslné výroby neobyčejně sílí vliv měšťanstva. Přiostření rozporů uvnitř společenských vrstev mění postupně způsob života, a feudální šlechta, která je přesvědčena, že ji tak "ďábel zaplétá do příčin", nenalézá jiného východiska než ještě víc vysávat nevolníky. Ojedinělé pokusy o lepší uspořádání poddanských vztahů se hroutí, jakmile jejich původce zemře. V té době je poddaný lid neobyčejně přístupen myšlenkám "návratu k původní církvi", které se ovšem vyhrocují i v oposici proti "rameni světskému". Podivín Petr Pudivous první si všímá rozdílů mezi životní skutečností a církevním učením, a své osobité myšlenky vykládá shromážděnému lidu, zaplatí to smrtí, ale v jeho započatém díle pokračuje lidový vůdce Praskola, pod jehož vedením se lidové kacířské hnutí vzedme až k ozbrojenému povstání: ač poraženo, je předzvěstí nových bouří.

Neff, Vladimír: Třináctá komnata
Prvním výrazným úspěchem Vladimíra Neffa se stal psychologický román Třináctá komnata (1944, v roce 1968 zfilmován O. Vávrou).
Děj se odehrává v Praze na Kampě, malém ostrůvku mezi Vltavou a říčkou Čertovkou (v knize nazývaná Ďáblice)., autor líčí mnoho zajímavých postaviček (cukrář Jakoubek, hostinský Pešek).
Děj: do "zakletého" domu U Slepých hodin se přistěhovala rodina dr. Kalisty. Dr. Kalista měl krásnou ženu Kateřinu a třináctiletou dceru Blanku. Blanka vyšla na zahradu a zaujala ji soška bůžka s rukou ukazující na kulaté okno jejich domu. Seznámila se s Kosťou, synem dr. Diviše, který bydlel nedaleko. Kosťa si rád vymýšlel a řekl Blance, že za oknem musí být něco tajemného. Oba se dohodli, že záhadu vyluští. Otevřou "13. komnatu" a najdou kulatou skleněnou vázu, o které se domnívají, že je to koule na předvídání budoucnosti po cikánce, která odtud odešla. Kosťa rád hraje hru na osud (má kartičky s osudy lidí - vždy čtyři vytáhne a vymyslí si příběh). Tentokrát si vymyslí příběh, který se téměř splní - tom, že se do paní Kalistové zamiluje jiný muž, pan Kalista je zastřelen, ona obviněna - nakonec osvobozena.

Neff, Vladimír: Veselá vdova
Čtvrtá kniha pentalogie Sňatky z rozumu.
Historie Nedobylů a Bornů pozbývá ve čtvrtém dílu již nadobro charakteru gründerství, který dodával zakladatelům obou rodů určité sociální opodstatnění. Ke slovu se dostává druhá generace, která nepoznala tvrdé životní podmínky svých otců, nesdílí ani jejich ideály a jen lehkomyslně tyje z ovoce jejich práce.
Osou tohoto románu je příběh Nedobylovy vdovy a jejích dospívajících dětí - rodiny důsledně nevšímavé ke světu národnostních a sociálních třenic, jimiž je zmítána rakousko-uherská monarchie v 90. letech a v prvním desetiletí dvacátého věku. Blahobytný rodinný poklid naruší nešťastný konec prvorozeného Metoděje, jenž se shlukem náhod stává jednou z obětí omladinářského procesu. Ani z druhého syna, do jehož osudu je promítnut vzrušující životopis Emy Destinnové, ani z mladších dvou chlapců a dcery nepodaří se matce vypěstovat osobnosti, jak si po smrti svého přízemního a praktického manžela předsevzala. Rovněž Jan Born, gründerský vrstevník starého Nedobyla, nenachází u svých dědiců vlastnosti nezbytné k úspěšnému obchodnímu podnikání. Důstojně stárnoucí Hana Bornová a veselá Nedobylova vdova stmelují své rody rozumovými sňatky dětí, přitom bezděky přejímají donucovací metody vlastních rodičů, proti nimž kdysi zoufale hájily právo na svobodnou volbu životního partnera.

Neff, Vladimír: Zlá krev
Třetí knize svého cyklického vyprávění dal Vladimír Neff nadobyčej dramatický půdorys. Vyvstávají z něho tragicky se naplňující životní příběhy trojice postav, známých čtenářům už z předchozích dvou dílů: Martina Nedobyla, Míši Borna a Karla Pecolda, kteří jsou tu zároveň nositeli hlavních dějových linií, časově probíhajících osmdesátými lety i prvního roky rušných let devadesátých. Z kritického nadhledu poznáváme tu morální podobu českého měšťáctva v další jeho vývojové epoše, kdy jeho gründeři odcházejí a nastupující generace je už představitelkou moderního kapitalismu přelomu století. Tak se z Míši Borna, národně odrodilého syna okázalého českého vlastence, stává policejní konfident, udávající své vysokoškolské kolegy. Jeho mravní protipól ztělesnil tu autor v postavě mladého zedníka Pecolda, aktivního účastníka probouzejícího dělnického hnutí, které postupně nabývá na významu.

Nechvátal, František: Balzamína
Zde autor opět ožívá a tvrdě jde ve svých básních proti přetvářce, krutosti, hamižnosti a nevitelnosti.

Nechvátal, František: Kniha milostná
Výbor z celoživotního básnického díla zasloužilého umělce vychází k jeho 75. narozeninám.

Nechvátal, František: Nesmrtelný život
Sbírka poezie...

Nejlepší světové čtení 1999
Nejlepší světové čtení 2000
Nejlepší světové čtení 2001
Svazek obsahuje zkrácené verze čtyř úspěšných románů různých žánrů od světových autorů. Jednotlivé tituly jsou doplněny stručnými informacemi o jejich tvůrcích.

Nemes, László: Zmrazená láska
Dva mladí lidé se dají zmrazit, aby za 200 let pokračovali ve svém milostném vztahu tam, kde přestali. Jaká překvapení na ně čekají po 200 letech spánku? A co když si to to jeden z nich rozmyslel??

Němcová, Božena: Listy II
Druhý svazek korespondence Boženy Němcové (vydávaný podle týchž zásad a ve stejné úpravě jako svazek 1., vyšlý v Čs. spis. 1951) přináší celkem 100 listů (t.j. o 15 více než uvádí Záhoř ve svém soupisu z r. 1922) z let 1853-1856. Jsou tu tedy dopisovými sděleními doprovázeny dvě cesty B.N. na Slovensko (r. 1854 a 1855), z nichž zejména druhá byla významná pro literární činnost spisovatelčinu a také důležitá hojnými styky a přátelskými svazky se slovenskými buditeli a spisovateli: dále tyto dopisy charakterisují vládní a policejní persekuci Josefa Němce a Boženy Němcové (Němec zbaven služby, pronásledování po Havlíčkově pohřbu) a dokládají těžké poměry hmotné i všechny prosby o pomoc, které musela Němcová podstupovat; za třetí jsou to listy z vrcholného tvůrčího období Boženy Němcové, z let, kdy vzniká Babička, Pohorská vesnice a Slovenské pohádky, a konečně nám dopisy zobrazují jak Němcová nepřestává být ve středu lidského a spisovatelského zájmu celé mladé, pokrokové literární generace. Nejčastějšími adresáty jsou členové rodiny (hl. Josef Němec a Karel Němec), oficiál. osobnosti (např. nakladatel Pospíšil, Purkyně a j.) a přátelé (A.V. Šembera, sestry Rottovy, Jurenka, Bendl, Helcelet, Lamblová a j.).

Němcová, Božena: Národní báchorky a pověsti II
Klasika od Boženy Němcové. Chytrá horákyně, Sedmero krkavců, Chudý a boháč, O perníkové chaloupce aj.

Němcová, Božena: Pohorská vesnice
Povídka zobrazuje vizi o harmonických vztazích mezi šlechtou a venkovským lidem i mezi Čechy a Slováky.

Němcová, Božena: Povídky I
Čtvrtý svazek souborného vydání díla B.N. obsahuje všechny povídky z prvního desetiletí autorčina tvoření, z let 1846-1855: Domácí nemoc, Dlouhá noc, Obrázek vesnický, Čertík, Baruška, Pomněnka šlechetné duše, Sestry, Karla, Divá Bára, Čtyry doby.

Němcová, Božena: Slovenské pohádky a pověsti
První část sbírky slovenských pohádek sesbíraných Boženou Němcovou obsahuje 36 známých pohádek.

Němec, František: Dáma na pavlači a jiné soudničky
Svazek je pokusem o šíře založený a přitom reprezentativně pojatý výbor ze soudničkářské činnosti Františka Němce a to v její nejcharakterističtější, nejtypičtější tvůrčí poloze, tj. v poloze soudničkářsky fiktivní.

Nepil, František: Jak se dělá chalupa
Úsměvné vyprávění o tom, jak si městský člověk kupuje, staví a opravuje na venkově chalupu.

Nepil, František: Srpen s Bejbinkou
Humorné vyprávění o prázdninové cestě do Jugoslávie.Beletrie "Mc - My"

13. října 2014 v 20:50 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie

McCrumb, Sharyn: Tři případy a Elizabet MacPherson
Soubor tří detektivních románů z anglického prostředí. Hrdinkou těchto příběhů je mladá Američanka, provdaná za skotského vědce, která se honosí nekritickým obdivem k anglickým tradicím.Je doktorkou antropologie a její povolání spolu s přirozenou zvědavostí ji přímo předurčuje k tomu, aby se zapletla do neobvyklých situací...

McNeil, John: Poradce
Příběh konzultanta Christophera Webba, který nalezne, co hledal - rafinovaný a dokonale zamaskovaný systém defraudací. I pro laického čtenáře se stává přísná logika výpočetní technily živou skutečností a s napětím může sledovat lov na počítačový fantom pojmenovaný Myška.

Medeiros, Teresa: Zloděj srdcí
Lucy Snowová, zhýčkaná dcera slavného námořního admirála, věděla o mužích jen velmi málo, dokud se jedné mlhavé noci nestala obětí únosu. Náhle se ocitla na palubě pirátského škuneru a pochopila, že je vydána na milost a nemilost legendárnímu kapitánu Doomovi. Podle pověstí měl být nemilosrdný a krutý, ale Lucy té noci poznala, že umí být i něžný. Probudil v ní ženství a touhu, ale nakonec ji opustil s pouhým polibkem…
Ještě stále rozechvělá nečekaným dobrodružstvím se setkává se svým novým osobním strážcem Gerardem, kterého jí najal otec. Tento záhadný muž ji dráždí svým přitažlivým vzhledem i drzým chováním, ale jeho smyslný úsměv v ní nedokáže potlačit vzpomínku na kapitána Dooma. Teprve až se jejich cesty znovu zkříží, Lucy pochopí, který z těch dvou mužů jde cestou pomsty a který se chystá ukrást její srdce.

Meissner, Janusz.: Korzár Marten. Černá vlajka
Černá vlajka, to je první ze tří knih série korzár Marten. Kniha popisuje životní příběh piráta Jana Kuny, který úspěšně dobývá poklady jiných lodí za pomoci své posádky, ale hlavně díky své rychlé a obratné lodi Zefýr. Jan si díky své statečnosti a umu získává pozornost anglické královny a stává se korzárem, pirátem pod ochranou panovníka. Společně s touto ochranou získává jméno Marten, což je obdoba polského jména Kuna se stejným významem. Jeho loď o té doby také zdobí vlajka se zlatou kunou na černém podkladě. V prvním ze tří dílů se Jan se svými společníky, mezi nimiž nejvýznamnější je francouský rytíř Belmont, vydává do tropických oblastí, aby zde získal španělské zlato. Zde nachází zemi indiánů, zvanou Nahua. Po domluvě s domorodci si zde Martenova družina staví sklady pro své dobyté poklady, výměnou za nástroje pro indiány. Jan však v této zemi potkává Iniku, krásnou dceru náčelníkovu, do které se zamiluje. Současně se začíná více zajímat o prosperitu divošské země než o své dobyté poklady, k nelibosti svých pirátů. Nato přichází útoky španělských karavel, které mstí své potopené lodě... Do knihy jsou skvěle zapracována historická fakta, což atraktivitu příběhu jen zvyšuje.

Meissner, Janusz.: Korzár Marten. Červené kříže
Pokračování Martenova příběhu. Jan přechází pod francouzskou vlajku a chystá se na odplatu svému největšímu nepříteli, veliteli španělských karavel, Blascu de Ramirezovi. Podaří se mu výhodně koupit unesenou příslušnici španělské šlechty. Jan zjišťuje, že se jedná o seňoritu Marii Francescu de Vizella, jež je snoubenkou právě Ramirezovou. Zdá se, že nyní mu nic nestojí v cestě za pomstou, avšak krásná dívka si pomalu získává jeho srdce...

Meissner, Janusz.: Korzár Marten. Zelená brána
Závěr třídílného histor. románu o romantických příbězích dobrodružného korzára. Jeho hrdina se plavil ve službách několika panovníků, zažil nejen mnohá protivenství, ale i řadu vítězství a milostných dobrodružství.

Merle, Robert: Za sklem
Průběh jednoho revolučního dne roku 1968 na pařížské univerzitě viděný očima několika studentů. Mezi smyšlenými postavami tvořícími děj se doplňkově vyskytují i skuteční protagonisté popisované doby, např. dnes známý "zelený" Xavier Cohn Bendit.

Meyrink, Gustav: Golem
Někdy stačí málo, aby se člověk dostal do zcela jiného světa, než zná, do světa, který tančí na hraně mezi skutečností a snem, mezi normalitou a příznaky šílenství - ano, někdy stačí skutečně málo, třeba si jen s někým omylem vyměnit klobouk… Přesně to se stane hlavní postavě Meyrinkova iniciačního (zasvěcovacího) románu - omylem si nasadí na hlavu klobouk rytce Athanasia Pernatha a začíná prožívat realitu na pomezí snu a skutečnosti… - v jeho mysli začíná oživovat třicet let starý Pernathův příběh. Je určen všem milovníkům pražské německé literatury a literatury, která nabízí tajemno a ponurou atmosféru staré židovské Prahy.

Milota, Vlastimil: Šestý splav
Děj detektivního románu je zasazen do prostředí cukrovaru v malém městě na Moravě, kde se místní občané vesměs znají a vědí o sobě navzájem i to, co by si přáli zatajit. Osou příběhu je vyšetřování smrti zubní instrumentářky, která je nalezena ve splavu na mytí cukrovky. Osud této atraktivní mladé ženy naznačuje, kam až může vést malomešťáctví a promiskuita.

Mikszáth, Kálmán: Akli - Císařův šašek
Romantický příběh lásky dvorního šaška císaře Františka I. a mladičké maďarské šlechtičny Ilonky.

Mináč, Vladimír: Generace I. Dlouhý čas čekání
Mináč, Vladimír: Generace II. Živí a mrtví
Mináč, Vladimír: Generace III. Zvony zvoní na den
Pozoruhodná trilogie slovenského autora (nar. 1922), jenž s nelítostnou pravdivostí a otevřeností zachycuje světla i stíny, velikost i ubohost lidí a dějů ve vzrušených dobách Slovenského národního povstání a prvního budování socialismu do roku 1948, které byly velkou prověrkou mravních hodnot v člověku, bojem pokroku a reakce, a vepsaly se do dějin národa a formování jeho mravního a společenského profilu.

Mináč, Vladimír: Smrt chodí po horách
V roce 1948 poprvé publikovaná románová prvotina dnes jednoho z nejúspěšnějších slovenských spisovatelů. Je v ní "zakleto nejen autorovo mládí, ale i základní elementy jeho tvořivé metody a vztahu ke skutečnosti".Prostřednictvím osudů dvou bratří Lotárů, partyzána a vězně koncentračního tábora, a jejich druhů zobrazuje boj proti fašismu a proniká k nitru člověka dobírajícího se za nejtěžších podmínek dna poznání sebe sama i lidství.

Mirovská, Inna: Čtverylka pro tři muže
Román z české současnosti vypráví příběh několika žen a mužů, jejichž osudy se navzájem proplétají v usilovné snaze najít lidské štěstí a porozumění partnera.

Mlíkovský, Čestmír: Upíři z Edenu
Příběh vypráví o mladém členovi SNB, který dostane zvláštní případ, od poručíka Kučery.
Před 2 měsíci, se ve městě Eden, udál incident, s anonymním dopisem, a tvrzeným atentátem na majitele statků, pana Zewela. Strážnik Mikeš, stejnojmený, též, jako mluvící kocour, jak je v knize zmiňováno, dostane tento případ. Musí jet do města Eden, vyřešit případ anonymních dopisů, a údajných atentátů.

Möckel, Klaus: Tři lahve tokajského
Kriminální román východoněmeckého autora o osmnáctiletém chlapci, který se dostává do podezření z loupežné vraždy, představuje psychologickou a sociologickou sondu do života současných mladých lidí.

Moore, Brian: Osamělá vášeň slečny Hearnové
Novela irského autora, jejímž námětem jsou osudy stárnoucích osamělých lidí.
Jako autorova prvotina byla tato kniha již oceněna a přeložena do řady světových jazyků. Jde o tragickou a zároveň dojemně směšnou historii vztahu dvou osamělých lidí. V malém pensionu v irském Belfastu se seznámí osamělá stará panna s navrátilcem z Ameriky, který se chce v Irsku opět usadit a sní o vlastním malém hotelu. Doufá, že mu k tomu dopomůže jeho nová známost. Když však zjistí, že podivínská slečna peníze nemá a čeká, že si ji vezme a do jejich vztahu začnou neblaze zasahovat lidé z okolí, jejich vztah skončí tragicky.

Moravcová, Jana: Zátiší s citadelou
Do prostředí předmaturitní třídy gymnázia na malém městě je umístěn příběh několika studentů, jejich sourozenců a profesorů. Autorka líčí nejen studentské recese a zábavy, ale i citové a milostné problémy, které s sebou nese dospívání.

Morávek, Jan: Blázen z Lorety

Morávek, Jan: Mamánek
Idylický venkovský román.

Morávek, Jan: Ohnivá lázeň
První světová válka hraje důležitou roli i v tomto románu...

Morávek, Jan: Plavci na Sázavě
Plavecká osada na toku řeky Sázavy, osudy jejích obyvatel.

Morávek, Jan: Skalní plemeno
Román o sociálních zápasech, které svádějí obyvatelé Posázaví a to zejména dělníci v lomech.

Morávek, Jan: Srdce na zámek
Venkovský román (vyšel poprvé r. 1937) vypráví o temné vině, která se promítá ze života rodičů do života dětí. Stará matka, jež měla syna s manželovým bratrem, se na synovi dožívá jen zklamání, je svědkem jeho manželské nevěry.

Morávek, Jan: Veselá ves (2x)
Román o životě malé sázavské osady na konci minulého století. Osudy vorařů a dělníků jsou vyprávěny na pozadí dobových událostí, které formují autorovy hrdiny stejně, jako jejich namáhavá práce.

Morávek, Jan: Zpáteční voda (2x)
Morávkova románová kronika Zpáteční voda je široký obraz ze života autorova rodného Posázaví, odehrávající se v časovém rozmezí od sedmdesátých let osmnáctého století až ke sklonku století devatenáctého. Do příběhů několika rozvětvených rodin typických Sázavanů, barvitě vyprávěných zkušeným autorem, zasahují politické a sociální otřesy doby: napoleonské války, rok 1848, válka v roce šestašedesátém, konec zlatých dolů v Jílovém aj. Vyprávění se odvíjí v pestré směsi radosti a smutku, s drobnými radostmi je vykupován velkou dřinou a odříkáním, venkovská veselice je vždy dlouze připravovaným a vítaným svátkem.

Mrštík, Vilém: Santa Lucia
Santa Lucia je román o deziluzi. Mrštík ji dává prožít moravskému studentovi, pro něhož se Praha pro svou krásu a tradice stala přeludnou vidinou; v průběhu marného zápasu o uplatnění a přežití se ale mění v post a změť chaotických vjemů osamělého vyvržence. Silného emocionálního vyznění dosahuje Mrštík subjektivní perspektivou i tím, že vyprávění rámcuje hrdinovým umíráním.

Mrštík, Vilém: Zumři
Poslední studenstký román V.M. Popisuje v něm prostředí pražských studentů a drobných řemeslníků.

Müller, Václav: Hledači jistot
Románová kronika líčí příběh stárnoucího muže, vracejícího se do rodného jihočeského kraje, aby zde našel stopy dětství a života rodičů. Tak se začíná odvíjet pestrá mozaika osudů tří bratrů, železničáře, rybáře a skláře, načesko-německém rozhraní v první polovině tohoto století. Autor, oslavující i zádumčivou krásu jihočeské krajiny, sleduje především úsilí prostého člověka o politickou a sociální spravedlnost.

Müller, Vladimír: Bloudění Dorotky vojandy

Müller, Vladimír: Vrchcáby osudu

Multatuli: Max Havelaar
Neboli kávová burza Nizozemské obchodní společnosti. Obžaloba nemilosrdného kolonialismu, bída domorodého obyvatelstva, nizozemského spisovatele 19. století.

Mychajlyk, Dold: Velká hra
Příběh kapitána rudé armády Hončarenka,který pod jménem baron Heinrich von Goldring pronikl do štábu německé divize a v průběhu války dodával informace na sovětskou stranu.Kniha popisuje nebezpečí,které musel každodenně překonávat až do konce války,který divizi potkal v Itálii.

Mychajlyk, Dold: Velká hra pokračuje
Pokračování románu Velká hra.Kapitán Hončarenko po skončení války se vrátí do Itálie,aby pomohl svému příteli Matinimu.Je však unesen jako baron von Goldring a naverbován do školy pro výchovu špionů a záškodníků.Tito špioni mají jako budoucí působiště Sovětský svaz.Podaří se mu ale navázat kontakt se sovětskou stranou a pomůže při nasazení sovětského rezidenta do této školy.

Myrer, Anton: Velká válka
Proslulý americký válečný román odehrávající se za 2.sv.války v Tichomoří na ostrově Feneráhan -- smrt a život, život a smrt v divoké džungli.

Myrivilis, Stratis: Život v hrobě
Román čerpá látku z událostí a zážitků na frontách I. světové války, které se autor zúčastnil jako frontový voják. Zachycuje i život v zázemí, zejména v autorově rodném Lesbu a v makedonských vesnicích a objevuje tak čtenáři svět tak málo známý.

Beletrie "Ma"

13. října 2014 v 20:49 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Maas, Peter: Valachiho svědectví
Dramatická reportáž o zákulisí organizovaného zločinu 20. stol. ve Spojených státech. Autor střídá autentickou výpověď jednoho z řadových členů Cosa nostry, několikanásobného vraha v jejích službách, s vlastním analyzujícím komentářem a vytváří tak pozoruhodný dokument o největší zločinecké organizaci na světě.

MacDonald, Ross: Cesta smrti
Další z řady klasických románů žánru americké drsné detektivní školy. Hlavní hrdinové tohoto žánru si při řešení případů sice občas vypomohou pistolí, nebo pěstmi, ale v žádném případě se nejedná o přehnaně akční příběhy. V románu Cesta smrti si soukromého detektiva Lewa Archera najímá zoufalá matka, které marně hledá svojí ztracenou dceru. Záhy se ukazuje, že dívka nebyla žádný andílek a Lew Archer musí pátrat v nebezpečném světě překupníků drog a heren, kde se perou špinavé peníze…

MacDonald, Ross: Černé peníze
Detektivní román amerického autora líčí drama lásky a žárlivosti odehrávající se v prostředí kalifornské společenské smetánky. Soukromý detektiv je najat bohatým mladíkem, aby mu přivedl zpátky jeho snoubenku, která se zamilovala do bohatého Francouze. Vyšetřování objeví v dívčině minulosti neobjasněnou sebevraždu jejího otce, spojenou s aférou praní špinavých peněz. Detektivovým příchodem se dají do pohybu dávno zapomenuté skandály, završené několika vraždami, a příběh záhadného cizince je v souvislosti s tím objasněn. Zcela nečekaně se vyřeší i problém bezradného mladíka.

MacDonald, Ross: Šípková Růženka
Detektiv Archer se při katastrofě unikající nafty do moře seznamuje s dcerou magnáta naftařské společnosti, jež katastrofu způsobila, a přes její podivné chování je vtahován do jejího rodinného prostředí a nakonec řeší několik vražd kolem této rodiny.

Macchiaveli, Loriano: Včera, dnes a možná zítra
Hlavní postavou kriminálního děje je policista Sarti Antonio, který za pomoci studenta Rosase rozuzlí i ty nejzapeklitější případy.

Mackinney, Megan: Čarodějka
1746 Amerika Kayleigh je nevinná. Není zlodějka ani vražedkyně. Pomsta nenáviděného bratrance Straughta ji však pronásleduje jako noční můra. Pouze tajemný šlechtic St. Bride ji může zachránit.

Mader, Julius: Šedá ruka
Autor sleduje vznik Gehlenovy špionážní organizace hned po porážce hitlerovského Německa, nacistickou minulost jejích členů, její počáteční podřízení americké tajné službě a brzké osamostatnění a povýšení na oficiální západoněmeckou státní instituci.

Mácha, Karel Hynek: Básně
"Karel Hynek Mácha patří k velkým postavám české revoluční tradice. Svým životem i básnickým dílem je pevně, živě spjat s prvním novodobým revolučním údobím českého národa, vrcholícím na barikádách roku 1848. Máchovo dílo připravuje revoluci, slouží jí, bojuje za ni. Máchův verš, bouřící proti konvencím měšťanského biedermeieru, ztrpklý smutkem nad zašlou národní slávou, zvučící bojovou výzvou do tváře přítomnosti, vášnivě toužící po osvobození člověka z pout nespravedlivé třídní společnosti, vyznavačsky vyslovující sepětí tohoto člověka s vezdejším světem, se zemí - to je tvořivé východisko veškeré novodobé pokrokové české poesie." (Podle dosl.)

Mácha, Karel Hynek: Cikáni a jiná próza
Román Cikáni vznikl roku 1835. Je jediním Máchovým dokončeným románem. Děj se odehrává v romantickém údolí pod hradem Kokořínem a v Itálii. I v tomto románě je Mácha mistrem v líčení krásy přírody. Základem vypravování jsou osudy hraběcího levobočka, který se dostal mezi cikány a byl jimi jako cikán vychován...

Mácha, Karel Hynek: Máj - Kytice
Svazek obsahuje dvě základní básnická díla české literatury, báseň "Máj" Karla Hynka Máchy a sbírku básní "Kytice" Karla Jaromíra Erbena. Karel Hynek Mácha - MÁJ Karel Jaromír Erben - KYTICE - Kytice; Poklad; Svatební košile; Polednice; Zlatý kolovrat; Štědrý den; Holoubek; Záhořovo lože; Vodník; Lilie; Dceřina kletba; Věštkyně

Mácha, Karel Hynek: Marinka
Povídka konfrontující snivě romantický příběh s prostředím společenských vyděděnců pražské periferie "na Františku".
Machar, Josef Svatopluk: Čtyři knihy sonetů a jiné básně
Čtyři básnické sbírky z vrcholného období autorovy tvorby: námětově pestrá kniha subjektivní lyriky "Čtyři knihy sonetů", sbírka politické lyriky "Tristium vindobona", cyklus básní "Golgata", zabyvající se problémem náboženství a vlastenectví a "Výlet na Krym, obsahující osobní dojmy, nálady a postřehy z průběhu cesty a návratu domů.

Majakovskij, Vladimír: Horká lázeň
Vrcholné dílo "komfutu" - komunistického futurismu, napsané Valdimirem Majakovským v roce 1929, s podtitulem Činohra o šesti dějstvích s cirkusem a ohňostrojem. Děj se točí kolem stroje času, pomocí něhož komunistka z roku 2030 hodlá dopravit uvědomělé a opravdové komunisty z roku 1930 do její doby, kdy komunismus dosáhl dokonalé úrovně.

Majakovskij, Vladimír:Vladimír Iljič Lenin
Když v roce 1923 zemřel Lenin, Majakovského smrt tohoto státníka tak zasáhla, že vytvořil dlouhou poému, ve které líčí skutky, v jeho očích, nejlepšího mocnáře všech dob...

Majerová, Marie: Cesta blesku
Dvanáct povídek, vycházejících k 25. výročí Února, zachycuje dvanáct příběhů z pohnutých a rušných let naší domoviny od r. 1938 do r. 1950. Autorka zde na malé ploše příběhů ze života prostých českých a slovenských lidízpodobuje v prvních pěti mobilizaci, okupaci, hrůzy války a v dalších sedmi převratné společenské procesy poválečného života, jako např. počátky JZD, osídlování pohraničí, účtování s reakcí, počátky první pětiletky.

Majerová, Marie: Divoký západ
Soubor povídek, nazvaný podle povídky vstupní. Jejich námětem je vesměs život a tvrdá práce příslušníků Pohraniční stráže, kteří svým hrdinstvím, obětavostí a uvědomělostí tvoří neproniknutelný val proti nepříteli a jeho snahám narušit budování socialismu v naší vlasti.

Majerová, Marie: Havířská balada
Havířská balada volně navazuje na román Siréna. Na postavě Rudly Hudce, nejmladšího člena Hudcovy rozvětvené rodiny (kterou dobře známe ze Sirény), a několika dalších postavách ukazuje Majerová charakter a rozpornost doby na přelomu 19. a 20. století, doby neobyčejně tvrdé a necitlivé k prostému člověku a jeho tužbám. Mistrovsky a v básnické zkratce líčí Majerová vztahy mezi havíři, pevnost jejich kamarádství, solidaritu a věrnost sobě samým.

Majerová, Marie: Hledání domova
Nové vydání souboru lyrických próz, které postupně vycházely v roce 1919-1941 a které autorka několikrát přepracovala, komposičně, rázově a mnohde i námětově. První část "Má vlast" (O české přírodě) obsahuje básně v próze, oslavující českou přírodu a krajinu. V druhé části "Naši" (o českých lidech) vykreslila autorka několik hrdinů a hrdinek volených většinou z drobných rolnických lidí, z nichž vynikají podobizny tří ženských typů (Panimáma, Mladšinka, S růží na ňadrech). Titulní příběh, v souboru poslední, dokazuje, že za kapitalismu nemá pracující člověk domova ve své vlasti, neboť nezaměstnanost jej nutí hledat obživu v cizině.

Majerová, Marie: Nejkrásnější svět (2x)
Románový obraz českého života na vsi v okolí Prahy od doby před první světovou válkou až do prosincové události r. 1920. Jeho hrdinka, svou osobní zkušeností a svým poznáním kruté třídní podoby kapitalistického světa, dorůstá v revolucionářku, jež celou svou bytostí splyne s bojem za lidský život těch nejpotlačovanějších.

Majerová, Marie: Panenství
První autorčin román, jenž vyšel poprvé r. 1907, vypráví tragický příběh mladé služky z pražské restaurace, která je pro svou krásu předmětem smyslné pozornosti hostí, starého chlípníka, hoteliéra i mladých bohémů, a která houževnatě hájí své panenství pro svého chorého milence, přičemž nakonec je zlomena a tragicky hyne.

Majerová, Marie: Přehrada
Román Přehrada, který poprvé vyšel roku 1932 a který vysoce ocenil F. X. Šalda, lze považovat za vrchol autorčina díla. Spisovatelka se v něm inspirovala avantgardními postupy a zvláště prózami Američana Dos Passose; zachytila moderní velkoměsto s pestrou směsicí obyvatel, prostorů a tvarů, s kontrasty všední bídy, vymožeností civilizace a exotičnosti. Ve třiceti devíti krátkých kapitolkách, z nichž každá je umístěna do jiného prostředí, se v průběhu čtyřiadvaceti hodin líčí revoluce, která se odehrává v Praze v budoucnosti. Tato revoluce není pouhý mocenský převrat, ale je také v avantgardním duchu pojata jako hra.

Majerová, Marie: Siréna
Epos kladenských dolů a hutí , vyprávěný v rámci rodinné kroniky, obsáhl dějiny čtyř generací.

Malířová, Helena: Mariola
Román zachycující vznik a rozmach průmyslu na Kladensku.

Maltz, Albert: Putování Simona MacKeevera
Sociální román o Simonovi MacKeeverovi, který bojuje s nezdolným optimismem se svým zchromnutím.

Mann, Heinrich: Poddaný
V románu líčí autor s vtipem vývoj svého "takéhrdiny" od dětství až po léta, kdy se z něj stává tvrdý a bezcitný podnikatel hledící si jen svého prospěchu.

Mann, Thomas: Buddenbrookovi
Román se odehrává v městě Lübeck v letech 1835-1876 a popisuje osudy čtyř generací obchodnické rodiny Buddenbrooků, její rozmach a následný pád.

Mann, Thomas: Josef živitel
Obsahově samostatná závěrečná část tetralogie, "Josef a bratří jeho" ("Příběhy Jákobovy", "Mladý Josef", "Josef v Egyptě"), vydané v čes. překl. Ivana Olbrachta v r. 1937. Jádrem je biblický příběh, jak jej podává kn. Genesis, 1. kn. Mojžíšova, k němuž Th. Mann přibral děje a "příběhy" Josefových předků, počínaje Abrahamem. Rozhojnil je motivy ze staré legendární literatury židovské a biblický mythtus spjal s mythickými motivy předoasijskými, především s egyptskými, aby tak Josefův příběh vyrostl z rámce kmenového na příměrový příběh všelidského dosahu. Hlavní pozornost věnuje Josefovu přerodu, kterým se v péči o egyptský stát stává z výjímečného a společensky neodpovědného snílka dobrodincem, živitelem bratří, kmene, velké cizí říše a téměř celého tehdejšího okrsku zemského. Tetralogií, dokončenou r. 1942, chtěl autor proti lžimythu rasistické lůzy postavit mythus pravý, mythus humanisovaný, mythus o sebeumravňovacím pochodu a zápasu člověka, lidstva.

Marek, František: Alchymista
Životopisný román o dramatických osudech anglického alchymisty E. Kelleyho. Autor barvitě líčí atmosféru rudolfínské Prahy, dvorské intriky i prostředí alchymistů.

Marek, Jiří: Můj strýc Odysseus
Román, jehož děj se odehrává ve Vídni na konci mocnářství a v Praze za první republiky.

Marek, Jiří: Panoptikum hříšných lidí
Soubor Panoptikum hříšných lidí je druhou knihou z třídílné série spisovatele Jiřího Marka, kterou doplňují Panoptikum starých kriminálních příběhů a Panoptikum Města pražského. Soubor povídek obsahuje další případy rady Vacátka a členů mordparty, inspektorů Bouše, Mrázka a Brůžka. V každém příběhu díky jemnému humoru a jazykovému mistrovství Jiřího Marka opět ožívá nostalgický svět prvorepublikové Prahy a jejích tehdejších periferií, spolu s řadou osobitých postav, které prožívají všední dramata s nešťastnými, ale někdy i se šťastnými konci.

Marek, Jiří: Panoptikum starých kriminálních příběhů
Soubor Panoptikum starých kriminálních příběhů je první knihou z třídílné série spisovatele Jiřího Marka, kterou doplňují Panoptikum hříšných lidí a Panoptikum Města pražského. Soubor povídek obsahuje více či méně slavné případy vrchního policejního rady Knotka, jeho nástupce rady Vacátka a členů mordparty.

Marek, Jiří: Sůl země I (2x)
Dvoudílný román o čtyřech částech, představující baladicky laděnou kroniku, ztvárňuje osudy tří generací jedné rodiny od přelomu století do konce první republiky a přitom obráží boje dělnické třídy na Křivoklátsku a na severu Čechv Březně nedaleko Ústí n. L. a problematiku růstu i rozpadu sociálně demokratické strany a vzniku KSČ.

Marek, Jiří: Sůl země II (2x)
Druhý díl se odvíjí v letech 1918-1938.

Marek, Jiří: Z cihel a z úsměvů
Patnáct povídkových záběrů z velké ostravské stavby. Autor v nich ukazuje, jak zároveň s růstem socialistického města přetváři se i člověk.

Marek, Jiří: Zasmějte se včerejšku
Výbor ze satirické tvorby J. Marka věnuje pozornost všem nezdravým jevům naší společnosti a důkladně demaskované a zesměšněné je staví před čtenáře. Oddíl "Pan Severýn - živočichopis měšťáka" je věnován jedinému hrdinovi: měšťáku par exellence a jeho buržoasnímu smýšlení a životu za války a po osvobození v r. 1945. Ostatní povídky ironisují "americký způsob života" a jeho sensace. Autorově pozornosti neujdou ani nešvary našeho nového života, nedostatek kritiky a sebekritiky, věčné pořady a schůzování, schovávání se za významné osobnosti, bezpáteřnost a profanace správné linie a socialistických zásad...

Marek, Jiří: Země pod rovníkem
Borneo, Sumatra, Jáva, Celebes... cestopis z autorovy cesty na Jávu a Bali, kterou vykonal v roce 1955.

Marjańská, Ludmila: Návrat k lásce
Prozaická prvotina polské básnířky, k níž dal podnět její studijní pobyt v USA. Autentičnost zážitků a zkušeností ze Spojených států představuje nejzajímavější stránku románu. Fabule románu je poměrně banální, autorka se ji snaží zpestřit konstruováním uměle komplikovaných citových problémů.

Markov, Petr - Troška, Zdeněk: Slunce, seno, erotika
Beletristicky zpracovaný scénář populárního filmu.

Martin, Eduard: Manžel z Marsu
Antologie kuriózních povolání lidí v budoucnosti.

Martínek, Vojtěch: Černá země
Románová, baladicky pojatá sociální trilogie, využívající nářečních prvků, vykresluje na osudech sedláka sytý epický obraz Ostravska v době před 1. světovou válkou a po ní, jehož lidé jsou nuceni uchýlit se od selské práce kbídě ostravského uhelného revíru.

Martínek, Vojtěch: Kamenný řád I
Martínek, Vojtěch: Kamenný řád II
Martínek, Vojtěch: Kamenný řád III
Trilogie Vojtěch Martínka Kamenný řád zachycuje osudy selského rodu v období od dvacátých let až podruhou světovou válku.

Martínek, Vojtěch: Stavy rachotí
Románové vyprávění o mizícím světě soukenických cechů uprostřed rozvoje průmyslu a o hospodářské i sociální proměně Ostravska v druhé polovině minulého století. Místem děje je autorovo rodiště a jeho osou osudy manželské dvojice soukenického mistra a jeho ženy, kteří lpí na svém řemesle, ale marně se ho snaží zachránit před pokračujícím pokrokem, jenž dosavadní ruční výrobu nahrazuje strojovou, mění život i zvyky kraje a žene lidi od stavů do továren, lomů, šachet a železáren.

Martinson, Harry: Kopřivy kvetou
Námětem románu švédského básníka a prozaika (nar. 1904), nositele Nobelovy ceny za literaturu, je příběh neradostného dětství malého chlapce, který je po smrti rodičů ponižován a vykořisťován cizími lidmi a který neztrácí optimismus a hledá útěchu ve volné přírodě.

Mařánek, Jiří: Barbar Vok
Třetí část románové trilogie zachycuje pestrou životní pouť Petra Voka z Rožmberka. Petr Vok je v autorově pojetí nadšeným milovníkem života, svobody, člověkem, v němž se slučují ušlechtilé snahy i pudové vášně a jehož charakter mu také vysloužil přídomek Barbar.

Mařánek, Jiří: Petr Kajícník
Druhý díl historické trilogie o příslušnících tří generací rodu Rožmberků, po dlouhá léta neomezených pánů jižních Čech.

Mařánek, Jiří: Romance o Závišovi
První část románové trilogie líčí život Záviše z Falkenštejna, jeho závratnou cestu k moci až po neslavný konec mečem kata.
V beletristických životopisech nastavuje zrcadlo současnému člověku v konfrontaci s renesančním ideálem plného a všestranného života. V této části zpracovává život Záviše z Falkenštejna, jeho cestu k moci až po neslavný konec mečem kata. Autor se také soustředil na vztah Závišův k čes. královně Kunhutě, jejíž náhlá smrt byla pro hrdinu překážkou na cestě k trůnu.

Mařík, Kamil: Jak se dělá sad

Verše z let 1978-1981.


Matějka, Jaroslav: Náš dědek Josef
Příběh knihy je situován do moravské vsi vinařského kraje počátku 50.let, vrací se však i do starších životních období hlavního hrdiny. DĚDEK JOSEF si přes své vysoké stáří zachovává svéráznou životní filozofii a osobitý humor, který mu vždy pomáhal překonat obtížné chvíle jeho života a spolu s ostatními sta­říky ve vsi nezůstává stranou žádných událostí, kterými obec žije.

Mauerová, Naďa: Herci
Román je psychologickou sondou do všedních okamžiků života herců.

Maupassant, Guy de: Kulička
Autorova novelistická prvotina "Kulička", o níž francouzský kritik A. Thibaudet výstižně poznamenal, že Maupassant "nenapsal už nikdy nic lepšího jenom proto, že dokonalost se nedá překonat", líčí příběh nevěstky, která svou lidskostí a nefalšovaným vlastenectvím zahanbí licoměrné, sobecké měšťáky. Námět je čerpán z doby války prusko-francouzské.

Maupassant, Guy de: Nezvaní hosté
"Kulička", mistrná novela, která rázem Maupassanta proslavila, je prvou povídkou tohoto výběru. Jí je umělecky i dějově blízká "Slečna Fifi". V obou je hrdinkou prostitutka, jejíž statečné chování vůči okupantům konfrontoval autor s frázovitým vlastenčením a zbabělou amorálností společnosti měšťáků, šlechty a zástupců kléru, a tím zároveň ostře vykreslil tupost prušáckých oficírů. V této linii pokračují i ostatní povídky vesměs čerpající z prusko-francouzské války r. 1870-71.

Maupassant, Guy de: Silná jako smrt
V románu "Silná jako smrt" prožívá hrdina v pozdním věku ještě jednou vášnivou lásku, tentokrát k mladé dívce, dceři své milenky a nejlepší přítelkyně.

Maupassant, Guy de: Vášeň
35 povídek mistra povídek. Řada z nich vyšla i v jiných knihách povídek G. de Maupassanta. Jako například - Muška, Poustevník, Slečna Perla aj.

Maupassant, Guy de: Výbor z díla I
Výbor z autorových povídek.

Maupassant, Guy de: Výbor z díla II
II. svazek výboru obsahuje díla: Miláček (překlad Jindřich Hořejší), Mont-Oriol (př. Svatopluk Kadlec), Petr a Jan (př. Břetislav Štorm).

Změna otvírací doby 10. 10. 2014

10. října 2014 v 13:58 | Lucie Vtelenská |  O knihovně
Dne 10. 10. 2014 bude knihovna otevřena od 15:00 do 17:00, kromě toho bude mimořádně otevřeno i v pondělí 13. 10. 2014 od 17:00 do 19:00.
Děkuji za pochopení

Beletrie "L"

8. října 2014 v 18:59 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Lacina, Václav: Plechový cirkus
Politická satira na nedávnou minulost .

Lacina, Václav: Poruč psu
Mnichovská krize a začátky okupace tvoří historický rámec 3. dílu společenské satiry, která v působivém kontrastu zachycuje ubohost maloměšťáckého pachtění za dědictvím po bohatém strýci.

Lahoda, Zdeněk: 2x inspektor Láska
Hlavní postava dvou Lahodových příběhů - Hon na medvídka a Past na krásného tygra - vrchní inspektor pražské kriminální policie a šéf oddělení pro vyšetřování vražd Jiří Láska,patří k těm kriminalistům z dob první republiky,kteří jsou na slovo vzatí odborníci,nekompromisní zastáci práva a spravedlnosti,ale také moudří znalci života a lidí.Jádro prvního příběhu tvoří násilná smrt zbohatlíka Moráka,majitele bankovního domu a vydřidušského lichváře.V druhém příběhu pátrá inspektor Láska po vrahovi mladého,ženami obdivovaného továrníka Hromady,předního člena golfového klubu,který byl zastřelen přímo na hřišti.

Lambert, Eric: Veteráni
Román popisuje válečné hrůzy z bojů v džunglích Nové Guineje s Japonci.

Lass, Herbert: Po dobrém nebo po zlém
Kniha je dílem pokrokového amerického sociálního pracovníka, který r. 1950 veřejně protestoval proti přepadení Koreje a žije nyní v ČSR. Na základě bohatých osobních zkušeností s bídou a zločinem amerických velkoměst i na základě bohaté dokumentace odhaluje autor hrůzy "amerického způsobu života", vládu zločinu, který jako neodlučný stín provází vládu amerických monopolů. V kapitolách zaplněných konkretními fakty je vylíčeno, jak zahnívající kapitalismus přímo plodí korupci, podvody, lež a zločinnost, která sahá do nejvyšších kruhů společnosti a jíž si vládnoucí třída zajišťuje své panství nad milionovým masami. To je ukázáno na materiálu, který je čerpán z celých novodobých dějin Spojených států a sahá až po "léta Eisenhowerova"

Lavreckij, J. R.: Pancho Villa
Každý národ má hrdinu, který pro štestí lidu obětoval svúj život, hrdinu na kterého nezapomína, neboť vyprávění o jeho statečnosti se dědí z pokolení na pokolení. Mexický lid vzpomíná na Pancho Villu.

Legendy a lidé
Příběhy čtrnácti partyzánských hrdinů Velké vlastenecké války, vyznamenaných nejvyššími sovětskými řády - Olexy Borkaňuka, učitelky Taťjany Mariněnkové, kapitána Jána Nálepky, Vladimíra Parachněviče, komsomolky AntoninyVasilije Revjakina, Michaila Selgikova a dalších, jsou svědectvím statečnosti, vlastenectví a velké morální síly prostých lidí v těžkých válečných podmínkách.

Leonov, Leonid: Cesta na oceán

Leonov, Leonid: Kasař

Lermontov, Michail Jurjevič: Démon
Poema na biblický námět o padlém andělu, odsouzeném pro vzpouru proti vládnoucímu božstvu k věčnému neklidu a k bezcílnému bloudění vesmírem, je ohlasem vlastního basníkova vědomí osamocenosti a bezmocnosti pod útlakem mikulášovské reakce.

Lešehrad, Emanuel: Schodiště přeludů
Schodiště přeludů jsou povídky poutavě dějové a vzrušující, jak je Emanuel Lešehrad, známý autor četných básnických a esejistických knih a badatel v oboru okultních věd, buď sám prožil nebo z prožití jiných osob seznal. Líčí v nich tajemné, nevšední bytosti lidské i události, jež zasahují neviditelně do podvědomí lidského nebo do neobjevených dosud tajů duchévé říše. Jsou zde řešena tajemství všeho druhu, většinou na podkladě posledních výzkumů z oboru metafysiky a metempsychosy a vůbec opírá se autor ve svých vypravováních více o vědu než o fantasii.
Je to zajímavá komposice učených dohadů a obrazotvornosti. Spisovatele zajímá především to, co je v životě lidském výjimečného a nevysvětlitelného. Autor vypravuje své příběhy způsobem poutavým a přece s jistou samozřejmostí a nenuceností. Jsou to vesměs všeobecně zajímavá témata. Samotářský profesor vynalézá houbu nezmar, potravinu budoucnosti; sochař jde za svým cílem výtvarným až k vraždě svých modelů, aby vystihl pravdivost výrazu jejích tváří; lidé mají souboje s drahokamy jako s živými tvory; zelený had tresce cynického revolucionáře, jenž za francouzské revoluce drancuje hroby francouzských králů. Je zde líčen případ sugesce, kdy sklenice čisté vody se může stát nejprudším jedem. Jinde opět autor líčí spojení lidského mozku s životy na jiné planetě, historie o zjevech strašidelných, o moderních čarodějnicích a čarodějích.

Letz, Štefan: Dobrodružství pod věží
Výbor z prózy Štefana Letze, který autorka sestavila a přeložila ze slovenštiny. Povídky o podobě nenávisti a křivdy.

Levi, Carlo: Kristus se zastavil v Eboli
Strhující líčení života jihoitalských vesničanů má svůj základ v autorově vlastní zkušenosti z vyhnaneckého pobytu v Lukánii za Mussoliniho fašistické diktatury. Levi zobrazuje osudy lidí v zemi, před níž se prý Kristus zastavil, v kraji, "kde zlo není morální kategorií, ale pozemskou bolestí trvale zakořeněnou ve věcech". Když Levi, lékař a malíř, napsal tuto svou prvotinu, byla záhy přeložena do 22 jazyků. Kniha vyniká vypravěčským uměním,jímž se řadí mezi přední díla světového písemnictví.

Lewis, Sinclair: Babbitt
Vrcholné dílo autorovo, v němž vytvořil typ průměrného měšťáka, jehož hlavním ideálem je dobré bydlo. V jeho osudech a myšlení zpodobil perem pravdy a satiry způsob života a názory dobře situovaných amerických občanů, kteří se "shodují v názoru, že dělnická třída se musí držet zkrátka, a chápou americkou demokracii jakožto systém, který neznamená rovnost majetku, zato však vyžaduje zdravou jednotu v myšlení, v oblékání, ve vyjadřování a v názorech na malířství a mravnost."

Lewis, Sinclair: Past na muže
Divoká řeka a indiánská osada Mantrap se ukáže jako skutečná past na muže nejen pro pana Prescotta, ale i pro krásnou Alvernu, která zde uvízla mezi obhroublými zálesáky a lovci kožešin.

Linek, Václav: Vrr r r, haf
Humor a satira. Kreslené vtipy doplněné humornými příběhy na téma pejskové a jejich páni

Linková, Charlotte: Hra se stíny
Napínavý román o lásce a zločinu s psychologickými prvky se odehrává během novoročních oslav v newyorské rezidenci bohatého amerického podnikatele. Ten k sobě pozval 4 přátele z mládí, jimž všem nějakým způsobem ublížil a o nichž se domnívá, že mu z jejich strany hrozí nebezpečí. Dříve, než může dojít k vyjasnění napjaté situace, je tento muž ve svém pokoji zabit. Na pozadí výslechů a retrospektivních vzpomínek ostatních se rodí dramatický obraz šesti osudů, které v jednom z anglických provinčních internátů spojila potřeba přátelství a zničilo sobectví jednoho z nich.

Lindbaeková, Lise: Tisíc norských lodí
Hrst příběhů o činnosti norského námořnictva v druhé světové válce.

Lion, Jindřich: V zemi růží a tabáku
Reportáž o přírodních krásách Bulharska, jeho historickém vývoji a kulturních zajímavostech. Příhody z toulek a rady těm, kteří se chystají na rekreaci k bulharskému moři.

Lolek, Stanislav: Lovecký deník
Próza s přírodní tematikou. Deníkové záznamy z autorova pobytu v horském revíru na Slovensku přibližně v letech 1920-1935.

London, Jack: Martin Eden
Románový příběh se silně autobiografickými prvky vypráví o prostém námořníkovi, který nesmírnou houževnatostí dosáhne vzdělání a začne tvořivě pracovat, aby nakonec získal bohatství a uznání svého talentu. Současně se však dočká krutého rozčarování když zjistí, že příslušníci tzv. vyšší společnosti - včetně dívky, kterou miluje - jsou malicherní, plní přetvářky a klamu...

London, Jack: Mořský vlk
Napínavý a vzrušující příběh z tuleňářské lodi, jíž velí krutý a egoistický kapitán Larsen. Intelektuál Humphrey Van Weyden se při ztroskotání parníčku přepravujícího cestující přes Sanfranciský záliv dostává na palubu Přízraku, lodi vedené despotickým kapitánem Vlkem Larsenem mířící k japonským břehům na lov tuleňů. Humprey musí poprvé v životě tvrdě pracovat a vydobýt si v prostředí, kde vládne jen právo silnějšího, důstojné postavení.

London, Jack: Ztracená tvář (2x)
Výbor z povídek.

London, Jack: Železná pata
Kniha líčí boj, který jednoho dne vypukne mezi plutokracií a lidem, jestliže to osud ve své zuřivosti dopustí.

Lottmanová, Eileen: Savannah
Osudy tří mladých žen ve městě Savannah.

Loukotková, Jarmila: Medúza
Blanka přijela do Prahy hledat slávu a bohatství, ale našla jen pár povrchních známostí, lidskou špatnost a nespokojenost s vlastním údělem. Když potká svůj osud v podobě ušlechtilého muže, umělce, milostné opojení ji promění ve zralou ženu.

Loukotková, Jarmila: Navzdory básník zpívá
Barvitý román o francouzském básníku-buřiči, který žil v 15. století. Autorka oživuje Paříž Villonova mládí, zejména Paříž chudiny a Paříž studentskou.
Loukotková, Jarmila: Není římského lidu
Hlavním hrdinou je kromě císaře Nera básník Petronius, soudce krásy na Neronově dvoře. Příběh vášní, vražd, intrik, násilí a lásky.

Loukotková, Jarmila: Pod maskou smích
Publius potkává krásnou Flammeu. On je Kartáginec, ona Římanka... Jak dopadne jejich vášnivá láska? Napínavý román vykresluje atmosféru tehdejší doby a prostředí.

Loukotková, Jarmila: Žít jednou spolu
Milostná novela s kriminální záletkou, odehrávající se v předvečer první světové války, líčí vztah dvou mladých lidí, do nějž necitlivě zasáhla lidská chamtivost, zloba a netolerance, ale který navzdory všemu zůstal pevný.

Lorenc, Zdeněk: Virakoča
Španělští dobyvatelé Ameriky, cesty za bohatstvím a zlatem.

Lowellová, Elizabeth: Rubínový záliv
Faith, úspěšná návrhářka rubínových šperků a Walker, odborník na rubínový trh, odhalují ostudné tajemství rubínového pokladu rodiny Montegeauových.

Lüdemann, Hans Ulrich: Samba nezní pro mrtvé
Dobrodružný román východoněmeckého spisovatele, volně se opírající o skutečné události z konce šedesátých let, odhaluje zločiny páchané na brazilských Indiánech v souvislosti s objevem zásob strategických nerostných surovin nabrazilském území.

Luknickij, Pavel: Nissó, dívka ze Siatangu
Poutavý, zajímavý a pro nás exotický život pamírských horalů, zvyků, obřadů i život na chánském dvoře a v chánově harému.
Lustbader, Eric: Černé srdce
Když se muž opět vztyčil, ve světle lampy se bíle zaleskla jehla a jakoby sama od sebe se mu zapíchla do krku. I když jehla skoro okamžitě zmizela, reakce na sebe nedala dlouho čekat. Mužovy svaly se napjaly a začal lapat po dechu. Ve stejném okamžiku žena otevřela oči. Měla je zamlžené touhou a zaostřovala je jen stěží. Přitáhla ho těsněji k sobě. Blížila se k vrcholu, který již zaplavoval její podbřišek a šířil se po celém jejím těle jako lesní požár. Vykřikla, ale ne vzrušením. Něco nebylo v pořádku. Když na ni jako rána kladivem dopadl upocený trup jejího milence, začala ječet. Povšimla si jeho skelných očí, které na ni upřeně hleděly, i když ji už nemohly vidět. Zůstával stále uvnitř ní, tvrdý jako kámen.

Lustig, Arnošt: Tma a světlo světa
Hrdina románu, který prošel nacistickým peklem, se po válce rozhoduje jak dál žít.

Beletrie "Kos - Ku"

8. října 2014 v 13:50 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Kosek, Oldřich: Případ Adler
Čtenáře strhne příběh komisaře H. Adlera, který těsně před odchodem na zasloužený odpočinek řeší svůj poslední případ. Snaží se dopadnout mnohonásobného bestiálního vraha, který vyvraždí surovým způsobem bankéřovu rodinu, aby se zmocnil obrovské částky peněz.

Kostrhun, Jan: Pytláci
Román ze života jihomoravské vesnice líčí s jemnou ironií příběh matky a syna, do jejichž osudů dramaticky zasáhne nenadálá návštěva otce, jenž před mnoha lety uprchl do Ameriky.

Kostrhun, Jan: Svatba ve vypůjčených šatech
Srpnové události 1968 na jihomoravském venkově.

Kozák, Jan: Adam a Eva
Román z rodného kraje na Litoměřicku vypráví o životě roudnického sadaře, kterému se podařilo vypěstovat broskvové sady v severních oblastech Čech.

Kozák, Jan: Bílý hřebec
Ve třech povídkách samostatných a přesto vzájemně propojených osudy několika hrdinů, vypráví autor o lidech žijících na nehostinné a přesto nádherné Sibiři. Záběry severské přírody se nedílně prolínají s neméně působivým zachycením snah, citů a vášní člověka.

Kozák, Jan: Mariana Radvaková
Obraz východoslovenské vesnice. Staří lidé tu dlouho žili v zajetí pověr a žena neměla postavení rovnoprávného člověka. I sem však začíná pronikat průmyslová výstavba, združstevňování a mechanizace zemědělství, vesnice spojil se světem autobus. Do tohoto prostředí je zasazen konflikt ženy a dvou mužů. Mariana Radvaková je bez věna provdána do bohaté selské rodiny. Vzbouří se proti moci peněz i vesnickým tradicím. Najde sílu a i se svým dítětem odchází nejen od rodiny, ale i z vesnice.

Kozák, Jan: Podzim v kraji tygrů
Vášnivý milostný příběh Ivana a Nariny, dvou mladých geologů, které sblížily společné zážitky při průzkumu nejvzdálenějších končin sibiřské tundry. Milostný vztah, který je od prvního okamžiku podrobován nemalé zatěžkávací zkoušce: má se Ivan rozejít se svou dosavadní ženou, může se vzdát šestiletého synka Borji, k němuž tolik lne? Jan Kozák sleduje vztah Ivana a Nariny ze zvláštního úhlu pohledu - očima Ivanova otce, který odmítá jakékoliv řešení, jež by pro něho znamenalo ztrátu vnuka.

Kožík, František: Josef Mánes
Mánesův životopis ode dne narození až po den smrti vypráví Kožík nesmírně kultivovaně.Pro poznání a pochopení malířova díla dělá mnoho už tím,že se soustřeďuje především na umělecké zápasy Josefa Mánesa a jen v jejich souvislostech líčí hrdinovy soukromé osudy.Zdůraznění Mánesova uměleckého usilování umožnilo Kožíkovi vylíčit malíře jako člověka plachého a skromného,jenž se však silou své umělecké pravdy stává vášnivým bojovníkem za nové,velké české umění.

Kožík, František: Město šťastných lásek
V prostředí malebného města Telče se rozhrává vtipný a napínavý příběh z dob Zachariáše z Hradce na pozadí dnešní skutečnosti: renezanční hrdinové nacházejí své protějšky a dvojníky v dnešních obyvatelích města, jejich osudy se vzájemně proplétají a doplňují.

Kožík, František: Největší z pierotů
Rozsáhlý román inspirovaný životní a uměleckou dráhou mistra pantomimy Jeana Gaspara Debureaua (1796-1846), který byl po své matce českého původu.
Autor líčí jeho dětství ä mládí strávené uprostřed kočovné artistické společnosti, léta čekání na výraznější umělecký úspěch a konečně i léta triumfu a uznání. V Paříži dosáhl po mnoha letech nesmírné popularity a byl milován a obdivován všemi - od prostého publika až po představitele kulturní elity tehdejší Francie. Román není životopisem v pravém slovy smyslu, ale především psychologickou studií o cestě umělce za vyjádřením svých představ a poetickou básní o divadle a lidském životě.

Kožík, František: Normální obraz srdce
Příběh studentky práv a sportovkyně Jindřišky Stašové, která si po autonehodě uvědomí, že téměř nezná svého otce. Od maminky, která se snažika celá léta na svého manžela zapomenout, se nedozví skoro nic. Tak pátrá, ptá se a vzpomíná na dobu, kdy vše viděla dětskýma očima.

Kožík, František: Pouta věrnosti
Román představuje beletristickou formou zpracované životní osudy Jaroslava Čermáka, malíře uznávaného doma i ve světě. Spisovatel se soustředil na vývoj malířových uměleckých a společenských zájmů, ovlivňovaných událostmi druhé pol. 19. stol. a dále na jeho osudový vztah k ženě a učitelce, belgického malíře Louise Gallaita.

Krleža, Miroslav: Ďáblův ostrov
Psychologická novela líčí ostré střetnutí mladého anarchisty, redaktora Kavrana, s otcem, kterého nenávidí stejně jako maloměšťáckou společnost, ve které žije a jíž pohrdá.

Krejčí, Karel A.: Vyzvědači
Kniha o vyzvědačích v minulosti i dnes. Autor čerpá ze zajímavých materiálů a poskytuje čtenáři nejen napínavou četbu, ale i pohled na lidi, kteří pracovali nebo pracují ve službách špionáže.

Krejča, Miroslav: Tažní ptáci
Vyprávění o životě potulných herců v dávné i nedávné minulosti. Osudy lidí, kteří byli společenskými vyvrženci, přestože většinou konali nesmírně náročnou kulturní práci buditelskou, osvětovou, práci posilující národní uvědomění.

Kraszewski, Józef Ignacy: Velký intrikán
Historický román polského spisovatele o chudém šlechtickém synkovi, který pokrytectvím a intrikánstvím dokáže vydobýt nejvyššího místa ve státě. Dějištěm je královský trůn saského krále Augusta II. Silného a poté jeho syna, slabošského Augusta III. Román podává zajímavý obraz první pol. 18. stol. ve Střední Evropě.

Kraszewski, Józef Ignacy: Hraběnka Coselová
Román nás přivádí na dvůr saského kurfiřta a polského krále Augusta Silného. Příběh je opřený o skutečné historické události, autor se na dobu a na hrdiny dívá kriticky. Zachycuje hrdinku při příchodu ke dvoru, její vzestup ke slávě i k moci. Nechtěla se stát pouhou královskou milenkou, ale ctižádostivost a pýcha uspíšila její pád...

Kratochvíl, Miloš V.: Čechy krásné, Čechy mé
V knize věnované Podřipsku zachycuje autor šedesátá léta minulého století i osudy dvou rodů Švagrových a Kratochvílů, které sehrály významnou roli ve vývoji kraje.

Kratochvíl, Miloš V.: Evropa tančila valčík
První díl románové trilogie, která nás vedle postav Františka Josefa I. a Viléma II. seznamuje s předními politickými osobnostmi evropského světa let 1905-1914, ale dává i nahlédnout do osudů prostých lidí.

Kratochvíl, Miloš V.: Komediant
Psychologický ponor do nitra doby, ukázaného na kočující divadelní společnosti, do níž se dostane i zběhlý student a potulný herec Vavřinec, který v době třicetileté války je zaujat divadelní hrou Romeo a Julie. Rád by ji hrál, avšak nikdo o to nestojí. Doba si žádá jen prostou zábavu, ne vážnou a hlubokomyslnou hru o dvou milencích.

Kratochvíl, Miloš V.: Lásky královské
Hrdinkami tohoto historckého románu jsou - Kunhuta, Eliška Přemyslovna a Rejčka.
Autor usiloval především o zachycení jejich citového života, o vystižení situace středověké ženy, která mohla jen zřídka realizovat své touhy, neboť byla vždy v prvé řadě nástrojem k prosazování mocenských a politických zájmů svého rodu.

Kratochvíl, Miloš V.: Osamělý rváč
Kratochvílův "Rváč" je více než zpodobení zrodu barokního člověka,více než obraz hrdiny zrozeného rozpolceným světem,je básnickým podobenstvím o trýzni lidské bytosti,která nenašla zakotvení ve víře v život ani v sebe sama.

Kratochvíl, Miloš V.: Pochodeň
Ústřední postavou je Jan Hus. Autor si vybral jeho nejvzrušenější období jeho života-úsek kostnický. Líčí nejen tragický osud velikého českého reformátora, ale i zachycuje celou tehdejší dobu i spletité mocenské konflikty, které se na kostnickém konfliktu odehrávaly.

Křenek, Jiří: Čas polomů a štěpů
V tomto románu rozvíjí autor široký obraz života na valašské vesnici v době poválečné, od voleb do Národního shromáždění v roce 1946 až do prvních dnů února 1948, která působila hospodářky a politicky i na životní postoje obyvatel na moravsko-slovenském pomezí. V centru autorova zájmu je malá horská pila, kde pracuje většina dělníků z vesnice a kde je strojníkem a přemýšlivým zlepšovatelem i Cyril Chuděj, který se stává z jednou hlavních postav románu. Autor v něm vykreslil člověka, který prošel složitým myšlenkovím i citovým vývojem. Teprve když se na vlastní oči přesvědčil, kdo jsou opravdoví nepřátelé dělnické třídy, zoceluje se i jako komunista a dozrává i jako člověk. V románě je vykreslena řada živých postav, jako např. vášnivé venkovské děvče Marina, majitel firmy Alfréd Braun, který se z neradostného mládí prodral až mezi okresní vlastníky, jež reakční politikové shánějí do houfu, aby s nimi podlamovali vítězství revoluce. Že jejich politika zkrachuje, to je zásluha takových lidí, jako je nekompromisní komunista, katrista Valeš, bezzemci, formani, lesní dělníci a zaměstnanci pily, celý kolektiv dělníků i vesničanů, kteří žijí plnokrevně na stránkách románu a každý z nich prožívá své malé drama.

Křička, Petr: Tak nikde skřivánek nezpívá
Výbor z díla.

Kříž, Ivan: Nebezpečné znalosti
Psychologický román s detektivní zápletkou je zároveň pokusem českého autora o zasvěcenou sondu do problematiky výchovy mentálně retardované mládeže.V centru zájmu vyšetřovatele vraždy nezletilé cikánky z dětského diagnostického ústavu je ústavní psycholog, kultivovaný intelektuál, který je v průběhu své dlouholeté praxe neustále konfrontován s následky neodpovědného rodičovství. Ve své práci cítí tíživou depresi z narůstajícího počtu dětí, o které nikdo nestojí a které jsou od nejútlejšího věku vystaveny všem rizikům nevhodného prostředí.

Kříž, Vladimír: Tvrz
Soubor tří historických próz - Tvrz, Jihlavská balada, Rebelanti. Autor se zaměřuje na lidské osudy v době 17. - 18. století, historie je mu ale spíš jen kulisou. V romanticky laděných milostných příbězích jsou ve hře čest, láska, obětavost, přátelství a statečnost.

Křížek, Martin: Výstřely v poušti
Detektivní příběh...

Kubátová, Marie: Novinářská patálie
Začínající redaktor na malém měště. Je tu zachycen rozvoj venkova, měst i cesta za písničkou, poudačkou...

Kubelka, Susanna: Hrad mám, hledám prince
Dědička hradu očekává příjezd svého milence a mezitím se svým strýcem najde falešný maďarský poklad.

Kubín, J. Š.: Na každého dojde
Soubor 24 humorných povídek.Texty byly převzaty z knih Stíny jdou za námi,Kudrnaté povídky a Divoké přeháňky.

Kubka, František: Černomořské večery
Černomořské večery jsou knihou osmi povídek zasazených do rámcového příběhu lásky sovětského generála Ščukova k bulharské studentce Ljubě. Generál Ščukov prožívá ve vile na černomořském pobřeží svou zdravotní dovolenou. Večer co večer se u něho schází společnost přátel a za těchto schůzek každý z hostů dává k lepšímu svou povídku, vztahující se k milované bulharské zemi. Tak se před čtenářem rozvíjí pásmo příběhů z 13., 18., 19. a 20.stol.,kterévšechnyvyznívají v oslavu hrdinství bulharského lidu.

Kubka, František: Dědeček (2x)
Román "Dědeček" je úvodem rozsáhlého historického a generačního cyklu. Autor se v něm vrací k historickému roku 1848, jehož význam se stává ideovou osou románu. Dějově je román úvodem do osudů rodiny Marinů.
Hrdina románu "Dědeček", Jan Martinů, je zde sledován od dětských let v rodné české vesnici až do svého odchodu do Vídně, kde je jako truhlářský tovaryš přímým svědkem revolučního kvasu oné doby, a později jako člen Mobilní lidové gardy i skutečným bojovníkem za svobodu.

Kubka, František: Hnízdo v bouři
Román navazuje na předchozí román "Dědeček".
Obzvláště si autor všímá prusko-japonské války a první ruské revoluce u nás. Válek balkánských a později i poč. první svět. války. Ústředními postavami jsou nejmladší a nejstarší generace Martinů, děd a vnuk. Mladý Jan je zde sledován od narození až po odchodu na frontu. Děd vnuka usměrňuje k pokrokovým proudům této doby.

Kubka, František: Karlštejnské vigilie
Věrní druzi nemocného císaře Karla IV., Mistr Vítek, pan Bušek a pak Ješek, ve večerních hodinách karlštejnské samoty vypravují císaři milostné příběhy z vlastního osudu i příběhy, které byly tehdy ve světě oblíbené, aby urychlili jeho léčení, a donutí ho, aby také zavzpomínal. A tak vzniká cyklus novel (po vzoru Dekameronu), jejichž nejlepší části jsou básnickou oslavou přírody vnější i přírody lidské, v níž se rozvíjí v mnoha formách láska životodárná, zdravá a nespoutaná.

Kubka, František: Legendy o květinách
Třiatřicet krátkých povídek o květinách, v nichž autor vytváří legendu o původu názvu určité květiny.

Kubka, František: Palečkův úsměv a pláč
Tento román Františka Kubky vznikal v letech 1946 - 1949. Jeho hrdinou je šašek krále Jiřího z Poděbrad, známý pod jménem Paleček. Historické prameny se o něm příliš nezmiňují, ale ve formě vyprávění se jeho postava zachovala dodnes. Paleček se narodil roku 1430, v době husitských válek a otec mu zemřel v den jeho narození. Přesto si ale uchoval smysl pro humor a optimismus.
Své mládí Paleček prožívá v Pošumaví. Zde se také zamiluje do Blanky, dcery svého souseda - pana Bořeckého. Ta se však shodou okolností stane jeho nevlastní sestrou, když se jeho matka Kunhuta ožení s panem Bořeckým. Blanka se nakonec musí oženit s jiným, Paleček proto odchází na studia do Itálie. Když se vrátí z cest, nachází Blanku mrtvou. Svou tvrz přenechá jejímu bratrovi a sám se vydává na cestu po Čechách. Tak se stane, že ho král Jiří z Poděbrad zaměstná jako svého osobního šaška . Paleček ale není jen šašek, je tzv. moudrý blázen, bláznovství jen předstírá, ale přitom je velice moudrý a vzdělaný a svou službu králi chápe jako službu celému národu.
Paleček celý svůj život zasvětil boji za pravdu a spravedlnost. Často pomáhal chudým a utlačovaným Nebyl jen šaškem, byl také rádcem a dobrým přítelem krále Jiřího.
Věrná biografie o významné historické, ač často opomíjené, osobnosti, která pravděpodobně velmi často ovlivňovala rozhodnutí slavného husitského krále.

Kuby, Erich: Podivné vítězství
Nový román autora velmi úspěšné "Rosemarie" uvádí čtenáře do zcela jiného prostředí příběhem mladého intelektuála v uniformě wehrmachtu, pomáhajícího dobýt Francii. K válce má odpor a dívá se kriticky na ni i na ty, kdo jivedou, ale chce ji přežít a snaží se proto konat své vojenské povinnosti, třebas si přitom někdy počíná tak trochu švejkovsky a nezapomíná na starou pravdu: "Člověk se musí jen vyznat - vojna má spoustu možností."

Kukučín, Martin: Dvě cesty
Výbor z próz slovenského realisty s obrazy života a hlubokou reflexí filosofickou, morální a sociální.Kukučín svými povídkami a novelami portrétuje a typizuje své literární hrdiny jako reprezentanty společenských vrstev a skupin.

Kurta, Henryk: Largo con morte
Detektivní příběh rozvíjející se kolem dvou nevysvětlitelných vražd v souvislosti s vystoupením proslulého dirigenta a hudebního skladatele během jeho turné.

Kutík, Josef: Balada z černýho asfaltu
Tento kriminální příběh, odehrávající se v šedesátých letech v Praze, jako by poznamenala noc černou barvou asfaltu - vlastně více nocí: to když se parta zvaná napůl posměšně a napůl hrdě Šilhavý Krávové kradla ulicemi na svůj první výpad. Byla noc, když se pod zříceninami starého hradu Valečov odehrála hrůzná tragédie - a byl podvečer, když se nad osudem dvou lidí měla uzavřít ledová hladina Vltavy…

Beletrie "Ka - Kor"

8. října 2014 v 13:49 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Kačírková, Eva: Sedm stupňů do pekla
Hlavní postavou a vypravěčem je Petr Martin, kapitán čs. armády. Příběh Sedm stupňů do pekla se odehrává v Olomouci, kde je Martinova posádka. Náhodně se setká s mladou začínající herečkou, která chce vypátrat pravdu o dávném zmizení svého otce a následné smrti své matky. Přitom rozpoutá síly, které ohrozí nejen ji, ale i kapitána Martina, jenž se jí snaží pomáhat a chránit ji. V Předpovědi minulosti je Petr Martin již ve výslužbě. Kvůli kamarádovi, který mu pomohl zařadit se do civilního života, se dostane do různorodých vztahů se skupinou lidí, kteří mezi sebou na život a na smrt bojují o majetek.

Kadlec, Josef: Viola
Baladicky laděná novela ztvárňuje zrod milostného vztahu dvou mladých lidí, do jejichž osudů tragicky zasáhne zvůle nacistických okupantů.

Kainar, Josef: Nikdy nejsem sám
Výbor z poezie. Vybral a uspořádal Vilém Kún ; kresby J. Kainar.

Kalát, Jaroslav: Podivné souvislosti
Detektivka, v níž major pražské kriminálky ve spolupráci se svým kamarádem novinářem a soudničkářem řeší dvě vraždy a zločiny v souvislosti s nezákonným získáváním starého vzácného dřeva na umělecké podvrhy.

Kalčík, Rudolf: Král Šumavy a povídky z hranice
Hraniční čára v šumavských lesích,horách a slatinách,život našich pohraničníků,jejich boj s narušiteli,to je svět,který nám objevil Rudolf Kalčík ve svém dramatickém Králi Šumavy a v cyklu poutavých povídek z hranice.

Kaplický, Václav: Kladivo na čarodějnice (2x)
Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu.

Kaplický, Václav: Smršť
Děj se odehrává v druhé polovině 18. století a líčí krvavě potlačené povstání venkovského lidu na Chlumecku, Hradecku a Bydžovsku.

Kaplický, Václav: Táborská republika I
Kaplický, Václav: Táborská republika II
Kaplický, Václav: Táborská republika III
Rozsáhlá, třídílná románová kronika zachycuje období, kdy původní krátká samospráva založená na ideálech křesťanské rovnosti a spravedlnosti je znehodnocena a posléze rozmetána fanatiky, obojetníky a dobrodruhy a kdy nezbytný pořádek energicky obnovuje nový zemský správce Jiří z Poděbrad, období, kdy někdejší původní ležení se stany se mění v město s kamennými domy, kde kvete obchod a daří se řemeslům.

Kaplický, Václav: Veliké theatrum
Osudné následky pražské defenestrace a povstání českých stavů a bitvy na Bílé Hoře jsou hlavním námětem románu.Hlavní postavou je zemský lékař matyáš Borbonius, na jehož osobě se promítá osud řady jeho součastníků. je obviněn z podpory stavovské politiky, ztrácí majetek a nakonec odmítne přestoupit na katolickou církev a musí uprchnout ze země. Zahrnuje to období 1620-27.

Karau, Günter: Go, aneb, Dvojí hra v pozadí
Po více než dvaceti letech se ohlásí Jochenu Neblingovi, bývalému agentu špionážní centrály CIA z období studené války, sestřenice Viola. Zdá se, že jde o pokus znovu navázat přerušený kontakt. Současně je na berlínské dálnici nalezena ohořelá neidentifikovatelná mrtvola, u níž jsou objeveny kameny ze hry go. Je to náhoda, nebo obě události spolu souvisejí? A jakou úlohu zde mají hrací kameny? Napínavý špionážní děj s detektivní zápletkou obsahuje závěrem návod, jak se naučit prastaré japonsko-čínské hře go.

Karonová, Jan: Nová píseň z Mitfordu
ávěr pentalogie o obyvatelích malého amerického městečka pokračuje v líčení úsměvných epizod ze života oblíbeného místního faráře otce Tima a jeho rodiny.
Nedávno penzionovaný hrdina přijal úřad prozatímního správce malé farnosti na ostrůvku při atlantském pobřeží. Rozloučil se se svými farníky a odjíždí s manželkou do neznámého prostředí pln očekávání, ale také plný pochybností. V novém působišti projevuje stejnou laskavost a pochopení pro chyby svých bližních jako doma a setkává se jen s přátelstvím a vlídností, ale osudy bývalých farníků mu neustále leží v hlavě a on se snaží, třebaže na dálku, pomáhat jim v těžkých životních situacích jako dřív.

Karous, Antonín: Antuka má barvu krve
Kniha obsahuje 2 povídky - Antuka má barvu krve, Blues pro žlutého psa.

Karvaš, Peter: Čertoviny
Proti prvnímu vydání je výbor znovu uspořádán, některé z povídek vypuštěny a doplněny črtami a humoreskami z knihy Konfety a leporela, které patří k nejranějším Karvašovým pracím.

Karvaš, Peter: Čertovo kopýtko
Kniha je rozvržena do pěti tematických celků (Moji staří dobří známí, Malé tragédie, Comics, Ratolest, Kulturní rubrika). Jde tu o pokračování autorovy knihy satirických povídek "Čert nespí".

Karvaš, Peter: Konfety a leporela
Výbor z fejetonů a črt slovenského spisovatele.

Karvaš, Peter: Toto pokolení
Autor, známý již svými divadelními pracemi, povídkami i satirou, chtěl v zamyšlené románové trilogii podat rozlehlý obraz slovenské společnosti od doby po 1. svět. válce až po Slovenské národní povstání. Vydané dva díly zachycují dobu mezi 1. a 2. světovou válkou.

Kaufmanová, Sue: Deník americké manželky
S ironickým nadhledem předkládá autorka deníkové záznamy americké ženy, manželky úspěšného advokáta a matky dvou dcer.

Kellermann, Bernhard: Město Anatol (2x)
Román je vynikající ukázkou německého kritického realismu a filmově stavěnými, rychle se střídajícími zaběry líčí hlubokou proměnu smyšleného městečka Anatol kdesi na Balkáně, kterou vyvolaly objevené prameny nafty. Dosud v ospalé nudě žijící obyvatelé se rázem mění v dravé lovce peněz, spekulanty a požitkáře, cizí kapitál začne kořistit z bohatství země, peníze se stávají hybnou pákou a jediným smyslem života, město se mění v džungli, v níž vládne dravčí morálka a je možná každá špatnost.

Kellermann, Bernhard: Tanec mrtvých
Nejznámější autorův román Tanec mrtvých je zaměřen proti tzv. měšťácké společnosti a jejímu podléhání totalitním praktikám, výtečně prokresluje základní charakterové typy a vyúsťuje v nihilismus, tolik odlišný od dobového a socialistickým realismem žádaného optimismu. Ve své podstatě jde o nadčasové dílo, jež plasticky ukazuje podhoubí, vhodné pro nástup jakéhokoli totalitarismu ve společnosti.

Kessel, Patrick: Nepřátelé veřejnosti
Román odhaluje buržoazní tisk, jako "nepřítele veřejnosti" a usvědčuje ho z jeho protilidové činnosti - ohlupovat a odvádět od sociální a politické skutečnosti senzacemi a erotikou v ilustrovaných časopisech, a tak propagovat velmi účinně nejreakčnější morálku lidí kapitalismem odlidštěných.

Kisch, Egon Ervín: Caři, popi, bolševici
Kniha reportáží slavného reportéra tentokrát ze Sovětského svazu. Psal je za svého pobytu od vánoc roku 1925 do května roku 1926 a stržen "realitou, životem novým a opravdovým, krásou", kterou v něm poznal, nešetřil v nich obdivem a uznáním k nespokojenosti berlínského listu, který jej do země poslal s očekáváním něčeho zcela jiného.

Kisch, Egon Ervín: Pražský pitaval
Toto nejznámější autorovo dílo vyšlo poprvé v Berlíně roku 1931 a čeští čtenáři ho poznávali z překladu o dva roky později. "Zuřivého reportéra" inspiroval francouzský právník Gayot de Pitaval, který v roce 1734 vydal zajímavé soudní případy své doby. Kisch však pouze nenapodobil svého proslulého předchůdce a neomezil se jen na popis kriminálních příběhů. Pozorně naslouchal příběhům stárnoucího popravčího, který sloužil za Rakouska i za republikánských časů, stejně jako vysloužilému rakousko-uherskému generálovi, jenž mu osvětlil detaily Redlovy špionážní aféry z doby krátce před výbuchem první světové války. Za geniem loci se vydal do míst, kde byl vězněn Jan Hus, jindy odhalil nedůstojné uložení ostatků Jana Amose Komenského v Naardenu. Pro svůj příběh neváhal přeskočit zeď vězeňského hřbitova a dokázal se trpělivě probírat literaturou o proslulých loupežnících Karáskovi, Graselovi a Babinském. Seznamoval čtenáře s dobovými pohledy na město Vltavou i s dobrodružnými příběhy kavalírů rudolfinské Prahy. S určitým despektem pohlížel na počínání pruského krále Fridricha před Prahou a s obdivem popsal názory chebského kata z počátku 19. století Karla Hussa. Kischovy kriminální příběhy se odehrávají ve světlech divadelního jeviště stejně jako v temnu vězeňských cel. Jejich pestrost může i po více než třech čtvrtinách století přitahovat zájem čtenářů a vzbuzovat touhu pokračovat v jeho stopách.

Kisch, Egon Ervín: Přistání v Austrálii
V r. 1934 se vydal Kisch jako delegát Světového výboru proti válce a fašismu na protiválečný kongres v Melbournu. Anglická vláda se snažila zabránit vstupu Kische na australskou půdu. Úlohu obránců občanských práv a svobod, obhájců evropského delegáta, převzali australští protifašisté, socialisté, odbory a nejúčinněji veřejné mínění dělnických a pracujících mas. Nemalá role ovšem připadla nebojácnosti a průbojnosti "zuřivého reportéra". Když se Kischovi konečně zdařilo přistání, seznamuje se s přístavními městy, i s vnitrozemím, všímá si mnoha pozoruhodností, ale především života australského lidu.

Klevis, Vladimír: Abiturienti
Příběhy všedního dne lidí, kteří nejsou schopni vymanit se ze svých zvyků a životních stereopytů.

Kleypas, Sophie: Milenec lady Sophie
edinou ctižádostí ženy je vzbuzovat lásku, prohlásil před lety největší z francouzských dramatiků. Jedinou ctižádostí lady Sophie je však zdiskreditovat policejního soudce, sira Rosse Cannona. Kvůli jeho chybnému rozhodnutí ztratila lásku a přišla o majetek. Zbyla jí jen touha po odplatě. Odhodlaná Sophie proniká do Cannonova úřadu i soukromí, studuje jeho každodenní zvyklosti. Svádí ho, stává se pro něj nepostradatelnou, a to jen proto, aby mocného úředníka nadobro zničila, pošlapala mu duši a zlomila srdce. Láska si však najde cestu nejen do srdce otevřeného, ale i do srdce dobře opevněného, není-li hlídka dostatečně bdělá. Sophie uvězní v okovech smyslnosti a vášně nejen sira Rosse, ale i sebe samu. Ačkoliv se urputně snaží dostát svému nevyřčenému slibu, cosi v jejím nitru se hroutí.

Klíma, Jan: Případ půjčeného psa
Mladý vědec - matematik řeší záhadu vraždy činkou a to zcela bezděčně,protože má řadu trablů milostných i společenských.A malér největší - ztratil totiž profesorova psa,štěně vzácného chrta.

Klíma, Josef: Mrtví milovat nemohou
Oba příběhy této knihy mají na první pohled klasickou kriminálně-detektivní stavbu. V obou se hraje o lidské životy s nejvyššími kartami, které žánr používá, především se stupňujícím se napětím a nečekanými zvraty; hledačem pravdy se stává civilní hrdina plný pochyb, nejistot a často i obyčejného strachu. Dalo by se říct, že hrdina z donucení, pro něhož není pátrání jen hledáním odpovědí na základní otázky kvalitní klasické detektivky, ale jakýmsi důležitým životním zlomem, konfrontací prožitého s přítomností a budoucností.

Klíma, Josef: Radikální řez
Detektivní román z prostředí malého města řeší brutální vraždu syna z rozvrácené rodiny ctižádostivého architekta, spáchanou v cikánské čtvrti.

Klostermann, Karel: Mlhy na blatech
Román Mlhy na Blatech je o dvou zámožných selských rodech, žijících v okolí zbudovských Blat. Krušnej se svou ženou a osmi dětmi bydlí v Pašicích a Potužák se svou manželkou, dcerou Apolenou, synem Václavem a hříbkem Vojtou žije v Plástovicích. Hříbka Vojtu Potužák vzal pod svou ochranu, když Vojtovi zemřela matka. Od té doby se na Potužákovu statku stará o koně a Blata zná tak, jako snad nikdo jiný. I poslepu by je prošel. Hlubocká neboli zbudovská Blata se rozkládají mezi Hlubokou a Netolicemi. Dříve Blata patřila knížectvu, poté o ně proběhlo několik bojů, ale jediný, kdo je pro obce vybojoval byl rychtář Jakub Kubata...

Klostermann, Karel: Skláři
Hlavními postavami jsou příslušníci dvou sklářských podnikatelských rodin, z nichž jedna je původu francouzského (Chabléovi) a druhá českého (Haslingerovi). Autor zajímavě dokresluje život nedotčené a zalesněné staré Šumavy.

Klostermann, Karel: V ráji šumavském
Na osudu rodiny zámožného sedláka Podhamerského ukazuje autor, jaké zlo napáchaly lehkomyslnost, furiantství a malá prozíravost lidí v době "broučkového ráje".

Klostermann, Karel: Ze světa lesních samot
Děj románu se odehrává na Šumavě na samých bavorských hranicích. Jádro tvoří vylíčení tvrdého života obyvatel horských samot, dřevorubců, lesníků, podloudníků a pytláků.

Knitlová, Jana: Talent na Julii
Úsměvný román o mladé talentované herečce, která ve snaze zajistit své nemanželské dcerce domov, chce udělat rychlou kariéru za každou cenu.

Kolárová, Jaromíra: Holky z porcelánu
Příběh skupiny dívek, které pod vedením energické skladnice pracují ve skladu porcelánu a prožívají pracovní trable i tragikomické lásky.

Kollár, Jan: Slávy dcera
Sbírka sonetů, v níž se vzájemně prostupují dva ideály - láska k ženě a láska k národu. Autor podřídil svůj osobní prožitek nadosobním vlasteneckým a humanistickým hodnotám. V alegorickém obraze slovanské mytologie vyzvedl myšlenku slovanské vzájemnosti, která posilovala naději a sebevědomí malých národů, podřízených tehdejší vládě habsburské monarchie. Pod vlivem dřívějších autorů, Danta, Byrona či Komenského, je využit motiv putování. Básník je na své cestě po slovanské pravlasti doprovázen bůžkem Mílkem Mílkem a bohyní Mínou. Vystupující slovanští bohové jsou tvořeni po vzoru antického panteonu. Mílekk představuje poslovanštělého Amora, syna bohyně Lady (Venuše), a Mína, dcera bohyně Slávy, zosobňuje ideální symbol slovanské budoucnosti.

Konečný, Robert: Chudobky

Konrád, Karel: Doprovody
V první čtvrtině knížky "O malířích z nejmilejších" doprovází autor - většinou s obdivem a nadšením dílo několika malířů: Bidla, Lady, Šimáka, Kotíka, Frant. Tichého, Tittelbacha. Druhá část knihy, pojmenovaná "Malá poznání", je stručným kolektivním životopisem té skupiny lidí, která byla Velkou říjnovou revolucí "zachráněna takřka od zoufalství nevíry". Časovým kulturním a politickým událostem je věnován třetí oddíl knihy - "Neodstínováno". Poslední čtvrtinu tvoří pak výbor Konrádových novinových kursivek-sloupků "Sloupkořadí", v němž nás básník provádí od jara do novoročního jitra venkovskou i městskou přírodou, dětstvím i mládím.

Konrád, Karel: Epištoly k nesmělým milencům
Zábavné epištoly jsou nejen učebnicí pro jinochy a mladé muže, ale také poučným dokumentem o tom, jak prožívala své lásky generace poznamenaná stopami první světové války.

Konrád, Karel: Postele bez nebes
Román o dětech proletářských rodičů z českého maloměsta v letech 1912-1914.

Konrád, Karel: Rozchod!
V této knize vzpomíná Konrád na své mládí. Vystupují zde skuteční lidé, jejichž příběhy jsou ale smyšlené. Hrdiny jsou studenti, kteří museli zanechat studia a jít na vojnu. Jediné, po čem tito mladí kluci touží je slyšet ,,Rozchod!". Kniha je vlastně o tom, jak válka poznamenává člověka.

Kopš, Jaroslav: Pražské pitavaly
Úsměvné příběhy ze staropražských soudních síní.

Kopta, Josef: Láska v pěti podobách
Pět milostných příběhů o lásce věrné, tragické a marné, romantické a vysněné, měšťácké a proletářské, žárlivé a mstivé.

Kopta, Josef: Modrý námořník
Kniha obsahuje tři příběhy s názvy: Marnotratná pouť, Zlatá sopka a Věčný pramen.
V prvním se vydáváme na dobrodružnou plavbu s mladým českým kadetem, na křižníku Tegetthof. Příběh druhý je příběhem ruského inženýra, který prchá ze své země do Číny, posléze se vrací omilostněn carskou vládou a žije dvojím životem ve Vladivostoku. Poslední příběh vypráví o mongolském lámovi Goi-či, který sní o novém životě svého porobeného národa.

Kopťajevová, Antonina: Touha
V závěrečném svazku rozsáhlé trilogie se setkáváme s hrdinou po skončení války v Moskvě, kde se účastní budování mírového života a směle bojuje o prosazení nových lékařských metod.

Korolkov, Jurij M.: Případ Alta
Špionážní román o protinacistické podzemní organizaci, vytvořené německými vlastenci v r. 1941, která působila v třetí říši až do r. 1943, kdy bylo jejích 17 členů popraveno.
Nové knihy IV

2. října 2014 v 20:59 | Lucie Vtelenská |  O knihovně
Další z nových knih, které se definitivně vrátily do Vtelna...

Naučná literatura pro děti:
Anděra, Miloš: Vyhubená zvířata
Kniha přináší přehled mnoha vyhubených živočichů.

Krásná literatura pro děti:
Drijverová, Martina: Domov pro Marťany
Desetiletá Michala se přestěhovala a hned jí začaly starosti. Jak ji přijme nová třída? Najde si kamarádku? A jak děti přijmou jejího bratra Martina, který je jiný než ostatní děti?

Johns, W. E.: Biggles na ostrově pašeráků
Biggles pátrá po pašerácích zlata.

Naučná literatura pro dospělé:
Brůna, Otakar: Hvězdy a rebelové ve hvězdách
Kniha rozprav, dialogů a zpovědí různých osobností, kde se rozebírá jejich nativní horoskop.

Jirásková, Blanka: Moderní interiér
Kniha přináší inspirace k zařízení bytu, či domu.

Shuker, Kar P. N.: Světový atlas záhad
Dobrodružná výprava za magií, zázraky a záhadami.

Krásná literatura pro dospělé:
Frýbort, Pavel: Karneval trpaslíků
Číšník Vendelín ví z hospody vše o dění v malém českém městečku. Nikdo by si však nepomyslel, že by se díky těmto vědomostem mohl stát důležitou osobou. Snaží se ho využít jak volební manažer v nastávajícím komunálním boji o místo starosty, tak různí podnikatelé.

Fox, Natalie: Nebezpečné dámy
Když Jess zmešká letadlo do Londýna, požádá svou sestru, aby ji zastoupila na pracovní večeři s Williamem Webberem. Ten na schůzku pošle svého bratra, který se vydává za šoféra. Klubko záměn se zamotává.

Mackinney, Megan: Čarodějka
Kayleigh je nevinná. Není zlodějka ani vražedkyně. Pomsta nenáviděného bratrance Straughta ji však pronásleduje jako noční můra. Pouze tajemný šlechtic St. Bride ji může zachránit.

Cimický, Jan: Oddychový čas
Kriminalista Hladík vyšetřuje případ dvou dívek předávkovaných heroinem. Stopy vedou do male zahradní restaurace za Praou, kde kriminalisté objeví tajnou výrobnu pervitinu.

Fendrych, Martin: Jako pták na drátě
Vzpomínky bývalého náměstka ministra vnitra České republiky.

Javořická, Vlasta: V zámku a v chatrči
Povídky pro děti a mládež

Cornwell, Patricia: Předmět doličný
Soudní patoložka Kate Scarpettová pátrá po vrahovi zavražděné mladé spisovatelky. Všechni ukazuje na to, že ji někdo dlouhé měsíce pronásledoval a vyhrožoval po telefonu. Situace se zkomplikuje a i v telefonu doktorky Scarpettové se čas od času začne ozývat neznámý mužský hlas.

Christie, Agatha: Vražda Rogera Ackroyda
Pan Ackroyd byl nalezen v křesle s tuniskou dýkou v zádech. Hercule Poirot vyšetřuje tuto vraždu.

Lustbader, Eric: Černé srdce
Když se muž opět vztyčil, ve světle lampy se bíle zaleskla jehla a jakoby sama od sebe se mu zapíchla do krku. I když jehla skoro okamžitě zmizela, reakce na sebe nedala dlouho čekat. Mužovy svaly se napjaly a začal lapat po dechu. Ve stejném okamžiku žena otevřela oči. Měla je zamlžené touhou a zaostřovala je jen stěží. Přitáhla ho těsněji k sobě. Blížila se k vrcholu, který již zaplavoval její podbřišek a šířil se po celém jejím těle jako lesní požár. Vykřikla, ale ne vzrušením. Něco nebylo v pořádku. Když na ni jako rána kladivem dopadl upocený trup jejího milence, začala ječet. Povšimla si jeho skelných očí, které na ni upřeně hleděly, i když ji už nemohly vidět. Zůstával stále uvnitř ní, tvrdý jako kámen.
Ječela a ječela.

Javořická, Vlasta: Nemám jen sebe
Na začátku padesátých let potkává v lázních mladý inženýr dívku a začíná se odvíjet milostný příběh.

Bainbridgeová, Beryl: Zachraň se, kdo můžeš
Cestující na lodi Titanic prožijí na lodi čtyři dny a pak se ocitnou uprostřed nesmírné tragédie.

Švandrlík, Miloslav: Černí baroni po čtyřiceti letech
Kefalín a ostatní před a po sametové revoluci.


Smith, Wilbur: Běsnění
Synové Cebtaine de Thiry-Courtneyové cítí k sobě nenávist. Avšak v krvavém zápasu proti černošskému běsnění se musí spojit a postavit tváří v tvář také důsledkům svých vlastních bezohledných ambicí.

Cirkulace: 11Bb 322/13

2. října 2014 v 20:33 | Lucie Vtelenská |  Katalog knih z MB
Naučná literatura pro děti:
Mash, Robert: Jak chovat dinosaury
Kompletní průvodce pro výběr a důležitá příručka k výchově dinosaurů, od archaeopteryxa po velociraptora.

Kampwerth, Karin: Ulov si svého prince
Jak polapit prince svých snů? Je to láska na první pohled. Alespoň u tebe. Jak si ho omotat kolem prstu, přestože se ti třesou kolena a buší srdce, se dozvíš v této knížce.

Krásná literatura pro děti:
Masini, Beatrice: Baletní střevíčky:Cesta do Londýna
Začátek léta přinese Zoe skvělé překvapení - se staršími žačkami baletní školy byla přijata na stáž v Londýně. Ale je tu problém: pojede tam i Laila, jejich třídní jednička. Co se může stát? Mezi Zoe a Lailou to většinou jiskří. Dokážou se tentokrát nějak srovnat?

Masini, Beatrice: Baletní střevíčky: Jedna balerína navíc
Diletta je nová žákyně baletní školy. Pochází z dosti vzdáleného městečka, a tak jí Zoe nabídla, aby bydlela u nich. Ale teď má pocit, že je stále pod dohledem, a navíc se cítí povinna zahrnout Dilettu do všeho, co podniká, včetně setkání s kamarády. A jako by toho nebylo dost, madam Olenska je s jejich třídou nespokojená, což v mladičkých baletkách vzbudí spoustu pochybností…

Blade, Adam: Best Quest 6: Epos okřídlený oheň
Zlý čaroděj Malvel očaroval Ohnivého ptáka Epose ze všech netvorů nejobávanějšího, kterého vesničané nazývají Okřídlený oheň. Vždyť dokázal probudit sopku a nyní hrozí, že pod lávou bude pohřbeno celé město! Kde se s ním náš mladý hrdina střetne? Jak bude Tom bojovat v blízkosti žhavého jícnu sopečného kráteru?

Blade, Adam: Best Quest 5: Nanook ledový netvor
Jak si poradí Tom, obyčejný vesnický kluk, se zdivočelým netvorem? V mrazivé pláni a v horách pokrytých ledem? Není ale tak slabý, jak se může zdát na první pohled. Je ozbrojen kouzelným mečem a štítem a je synem samotného Teladona! Hrdinská výprava pokračuje!

Blade, Adam: Best Quest 4: Tagus kentaur
Království Avantia hledá hrdinu! Kdo se utká s netvorem? Stane se hrdinou kovářský učeň, obyčejný kluk Tom? Netvor Tagus, napůl kůň a napůl člověk, kdysi stáda ochraňoval, ale teď zdivočel a zabíjí, zapaluje obilí a pustoší pastviny. Jak ho přemůže Tom, který se nikdy necvičil v rytířském umění? Sejme z kentaura zlé kouzlo?

Gier, Kerstin: Modrá jako safír
Být čerstvě zamilovaná v minulosti vážně není dobrý nápad. To si přinejmenším myslí šestnáctiletá Gwendolyn, novopečená cestovatelka časem. Koneckonců mají oba s Gideonem docela jiné starosti. Například jak zachránit svět. Nebo se naučit tančit menuet (A ani jedno není vůbec snadné!). Gwen má sice po svém boku několik dobrých rádců, ale když se Gideon začne chovat tajuplně, je jí jasné, že musí své hormony co nejdříve dostat pod kontrolu. Jinak z toho, že láska nezná čas, nezbude vůbec nic!

Meyer, Stephenie: Nový měsíc
Pro Bellu Swanovou je jedna věc důležitější než sám život: Edward Cullen. Ale zamilovat se do upíra je daleko nebezpečnější, než si Bella dovede vůbec představit. Zejména když se seznámí s rodinou, jejíž příslušníci se mohou změnit ve vlkodlaky, nesmiřitelné zabijáky upírů. Edward a Bella si uvědomují, že jejich vztah ohrožuje vše, co je jim drahé a že jejich potíže vlastně teprve začínají.

Meyer, Stephenie: Rozbřesk
Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swanovou splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně proplétá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem.

Meyer, Stephenie: Stmívání
Isabella Swanová se stěhuje do Forks. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější místo - až dokud nepotká tajuplného Edwarda ,který obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím.

Meyer, Stephenie: Stmívání: Grafický román I
Isabella Swanová se přestěhuje do pochmurného městečka Forks, kde se seznámí s tajemným, přitažlivým Edwardem Cullenem a její život se obrátí vzhůru nohama. Se svou alabastrovou pletí, zlatýma očima, nádherným hlasem a podivuhodnými schopnostmi je Edward Cullen neodolatelný, ale i nevyzpytatelný.

Meyer, Stephenie: Stmívání: Grafický román II
První komiksové ztvárnění Stmívání se stalo bestsellerem na žebříčku New York Times a překonalo rekord debutujících grafických románů.Teď se Stephenie Meyerová a Young Kim vracejí, aby dokončily tuto ilustrovanou interpretaci románu, který odstartoval mezinárodní fenomén!

Meyer, Stephenie: Zatmění
Seattlem otřásá série záhadných vražd a Belle znovu hrozí nebezpečí od záludné upírky, jež stále touží ji zabít. Uprostřed toho všeho se navíc musí rozhodnout, čemu dá přednost: lásce k Edwardovi, nebo přátelství s Jacobem. Edward je upír, Jacob vlkodlak.

Gordon, Roderick: Ztracený svět v podzemí
Čtrnáctiletý Will žije se svou rodinou v Londýně.Když Willův otec při objevování podzemních chodeb náhle zmizí, rozhodne se ho Will se svým kamarádem Chesterem najít. Ve sklepě jejich domu objeví tajnou chodbu a brzy se ocitnou hluboko pod zemí, kde se skrývá děsivé tajemství. Existuje zde utajený svět, kde žijí lidé pod krutou nadvládou. Will s Chesterem jsou zatčeni a uvězněni a čeká je vyhoštění do Hlubin, odkud se ještě nikdo nikdy nevrátil.

Naučná literatura pro dospělé:
Koláček, Luboš Y.: Hravý šoumen Jiří Císler
Životopisná kniha o vynikajícím českém herci Jiřím Císlerovi čerpá především ze vzpomínek jeho manželky Magdaleny a nejbližších přátel. Kniha obsahuje řadu dokumentů z rodinného archívu a mapuje životní pouť tohoto stále populárního komika, která zdaleka nebyla přímočará a jednoduchá.

Růžičková, Květoslava: Chemie v kostce
Učebnice v novém a praktickém formátu shrnuje přehledně veškeré učivo chemie probírané na středních školách.

Šestáková, Petra: Obrazová příručka o líčení
Příručka poradí nejen s denním líčením, ale přinese i spoustu tipů, postupů a informací o trendovém líčení a hlavně nadčasovém make-upu.

Baer, Joel: Piráti
Pravdivá historie zlatého věku pirátství i s jeho koncem. Kniha vypráví o slavných dobách očima sedmi britských námořních lupičů, podrobně líčí jejich život, zločiny i kořist a také to, jak Admiralita prosazovala v Parlamentu zákony, které slavné piráty nakonec přemohly.

Moczarski, Kazimierz: Rozhovory s katem
Jedná se o deník z 225 dní a nocí roku 1947, během nichž autor, původně voják polské armády a žurnalista, rozmlouval se svým spoluvězněm Jurgenem Stroopem, důstojníkem SS a jednou z nejpozoruhodnějších postav nacistického Německa.

Suvorov, Viktor: Sebevražda
V této publikaci autor srovnává nejen osobnosti J. V. Stalina a A. Hitlera, přičemž ukazuje, jak jejich rozhodnutí ovlivňovala vývoj událostí v Evropě, ale také provádí srovnávání obou armád, jejich výzbroje, organizace a připravenosti na válku.

Spor o amnestii
Institut Václava Klause společně s Centrem pro politiku a ekonomiku vydal sborník textů s názvem "Spor o amnestii". Část A této publikace obsahuje plný text dílčí amnestie vyhlášené prezidentem republiky Václavem Klausem s účinností 2. ledna 2013. V části B jsou přetištěny novinové rozhovory a televizní prohlášení, která prezident učinil v souvislosti s vyhlášením amnestie a následnými politickými reakcemi. Část C obsahuje texty různých autorů, kteří se vyjadřují k problematice právě vyhlášené amnestie, a to nejen v rovině právní, ale i mediální, filozofické, politologické či historické. Závěrečná část D přináší výběr z dopisů občanů České republiky prezidentovi. Jedná se o občany, jichž se amnestie nějakým způsobem přímo či nepřímo dotkla, ale i o ty, kteří pouze cítili potřebu prezidenta podpořit, neboť nesouhlasí se vzniklou mediální štvanicí a povrchním zneužíváním ústavního institutu amnestie k politickým bojům.

Tisíc omáček z celého světa perfektně připravených
Tisíc rafinovaných omáček se dá připravit s pomocí několika málo základních omáček. Postarají se o to přehledné návody popisující přípravu ,,krok za krokem'' obohacené objasňujícími barevnými fotografiemi.

Krásná literatura pro dospělé:
Svátek, Josef: Čeští křižáci (Historický román)
Příběh pojednává o 2. křížové výpravě v dvanáctém století, kdy se vydalo české vojsko společně s německým vojskem císaře Konráda III. na Balkán.

Payne, C. D.: Dědictví, aneb, Jak Helena ke štěstí přišla (Romány pro ženy)
Helena je ve všech směrech průměrná americká žena v domácnosti a její život je jen nuda, bída, šeď, prostě opruz. Cesty osudu jsou ale nevyzpytatelné a mnohdy nečekané. Všechno se změní v okamžiku, kdy Helena zdědí po zesnulé tetičce zpustlý domek .

Jakoubková, Alena: Dobrý manžel -- který nemlsá (Romány pro ženy)
Měla se stát lékařkou - ale vzepřela se rodinné tradici, a přestože ji vykázali z domu, stala se herečkou. Luboš jí vstoupil do života náhodou, a kdyby nebylo matičky přírody, rychle by ho z něj zase vyšachovala. Jenže dítě na cestě...

Jakoubková, Alena: Dopadlo to špatně -- -- vzali se (Romány pro ženy)
Když Zuzanu opustí po patnácti letech manžel, zařekne se, že další chlap do jejího života nesmí. Její kamarádky na to mají ale jiný názor. Pod heslem: S Jardou jsi to nevytrhla, takže si můžeš jedině polepšit, jí sjednávají jedno rande naslepo za druhým...

Morton, Kate: Dům u jezera (Historický román)
Příběh, nerozlučně spjatý s životem nadané okouzlující Hannah, dědičky rivertonského panství, se odehrává na pozadí převratných bouřlivých časů po první světové válce, kdy světem otřásala společenská revoluce a rodila se nová, moderní společnost.

Šiander, Hana Rebeka: Hedvika (Romány pro ženy - Romány o lásce)
Třiašedesátiletá hrdinka Hedvika se pár měsíců po smrti svého manžela Vladimíra dozvídá tajemství, které její muž skrýval celý život nejen před ní, ale i před celou rodinou a přáteli. Po vyřízení dědictví přestává truchlit a její poklidný život se díky radikálním změnám mění ve velké dobrodružství. Po půl století se vrací zpět do svého rodiště, na Pomezní Boudy, kde se setkává s dávným přítelem z dětství Alfrédem

Chadwick, Elizabeth: Hlas hrdličky (Romány pro ženy)
Historický román z Anglie 12. století. Roger Bigod je mladý, ambiciózní šlechtic, vyštvaný nevlastní matkou z rodného domu. Stane se rytířem krále Jindřicha II. a doufá, že v jeho službách dobude panství zpět. Zamiluje se však do královy milenky, krásné Idy de Tosney.

Jakoubková, Alena: Chytrá žena pro manžela přes plot skočí (Romány pro ženy)
Statut svobodné matky s dvojčaty sice Klára nebere nijak dramaticky, ale přece jen by se ráda vdala, měla manžela a úplnou rodinu. Když potká Přemysla, přeskočí jiskra a vzplane láska jako hrom. Klára nedbá na námitky rodičů ani kamarádek a hrne se poslepu do manželství. Rozčarování na sebe nedá dlouho čekat.

Pötzsch, Oliver: Katova dcera (Historické romány - Historické detektivky)
Krátce po třicetileté válce je v bavorském městě Schongau vytažen z řeky umírající chlapec. Na rameni má vytetované znamení, což vzbuzuje podezření, že jde o dílo čarodějnice.

Pötzsch, Oliver: Katova dcera a čaroděj (Historické romány - Historické detektivky)
Medik Simon Fronwieser a jeho žena Magdalena, katova dcera, putují v zimě 1666 ke klášteru Andechs. Když dojde k vraždě mladého novice a krátce nato zmizí mysteriózní fráter Vigilius, tuší zlo. Společně s Jakobem Kuislem, katem, se pustí do hledání šíleného vraha...

Pötzsch, Oliver: Katova dcera a černý mnich (Historické romány - Historické detektivky)
Druhá část historické krimi trilogie, v níž se hlavní aktéři schongauský kat Jakob Kuisl, jeho dcera Magdaléna a medik Fronwieser vydávají po stopách spáchaných zločinů. V lednu roku 1660 zemřel dramatickým způsobem v Altenstadtu blízko bavorského města Schongau farář. Před svou smrtí stačil ještě upozornit na prastarý hrob, který objevil pod svým kostelem. V obrovském sarkofágu jsou nalezeny pozůstatky templářského rytíře a tajemný vzkaz, který mrtvý zanechal budoucímu světu.

Pötzsch, Oliver: Katova dcera a král žebráků (Historické romány - Historické detektivky)
Krátce po třicetileté válce je v bavorském městě Schongau vytažen z řeky umírající chlapec. Na rameni má vytetované znamení, což vzbuzuje podezření, že jde o dílo čarodějnice. Radní města obviní místní porodní bábu. Kat Jakob Kuisl, jenž z ní má pomocí mučicích nástrojů vynutit doznání, je však přesvědčený, že je stará žena nevinná. Společně s medikem Simonem a dcerou Magdalenou se rozhodnou vypátrat vraha.

García Márquez, Gabriel: Kronika ohlášené smrti (Ostatní - Kriminální romány)
Román kolumbijského spisovatele a novináře, nositele Nobelovy ceny za r.1982, rozvíjí román s kriminální zápletkou, v němž od počátku víme, kdo bude zavražděn a kdo budou vrazi, a v němž strůjcem tragédie je lidská bázeň, mravní ochablost a neschopnost činu.

Harris, Joanne: Krysařovy střevíce (Společenský román)
Vianne Rocherová se znovu objevuje na scéně, tentokrát v zapadlém obchůdku s čokoládou na pařížském Montmartru. Ze všech sil se snaží zapomenout na městečko Lansquenet a jeho obyvatele, jejichž životy od základu změnila, i na osudovou lásku. Jednoho podzimního dne se však u její chocolaterie objeví výstřední dívka Zozie de l´Alba a věci se dávají do pohybu.

Ulč, Ota: Malá doznání okresního soudce (Česká próza)
Kniha anekdoticky napsaných příběhů od okresního soudu ve Stříbře, kde autor na konci padesátých let jako předseda senátu pro právo civilní zažil absurdity udělování socialistické spravedlnosti v občanskoprávních sporech a po těchto peprných a někdy i mrazivých zkušenostech za tři roky emigroval.

Fitzgerald, Penelope: Na vodě (Ostatní)
Román "Na vodě" líčí život hausbótové kolonie na Temži, propletené osudy lidiček, kteří tak úplně nepatří ani na souš, ani na moře - upjatého Richarda, Nenny a jejích dvou dětí i Willise, který se v pětašedesáti letech snaží prodat svou bárku dřív, než se potopí.

Moyes, Jojo: Než jsem tě poznala (Romány pro ženy)
Will Traynor a Louisa Clarková jsou dvě úplně odlišné osoby. Louisa je spokojená ve svém životě, pracuje v kavárně již 6 let a ze dne na den dostává výpověď. Naštěstí ji majitel kavárny dává tři měsíční odstupné, ale i tak musí Louisa rychle najít kvůli rodině zaměstnání. Dlouho se jí nedaří nic najít, když už to vzdává úředník jí nabízí místo pečovatelky u ochrnutého Willa Traynora.

Jakoubková, Alena: Poslední tango s Carmen (Romány pro ženy)
Do života Carmen Berkové, úspěšné zubní lékařky, zasáhne osud v podobě sympatického muže, s nímž protančí noc v cizím městě...

Pro letní pohodu (Česká literatura)
Knížka sestavená z naivních milostných povídek, veršů a kuchařských receptů.

Nosková, Věra: Proměny (Společenský román)
Román sledující dobu před Listopadem 89 a několik let po něm je zabydlen množstvím postav, které jsou propojeny bydlištěm či pracovním prostředím s přemýšlivou Anetou. Z nich každá prožívá metamorfozu svého postavení, životních šancí, společenského vzestupu či pádu.

Cooper, Jilly: Skandál! (Romány pro ženy)
Když mladá Janna Curtisová vyhraje konkurz na ředitelku problémové školy Larks, vůbec netuší, co ji čeká. Mezi dětmi vládne anarchie a šikana, učitelé se k ní staví nepřátelsky a správní rada jí při každé příležitosti hází klacky pod nohy. Naštěstí se objeví pohledný, Hengist Brett-Taylor, ředitel exkluzivní soukromé školy, a nabídne jí nejen podporu a spolupráci, ale i mužnou náruč.

Kepler, Lars: Svědkyně ohně (Detektivky)
Inspektor Joona Linna již strávil na místě činu více času než kterýkoliv jiný detektiv. Stále má však pocit, že mu něco uniklo. Než odejde z toho hrůzostrašného pokoje, musí objevit nějaký detail, jehlu v kupce sena.

Bradford, Barbara: Uchovej si svůj sen (Společenský román)
Pokračování románu Zámožná žena. Emina vnučka Paula spravuje obchodní majetek a prožívá manželskou krizi a největší životní lásku.

Fryčová, Ilona: Varování (Česká próza)
Všude kolem nás se dějí i nepěkné věci, bohužel, jejich obětmi se stávají také děti. Ale občas "cosi" dítě varuje, zachrání ho před něčím zlým. Snad dobří duchové?! Sedm příběhů, ve kterých malí hrdinové prožívají nepříjemné okamžiky, plní nesnadné úlohy, stojí před tíživými životními situacemi. Dospělí, zdá se, nevnímají, že jejich potomky něco ohrožuje, trápí, bolí. Utápějí se ve vlastních zármutcích a problémech. A tehdy se objeví "kdosi", ten, kdo umí poradit, utěšit, nasměrovat.

Jakoubková, Alena: Všude manžel o dvou kůrkách (Romány pro ženy)
No co, snad se zase tolik nestalo... brání se Michal výčitkám své ženy Isabely. Má na mysli, že nakazit manželku nemocí, o které se ve slušné společnosti nemluví, není důvod k rozvodu. Isabelu jeho postoj rozzuří a rozhodne se, že se pomstí.

Lannert, Stacey: Vykoupení (Autobiografické romány)
"Druhou šanci jsem vlastně nikdy dostat neměla. Odpykávala jsem si doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění. Jeden kouzelný podpis guvernéra státu Missouri však rozhodl, že se přede mnou brány vězení přece jen otevřely. Po osmnácti letech jsem místo Odsouzené číslo 85704 mohla být zase Stacey Ann Lannertovou." Tak začíná šokující příběh týrané a sexuálně zneužívané dívky,

McKenzie, Catherine: Zapomenutá (Psychologické romány)
Emma Tupperová má slibně rozběhnutou kariéru, spoustu přátel, skvělého milence. Všechno se však sesype jako domeček z karet. Její umírající matka projeví přání, aby navštívila Afriku. Emma tam skutečně odjede, přežije zemětřesení, ale doma ji zatím prohlásí za mrtvou. Po návratu s hrůzou zjistí, že přišla o byt, o prestižní práci i o přátele.

Periodika:
5x 100+1 10-14/13