Beletrie "H" (Hi -Hu)

18. dubna 2014 v 21:22 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie

Hiaasen, Carl: Jak nám zobák narost
Detektivní fraška o podivných zločinech v zábavním parku na Floridě, kterým je na stopě inteligentní novinář a jeho přátelé.

Higgins-Clark, Carol: Na palubě
Detektivní román americké spisovatelky ve kterém žena-soukromá vyšetřovatelka vyřeší s elegancí a důvtipem složitý případ.

Highsmithová, Patricia: Smrt v labyrintu
Detektivní román americké autorky (nar. 1921), jež nevychází z principů klasické detektivky, se rozvíjí za plavby na lodi, v Aténách, na Krétě, v Paříži a v Marseille a odhaluje vraždy a zločiny dvou Američanů.

Hodek, Břetislav: Smrt dávno mrtvých kanonýrů
V pořadí třetí detektivka Břetislava Hodka začíná popisem bitvy u Hradce Králové odehrávající se roku 1866, ve které jeden bratr - ač jsou oba na stejné straně - zabije druhého.
Pak už se ocitáme v osmdesátých letech dvacátého století v moravské vinařské vesnici Čírkovice nedaleko Hodonína, kam přijíždí na zdravotní rekreaci pražský kriminalista major Kočka. Jeho pravá ruka, mladý podporučík Svoboda se přes majorovu dceru (o kterou by měl Svoboda zájem) dozvídá, že nedávno v Čírkovicích zemřel nešťastnou náhodou jeden starý vinař. Přitom před rokem byl přítomen podobnému úmrtí. Nabízí se proto otázka, proč si nedával pozor? Kočka a Svoboda se pouštějí do (v podstatě) soukromého pátrání po tom, jestli nehoda nebyla vražda...

Hofmeister, Rudolf Richard: Uštvaný génius a jiné příběhy
Povídky ze starých dob, jako např. Živá oběť, Robota a Vyhnankyně. Sbírka je ukončena dramatickým vyprávěním o životě Jana Jakuba Ryby, významného českého učitele a hudebního skladatele.

Holan, Vladimír: Dokument
Vítězství po dlouhém těžkém čase nesvobody, vojáci, kteří tuto svobodu přinesli a měkkou slovanskou řečí, skromností a láskou chytili za srdce každého, svobodný život svobodných lidí ve vlasti zbavené pout - themata básní, které vznikaly v období 4 let od památného května. (Obsahuje sbírky: Dík Sovět. svazu, Panychida, Rudoarmějci, Tobě).

Holeček, Josef: Naši I
První díl, první kniha se jmenuje Jak u nás lidé žijou i umírají a Leto (Frantík a Bartoň). Text se opírá o vzpomínky na dětství, rozlehlé vyobrazení jihočeského venkova.

Holeček, Josef: Naši II
Druhý díl rozsáhlého cyklu se jmenuje - Bartoň. Budí dojem, či autor se o to snaží, o ideálním světě a lidové pospolitosti, v nichž se daří člověku , který má blízko k přírodě, lidem, obci a národu.

Holeček, Josef: Naši III
Třetí díl z cyklu "Naši" se jmenuje "Výprava". A děj se točí kolem námluv Anýžky Bakulovic a Vítka Tenderouce.

Holeček, Josef: Naši IV
Čtvrtá kniha cyklu - "Boubín". Rozšiřuje cyklus o prostředí feudálního zámku, jeho panstva, služebnictva i poddaných, zahrnuje boje sedláků s vrchností kolem r. 1848 i ozvěnu války r. 1866.

Holeček, Josef: Z "Našich"
Výbor z románové kroniky Naši.

Hooperová, Kay: Poslední sbohem
Hrdinka románu pátrá po záhadných dlužnících jejího zesnulého otce, kteří jí s největší pravděpodobností usilují o život. Pomalu rozplétá tajemství minulosti. Ukazuje se, že smrt otce byla naplánovaná a její mrtvý snoubenec se jí neustále zjevuje ve snu. Kolem je tolik divných lidí. Koho se má bát a komu věřit?

Hora, Josef: Pracující den a jiné básně
V bouřlivých letech popřevratových, kdy se rozhodovalo o osudu socialistické revoluce a lidu, postavil se Hora na levé, marxistické křídlo sociální demokracie a s ním pak do řad založené Komunistické strany Československa. Toto velké rozhodnutí znamenalo zároveň i zmobilisování a rozkvět jeho tvůrčích vloh a uměleckých sil. Jeho talent dostává velký ideový podnět, pevnou oporu v živé skutečnosti. Jeho poesie přijímá nové bojovné poslání, roste s těmito velkými úkoly a nabývá též nového širokého ohlasu. Tuto novou poesii, jdoucí v prvních řadách proletariátu a pod praporem revoluce, představují sbírky, jež jsou také vrcholem Horovy básnické tvorby, Pracující den, Srdce a vřava světa a Bouřlivé jaro. Tyto tři sbírky spolu s pozdější knihou Mít křídla, v níž Hora nejsilněji formuluje víru v pokrokovou sílu lidské práce, která přebuduje společnost a přemění člověka, se staly také základem tohoto svazku, který má charakterisovat básníka, jenž sice později opustil třídní základnu, smířil se s tím, co dříve nenáviděl, ba stal se básníkem třídního smíru, jenž však je jedním z představitelů velkého rozmachu české poesie v 20. letech tohoto stol.

Horst, Bernard: Osamělá jizba
Přepracované a doplněné vydání románu Jizba Hardenů, vyšlého poprvé r. 1928, líčí milostný vztah mladého hajného a venkovské dívky, vztah, který se neohlíží na odpor rodičů, vžité zvyklosti a přináší smutek a osaměníodmítnuté dívce. Poutavý děj ze sklářského pohraničního prostředí je zpestřen plnou konkrétností vesnického života, příhodami podloudníků, hospodskými rvačkami a prudkým projevem elementárních sil a pudů.

Horst, Bernard: Peřeje noci
Román představující baladické vyprávění o životě pašeráckých tlup, o dřevařích a o tulácích z oblasti Krušných hor (v románě Rudohoří) v krizových dobách první republiky. Poutavé příběhy ze života lidí na vsích vysoko vhorách, provázené líčením drsné přírody. Drsný přírodní kolorit zde podmalovává osudy lidí, zejména při srážkách protikladných povah. Autor je zde vyprávěčem silného vzruchu, osobitého vidění a neotřelého výrazu.

Horst, Bernard: Štít a meč
Cyklus příběhů o boji našich železničářů proti nacistickým okupantům. Autor kreslí psychologické portréty prostých českých lidí, kteří vyrůstali v hrdiny nasazující své životy, aby sabotážemi ochromovali fašistickou vojenskou mašinérii, pomáhali odbojovým pracovníkům, uprchlíkům i hladovějícím spoluobčanům.

Houba, Karel: Punčový dort
Čtyři novely, v nichž se hrdinové příběhů citově, morálně i myšlenkově vypořádávají s osobními a společenskými problémy.
Tři a jeden - líčí hrdinství prostých lidí v boji proti fašismu. Setkání nad řekou - líčí citovou a názorovou konfrontaci dvou generací. Punčový dort - problém dospívajícího chlapce, který najednou pozná, že oba rodiče jdou pouze za svou kariérou bez morálních zábran. Putování za snem - příběh člověka, hledajícího ve stáří svůj sen, svou lásku, která mu pomohla přežít útěk z říše.

Houba, Karel: Skrze skutky jejich
Román, jehož děj se odehrává kolem 2. svět. války v Německu. Vypráví o skupince vězňů, kterým se podaří uniknout z havarovaného policejního kamionu vezoucího je na smrt.
Vězňové - tři muži a jedna těžce zraněná žena, se sice ocitají na svobodě, ještě však nejsou svobodní. Musí se alespoň pro nejbližší chvíle najít nějaký úkryt. Nalézají jej v opuštěné dílně, která se stává svědkem prudkých osobních konfliktů mezi jednotlivými uprchlíky, pomýšlejícími na útěk, ovšem každý si ho představuje jinak. Dramatické scény útěku, skrývání, se prolínají s osobními zpověďmi.

Houba, Karel: Snídaně v trávě
Soubor povídek a novel (Sněženky, Nedorozumění, Havárie, Punčový dort, Snídaně v trávě), jejichž společným námětem je životní deziluze. Hrdiny příběhů jsou lidé středního věku, zhusta intelektuálové, literáti, výtvarníci, vedoucí pracovníci různých oborů, kteří v honbě za blahobytem přistupují na různé kompromisy a dospívají k životní lhostejnosti a otupělosti, promítající se do života soukromého a zejména citového.

Houba, Karel: Zvláštní místo k žití
Poutavě napsaná generační novela vypráví příběh pětačtyřicetiletého filmového scenáristy, člověka poznamenaného válkou a poválečným vývojem, který se za neobvyklých okolností setkává na své chatě s patnáctiletou dívkou,reprezentantkou poválečné generace. Vznikající milostné napětí mezi oběma se mění v mistrný dialog dvou generací, té, která s otřesy přežila válku, i té, která se rodila po válce, chce žít po svém, nikoliv ve stínu generace předchozí, dialog, jenž přináší očistné poznání oběma stranám.

Hrubín, František: Za hvězdné noci
Výbor poezie Františka Hrubína vyšel v edici Klub přátel poezie.

Hugo, Victor: Chrám Matky Boží v Paříži
Historický román odehrávající se v Paříži v 15. století za vlády Ludvíka XI., vystavěný v chronologické kompozici s v romantismu obvyklými prvky retardace.
Victor Hugo čtenáře zavede do dokonale vykreslené atmosféry patnáctého století a seznámí nás s tragickým příběhem znetvořeného Quasimoda, krásné Esmeraldy a proradným knězem Frollem.

Hugo, Victor: Zvoník u Matky Boží
Hugo zachycuje v mohutné barvité fresce život pařížských obyvatel od žebráků, zlodějů, cikánů, studentů, měšťáků, některých představitelů šlechty a vysokého duchovenstva až k samotnému králi. Román, který realisticky věrně zachycuje život středověké společnosti, je přesto bohatý i na romantické epizody a postavy, jako jsou cikánka Esmeralda, kněz Klaudius Frollo a zrůdný samotář Quasimodo, chrámový zvoník. Příběh Esmeraldy a její tragický konec je zasazen do okolí Notre Dame v Paříži.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama