Beletrie "E"

5. dubna 2014 v 11:35 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Eco, Umberto: Foucaultovo kyvadlo
V knize pronikáme k podstatě života z pařížského technického muzea, v němž Foucaultovo kyvadlo, měděná koule zavěšená na 54 m dlouhém laně, svým pohybem podává důkaz o točení Země i neměnnosti bodu, z něhož vše vychází a do něhož se vše vrací, střed Světa, Plánu i věcí. Kyvadlo má přispět k rozluštění Plánu řídícího svět, esoterické vize prostupující novou metafyzikou i techniku.

Ellery Queen Mystery Magazine (97)
Sedm povídek plných záhad a napětí.

Erben, Karel Jaromír-Mácha, Karel Hynek: Kytice. Máj (2x)
Máj, od K.H.Máchy a Kytice básní od K.H.Erbena mají jedno společné, a to že jde o veršované balady.

Erben, Karel Jaromír: Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských
Toto vydání "Vybraných bájí a pověstí", pořízené podle prvního vydání knižního, které vyšlo r. 1869 ve sbírce Matice lidu, obsahuje celkem 90 čísel (96 textů), zahrnujících ukázky polské, kašubské, běloruské, ukrajinské, ruské, slovinské, srbochorvatské, bulharské. Texty české, slovenské a lužickosrbské Erben do sbírky nepojal pro jejich snadnou dostupnost, jak vysvětluje v předmluvě. V závěru jsou připojeny vysvětlivky a doslov Jiřího Horáka. V doslovu osvětluje vydavatel názory Erbenovy a oceňuje jeho dílo, o němž praví: "Vybrané báje a pověsti vydávají trvalé svědectví o umělecké výši lidu v celém Slovanstvu a není pochyby, že své poslání buditelské splnily. Jejich význam umělecký je však stále živý, a proto řadíme knihu Erbenovu do skupiny nejkrásnějších sbírek umělecky stylisovaných pohádek v světové literatuře."

Erben, Václav: Efektivně mrtvá žena
Ve foyer malého divadla bylo nalezeno příšerně zohavené mrtvé ženské tělo. Foyer oddělovaly jen zamčené obyčejné dveře od podzemních místností Tiskové agentury. A právě sousedství tiskové centrály, které dálnopisy spojovaly doslova s celým světem, vedlo kapitána Exnera a jeho tým vyšetřovatelů k odhalení vražedného motivu a nakonec i k odhalení téměř dvojnásobného vraha.

Erben, Václav: Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad
Kniha má formu fiktivních zápisků panovníka, který vzpomíná na své mládí v době, kdy byl uveden na český trůn. Vyprávění rámuje autor popisem skutečných historických událostí od počínajícího rozkladu v kališnickém táboře přes bitvu u Lipan až po smrt císaře Zikmunda. Fiktivní zápisky mladého pána z Kunštátu mají meditativní charakter. Budoucí král v nich hodnotí složitou politickou situaci a vyjadřuje své nejosobnější pocity a prožitky.

Erenburg, Ilja: Devátá vlna
Dílo navazuje dějem i postavami na autorovy romány "Pád Paříže" a "Bouře" a je ohlasem autorových poznatků z mezinárodních konferencí a kongresů v posledních letech. Hlavními hrdiny jsou Američané, Francouzi, Angličané, Němci, Čechoslováci, Korejci a sovětští lidé. Na jejich osudech, osobních a mezinárodních vztazích podává autor obraz Ameriky a Evropy v letech 1948-1951: na jedné straně hrozbu atomové bomby a nové války, na druhé pak boj za štěstí lidstva. Název románu pak symbolisuje stále sílící mírové hnutí všech národů - "devátou vlnu", která jako rozhodující síla smete připravovatele nové světové války.

Erenburg, Ilja: Jedním dechem
Na dalekém severu u Archangelska je ke konci prvé pětiletky organisováno sovětskými komsomolci kácení lesů a svážení dříví po řekách k Ledovému moři. Kolem lesní pily pracují v nuzných chatrčích v 40 stupňových mrazech lidé družní i sobečtí, ztroskotanci různých povahových sklonů i organisátoři a úderníci, dopravují kmeny stromů na nákladní lodi a staví vory za vlečné parníky. Mladí lidé prožívají tu své krise milostné i rodinné, odstraňují překážky, jež jejich práci kladou jednak sabotážníci, jednak kořistní kapitáni cizích lodí, až teprve obětavou společnou prací jsou posléze spjati v komsomolsky družný celek.

Erenburg, Ilja: Láska Jeanne Neuillové
Romantický příběh velké lásky na pozadí politického dění Evropy dvacátých let. Nevšední milostný příběh Rusa a Francouzky, odehrávající se většinou v Paříži, také však v Moskvě a jinde, v němž oba mladí lidé bojují za ideályŘíjnové revoluce a nakonec jejich milostný vztah nenaplněn tragicky končí.

Erenburg, Ilja: Od války k míru
Asi čtyřicet Erenburgových článků, komentujících a osvětlujících dobu od přepadu SSSR do soudu nad vinníky. Sadistická zločinnost nacistů - a pak "nadčlověčí" strach z trestu. Velká část knihy je věnována poválečnému dění ve východoevropských státech, Rumunsku, Bulharsku, Jugoslavii, Albanii. Na mnoha místech a v několika samostatných článcích se Erenburg přátelsky zmiňuje o Československu. Kriticky putuje Evropou i Amerikou.VystupujeprotiiniciátorůmMnichova, včerejším kolaborantům, atomovým vyděračům. Ptá se, co je to vlastně "atlantická" kultura a ukazuje nesmyslnost tohoto pojmu.

Erenburg, Ilja: Pád Paříže
Román zachycuje Francii v době nástupu fašistického Německa a odhaluje vnitřní přičiny, které vyústily v tragedii Francie ve druhé světové válce. Ukazuje nejen bankrotářskou politiku buržoazie, která vydala fašismu Španělsko, Rakousko, dovedla Evropu k Mnichovu a nakonec k válce. Proti Desserům, Montigniům, proti Viardům a Tessatům, kteří ženou Francii do katastrofy, jejichž heslem je "lépe je být šťastnou Andorrou, klidným Monacem, než rozvalinami Kartaga", kteří zrazují spojence, vydávají jednu pozici za druhou a za každou cenu se snaží spoutat dělnickou třídu, staví I.E. druhé Francouze, kteří bojují ve Španělsku, protestují proti Mnichovu, kteří zachraňují čest Francie a představují její zítřek.

Erpenbeck, Fritz: Penzión artistů
Děj kriminálního příběhu východoněmeckého autora je zasazen do nezvyklého prostředí cirkusových a varietních umělců. V berlínském soukromém penziónu, kde tito lidé bydlí, je objevena mrtvola zahraničního artisty. Vyšetřováním jepověřena tříčlenná skupina kriminalistů, jimž se podaří vysvětlit zdánlivě si odporující okolnosti vraždy i její motiv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama