Beletrie "B" (Bl - Bu)

4. dubna 2014 v 20:11 | Lucie Vtelenská |  Katalog beletrie
Blair, Clay: Země Pentagon
Konflikt mezi kapitánem válečného námořnictva USA a jeho synem odráží vzpouru mladé generace proti "establishmentu", pořádku v zajetých kolejích. Souběžně s touto dějovou linií sledujeme v románě i jednání o návrhu nové ponorkové zbraně, jež probíhá na půdě amerického ministerstva obrany a umožňuje tak blíže nahlédnout do zákulisí složitého systému Pentagonu.

Blake, Jennifer: Obejmi mě, lásko
Felicité, dceru neworleanského kupce, přinutí plukovník McCormack, aby se stala jeho milenkou. Felicité se podaří uniknout, ale zajmou ji piráti. V nejtěžším okamžiku života však potká muže svých snů...

Blake, Jennifer: Španělská serenáda
Sirotka Pilar se snaží odstranit z cesty její otčím, zákeřný don Esteban. Pilar náhle zjišťuje, že city, které chová k Refugovi, prchajícímu před donem Estebanem podobně jako ona, mají daleko k pouhému přátelství.

Bloom, Harry: Epizoda v Transvaalu

Boček, Jaroslav: Ruské tango, aneb, Milenka bodygárdova
Milostný příběh z mafiánského prostředí v Praze zobrazuje prorůstání organizovaného zločinu do našeho současného života.

Bodunov, I.: Petrohradské diamanty
Kriminální román, rozpadávající se na samostatné případy a spojený postavou vyšetřovatele, přibližuje zločinnost v době těsně po Říjnové revoluci a v závěru i ve třicátých letech.

Bojarovi, Pavel a Olga: Milenci
Pokus o zobrazení citové výchovy mladých lidí za války a po ní. I na této knize se podílela jeho první žena Olga.

Bondarev, Jurij: Hořící sníh
Kniha se soustřeďuje na analýzu jedné z posledních fází stalingradské bitvy.

Bohnardová, Nina: Hodina závrati
V knize polemizuje autorka s tradiční literární představou o Petru Vokovi jako lehkovážném pijáku a frejíři.

Bonhardová, Nina: Královský úděl
Historický román ze 13. století, kdy české země prožívaly období moci a slávy pod vládou Přemysla Otakara II.

Bonhardová, Nina: Román o Doubravce České a Měškovi Polském
Příběh z časů, v nichž báseň a legenda se snoubí s historií. Kníže Měšek přijímá v desátém století křesťanství a vstupuje do rodiny centralizovaných feudálních evropských států.

Bonhoff, Otto: Tajemství masek
Na lince Lisabon -Porto záhadně havaruje malé dopravní letadlo .Podle místních úřadů nikdo havárii nepřežil. Na místo neštěstí se okamžitě vypraví pracovník východní rozvědky Detjen Achim a zjišťuje , že pád letadla nebyl náhodný. Z neoficiálních zdrojů se dozví , že nesouhlasí počet pasažerů a že existoval tajemný cestující, o němž se oficiální zpráva z vyšetřování tragédie nezmiňuje. V letadle však cestoval i vysoký státní úředník s diplomatickým zavazadlem .To však také nebylo nalezeno. Rozjíždí se nelítostný souboj mezi znepřátelenými rozvědkami. Kniha je volným pokračováním románu Neviditelné hledí.

Bonosky, Phillip: Kouzelné kapradí
Píšu o tom, co znám", po pravdě charakterizoval své dílo sám americký autor. Proto i tento jeho román není dílem fantazie, nýbrž beletristickým zpracováním skutečnosti; především vývoje dělnického hnutí, zobrazeného tu zejména na osudech tří generací litevské přistěhovalecké rodiny, a pak současných, známou stávkou v pittsburgských ocelárnách v r. 1955 dramaticky vystupňovaných bojů amerického dělnictva jak proti zhoršeným životním podmínkám následkem postupující automatizace, tak proti snaze rozbít a zneškodnit činnost a vliv odborů.

Bor, Josef: Opuštěná panenka
d,kam oko nedohlédne,leží i panenka malé Haničky.....Kniha je dokumentem o otřesných životních podmínkách panujících v koncentračním táboře Osvětim.Je psána pravdivě a přesto lidsky a citlivě,vybírá to nejpodstatnější co se týká charakteru doby. Kniha není pouhým dokumentem,ale vychází z nejhlubší podstaty příčin a následků.

Borská, Ilona: Doktorka z domu Trubačů
Autorka líčí život české doktorky Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagdádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z ČS jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba.

Boulle, Pierre: Fotograf
Komorní příběh o populárním fotoreportérovi, lovci senzačních snímků z převratů, povstání a válek, který přijde při svém povolání o nohu a je nucen dělat banální fotografie začínajících hereček. Psychicky na dně, ale nesmířen s rolí outsidera, neustále pátrá po příležitosti, která by ho znovu proslavila.

Boulle, Pierre: Malajská kariéra
Příběh mladého inženýra se odehrává v Malajsii 30. a 40. let.

Boušek, Karel: Co má člověk rád

Boušek, Karel: Maly herbář léčivých slov

Boušek, Karel: V divokém víně slavíci

Boyd, William: Věčný neklid
Špionážní thriller, kde hlavní hrdinka zjistí, že její matka nebyla obyčejnou hospodyňkou, ale špionkou s tajným posláním...

Bradfordová Taylor, Barbara: Být nejlepší
Závěrečný svazek ságy o potomcích ženy, která se povznesla mezi nejzámožnější ženy Anglie.

Bradfordová Taylor, Barbara: Uchovej si svůj sen
Rodinná sága o cestě za velkým snem. Podmanivý a procítěný příběh, odehrávající se v luxusních sídlech privilegovaných nejvyšších společenských vrstev, je o odhodlání jedné výjimečné ženy uchovat si svůj sen a uskutečnit ho navzdory osudu. Předchází: Zámožná žena. Následuje:Být nejlepší

Bradfordová Taylor, Barbara: Zámožná žena
První část rozsáhlé rodinné ságy líčí životní cestu ženy, která se z nuzných poměrů vypracovala na jednu z nejbohatších žen poválečné Anglie. Hrdinka jako dítě pracuje jako služka na venkovském sídle šlechtické rodiny v Yorkshiru a je vystavena nejrůznějšímu pokořování. Po matčině smrti odchází ze vsi s úmyslem osamostatnit se a získat majetek, aby pomohla rodině. Díky pracovitosti, bystrosti a obchodnímu talentu se jí podaří během padesáti let bouřlivého života stát se jednou z nejbohatších žen v Anglii. Jako sedmdesátiletá v plné svěžesti čelí intrikám svých 4 dětí, které se nemohou dočkat dědictví a svěřuje svůj majetek do rukou nejmladší milované vnučky.

Branald, Adolf: Dva muži v jedné válce
V románě z druhé světové války a z doby těsně po válce staví autor proti sobě velitele kladenského gestapa Haralda Wiesmanna, který řídil i vyhlazení Lidic, a dělníka Josefa Pryla, pracovníka komunistického ilegálního hnutí,kterýpo okupaci stíhá Wiesmanna jako válečného zločince.

Branald, Adolf: Lazaretní vlak
Román volně navazuje na "Severní nádraží", jsou zvěčněny horečné dny pražské květnové revoluce.
Branald se sice opět omezil na úzké dějiště, za to však skvěle vystihl soudružnost kolektivu železničářů, působivě vyzdvihl jeho lásku k nádraží a obětavý zápal jak proti zrádné posádce lazaratního vlaku i ostatním německým vojákům, tak také v práci na obnově provozu.

Branald, Adolf: Skříňka s líčidly
Kniha vzpomínek na život u kočovné divadelní společnosti.

Branald, Adolf: Ztráty a nálezy
V reportážně-povídkové knize se Branald vydává na výpravu za tehdejší současností nejen jako důkladný a velmi zasvěcený pozorovatel, ale především jako umělec, který dovede pod zajímavým povrchem skutečností objevovat ještě zajímavější prameny toho, z čeho vlastně vyrůstá podoba života. Píše-li o Košumberském ústavu pro léčbu tuberkulosy, o mravenčí práci lékařů a sester v zapadlém šumavském koutě, o pardubické rafinérii, o stavbě mohutné elektrárny, o psychiatricky zajímavém případu mladého studenta nebo o čemkoliv jiném, objevuje pod tím vším především člověka.

Brent, Madeleine: Nemravná bohyně
Jemimah, dcera lorda Lawleye je zajatkyní v divokém a barbarském Afghánistánu. S útěkem zpátky do Anglie jí pomůže muž se záhadnou existencí. Jemimah po návratu domů doufá v poklidný a spokojený život v rodinném sídle, kde však už bydlí někdo jiný, a tak bez průkazu totožnosti nemá nárok na dědictví. Při toulce ulicemi potká potulné komedianty, kteří jí nabídnou pomoc. Do děje vchází všemi uctívaná bohyně, znovu se objevuje tajemný zachránce a i společenství komediantů má pro Jemimu překvapení. Dívka netuší, že její kroky a osud v Anglii řídí někdo jiný a setkání s tajemným mužem v Afghánistánu bylo dávno naplánováno...

Breton, August le: Sicilský klan
Kriminální příběh známého francouzského autora sugestivně líčí atmosféru světa organizovaného zločinu a psychologii zločinců. Aktéry příběhu jsou nejznámější francouzský lupič a skupina banditů, kteří tvoří rozvětvená sicilská rodina. Napínavý příběh výborně napsaný i přeložený. Autor sugestivně líčí atmosféru světa organizovaného zločinu a psychologii zločinců. Jeho dílo je i břitkou kritikou současné západní společnosti.

Brokešová, Ervína: Žila jsem nadějí
Deník...

Bromfield, Louis: Když nastaly deště
Znuděný a trochu cynický Ransome a jemná, zasněná Fern tvoří spolu s dalšími malou enklávu Evropanů v indickém Ránčípuru. Pravidelný rytmus uivota ustáleného společenství je narušen příjezdem krásné lady Hestonové. Svým zjevem a povahou se do Indie nehodí, je jako krásný motýl, který oslní a chystá se zase uletět. Přírodní katastrofa, která Ránčípur postihne, prověří charaktery všech obyvatel a změní jejich životy. Během jedné noci se křehká Fern, snící o velké lásce, stane oporou Tomovi a jejich náklonnost snad bude mít mounost přerůst v hluboký milostný cit. Také lady Hestonová, zvyklá na blahobyt i mužský obdiv, najde lásku svého života a v okamžiku zavrhne plytké hodnoty, k nimu se dosud upínala. Láska, přátelství a nenávist, humor a tragédie - to vše má místo v těžce zkoušeném Ránčípuru. Padají pozlátka a klišé, nastupuje syrová realita. Neštěstí ukáže, kdo z lidí má jakou hodnotu.

Brontëtová, Anne: Dvojí život Heleny Grahamové
Nejmladší a také nejméně známá ze tří sester spisovatelek viktoriánského období zavádí v románě na tehdejší anglický venkov. Na pozadí osudu svého bratra, jenž svým rozháraným životem zničil nejen sebe, ale vrhl těžký stín na celou rodinu, vypráví příběh postupně ztroskotávajícího manželství nezkušené romantické dívky a venkovského šlechtice, které se rozpadá vinou mužovy neukázněné povahy.

Brontëová, Emily: Na větrné hůrce
Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy.

Brontëová, Charlotte: Jana Eyrová (2x)
Příběh osudové lásky je současně i historií citového a myšlenkového osvobození ženy viktoriánského období, zbavené malosti a předsudků. Chovanka ze sirotčince přichází na venkovské panství jako vychovatelka a v domě opředeném nevysvětlitelným tajemstvím, prožije velkou osudovou lásku. Než však prosadí svou svobodnou vůli a právo rozhodnout o vlastním osudu, zažije mnoho utrpení a odříkání. Hrdinčina morální síla, jasný rozum a upřímný cit překonají všechny překážky a dovedou jí po boku milovaného muže ke štěstí.

Brontëová, Charlotte: Shirley
V době napoleonských válek se Anglií šíří vlna nepokojů. Výpady dělnické třídy proti továrníkům zaměstnávají i soukeníka Roberta Moora, jehož továrna v Dolině je těsně před úpadkem. Robert se soustředí jen na obchod a přehlíží lásku své sestřenice Karolíny, ačkoli i on ji má rád. Do toho přijíždí mladá zámožná Shirley, která se ihned stane Karolíninou nejlepší přítelkyní. Jak se ale zdá, stává se i sokyní v lásce. Sňatek s bohatou dědičkou by totiž Moora zachránil před úpadkem…

Brownová, Sandra: Stíny minulosti
Tragickou nehodou ztratila Leihg manžela a už nikdy se nechce vázat. Dokáže odolat i záhadnému cizinci, který jí pomohl ve chvíli, kdy to nejvíce potřebovala? A co je to veliké tajemství které před ni stále skrývá? Kam jde když zazvoní telefon?

Brůhová, Milena: Jsem vrah?
Zpráva o nálezu mrtvé ženy v lese u Zvíkovského Podhradí se rozletěla městem jako blesk. Nikdo z obyvatel jí neubral na dramatičnosti, naopak. Daniela Bulířová byla podle jedné verze sadisticky zavražděná, podle druhé spáchala sebevraždu, třetí verze důvěryhodně a s neochvějnou jistotou trvala na vraždě z vilnosti. Pravda byla ovšem úplně jiná a Františka Nováka značně překvapila. Kapitán pražské kriminálky František Novák se ujímá vyšetřování případu, v němž je to s pachatelem a obětí poněkud jinak než v klasických detektivkách.

Brůhová, Milena: Poslední noc
Dvě detektivky (Zlatý déšť pro Markétu, Čí je můj syn?), v nichž kapitán Bezpečnosti Valenta a jeho spolupracovník odhalují zločiny, vyplývající z pokřivených mezilidských vztahů a z vypjatých vztahů mezi mužem a ženou.

Brůhová, Milena: Potmě a potichu
Potmě a potichu (návod na dokonalou vraždu) - tak zněl název ztraceného rukopisu, po němž marně pátrají vyšetřovatelé pražské kriminálky. Setkáváme se s nimi již ve dvanácté detektivce M. Brůhové, tentokrát sledujeme jejich náročnou práci při vyšetřování vraždy, jejíž pachatel zůstává neodhalen do posledního okamžiku.

Březovský, Bohuslav: Věční milenci
V složité kompoziční výstavbě se střídají "zápisky padesátiletého" se "starými fotografiemi", oživující zašlý maloměstský svět.

Bucková, Pearl S.: Hrdé srdce
Vypráví o osudu talentované sochařky Zuzany Gaylordové, která se pokouší skloubit cestu umělkyně s rolí matky.S tvrdošíjností sobě vlastní jde tato obětavá žena s hrdým srdcem za svým cílem. Spolu s ní čtenář putuje nejen tichým americkým maloměstem, ale i světem umělecké bohémy Paříže a New Yorku.

Bucková, Pearl S.: Příběh jednoho manželství
Psychologický román americké autorky je obrazem manželství kultivovaného umělce, bohatého malíře, a prosté pennsylvánské venkovanky. Celý příběh tohoto manželství je prostý jakýchkoliv dramatických vnějších dějových zvratů. Oba manželé však musejí překonávat řadu niterných konfliktů, vyplývajících z jejich rozdílných povah, odlišného rodinného prostředí a různého duševního obzoru i inteligence. Jejich vzájemná láska však přeroste v trvalý svazek, který jim pomáhá všechny rozdílné prvky překonat a sjednotit, a prožít celý život ve šťastné a harmonické shodě. Přesvědčivý román vyniká skvělou psychologickou kresbou obou hlavních hrdinů.

Bucková, Pearl S.: Rozdělený dům
Román, který je třetím svazkem trilogie Hliněný dům (volně navazuje na tituly "Dobrá země" a "Synové"), zachycuje rodinné vztahy na čínském venkově na počátku 20. století.

Bucková, Pearl S.: Synové
2. díl trilogie Hliněný dům. Román líčící osudy Wamgových synů, kteří nesdílejí otcovu lásku k půdě, na které vybudoval svou rodinu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama