První hodina kroužku Hrajeme si v knihovně

14. listopadu 2010 v 0:41 |  Hrajeme si v knihovně
Přibližně tři roky se mohly v děti účastnit kroužku hrajeme si v knihovně, loni byl pro nízkou účast zrušen. V této rubrice se můžete podívat na náplň některých hodin a na fotografie z nich...

Ačkoli jakousi úvodní hodinu našeho kroužku Hrajeme si v knihovně máme už dávno za sebou, ráda bych se k ní, byť se značným zpožděním vrátila. Mou původní představou bylo psát jakýsi deník, ve kterém by byla všechna naše setkání v knihovně zmapována, a tak se tedy pouštím do prvního zápisu. Doufám, že se nám psaní deníčku bude dařit a že zanedlouho začnou přispívat i dětičky...
Oficiálně jsme se poprvé sešli 14. 9. 2010, ovšem v neúplném počtu. Jako téma první hodiny jsem zvolila literární útvar nám všem asi nejbližší - pohádku. Někteří se naučili, jiní si připomněli, co to vlastně taková pohádka je, jaké jsou její typické znaky, jak pohádky dělíme... Co se známých autorů týká, vybrala jsem dva naše největší sběratele ústní lidové slovesnosti, tedy Boženu Němcovou a Karla Jaromíra Erbena.
S paní Boženou Němcovou jsme se částečně seznámili už v létě, kdy kroužek neoficiálně začínal fungovat. Poslouchali jsme pohádku s názvem Potrestaná pýcha, kterou ale většina z nás zná díky krásnému filmovému zpracování pod názvem Pyšná princezna. Z děl Boženy Němcové jsme zmínili tituly Babička, Divá Bára, Národní báchorky a pověsti, Slovenské pohádky.
O K. J. Erbenovi jsme mluvili jen částečně, a to pouze o jeho pohádkách. Zjistili jsme, že díky němu známe pohádky Zlatovláska, Rozum a štěstí (Nesmrtelná teta), Pták ohnivák a liška Ryška. Zmínili jsme také stěžejní Erbenovo dílo Kytice, té jsmé se ale věnovali až o několik hodin později.
Abychom se pořád jenom neučili, zahrály si děti také kvarteto, které všechny moc bavilo. Protože se hra velmi zdařila, rozhodli jsem se vyrobit si kvarteto vlastní - literární. Ještě v průběhu této první hodiny, která se nám poněkud protáhla (stejně jako všechny následující :-)), jsme začali vyrábět první dvě čtveřice. Kartičky byly věnovány právě Němcové a Erbenovi, jejichž nejznámější díla jsme na ně napsali a k tomu dokreslili nějaký ten pěkný obrázek.
Zdálo se, že naše první setkání děti moc bavilo, a tak jsme se už všichni těšili na to další...
Co jsme se naučili a měli si zapamatovat:
  • Co je to pohádka?
  • Jaký je jiný název pro pohádku?
  • Jaké druhy pohádek máme?
  • Co je typické pro pohádky? (téma, ustálená spojení, čísla, postavy...)
  • 4 díla Boženy Němcové
  • 4 díla Karla Jaromíra Erbena
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama